Atrakcje turystyczne Zakopane i okolica

0.0 km od centrum

Jeden z najistotniejszych punktów w kulturalnym kalendarzu Zakopanego. Sierpniowa, tradycyjnie już wielodniowa impreza pozwala bardzo dokładnie poznać góralski folklor. Zarówno podhalański, jak i obecny w wielu różnych zakątkach świata. W trakcie festiwalu organizowane są koncerty, parady, prelekcje, warsztaty rzemieślnicze i wiele innych, kolorowych wydarzeń.

0.1 km od centrum

Cykl kilkudziesięciu imprez i wydarzeń, systematycznie organizowanych pod Tatrami od lipca do września włącznie. Tatrzańskie Wici to podhalańska góralszczyzna w najlepszym, jak najbardziej tradycyjnym wydaniu. Regionalne zespoły, muzyka, śpiewy, tańce, najróżniejsze pokazy artystów i rzemieślników, specjały góralskiej kuchni, rozmaite konkursy... Czego tu nie ma!

0.3 km od centrum

Najstarszy spośród murowanych przybytków katolickiej wiary w polskiej stolicy Tatr. Zabytkową, neoromańską świątynię wznoszono w latach 1877-96. Zaprojektowany przez J.P. Dziekońskiego kościół posiada wiele elementów zapożyczonych z modernizmu i regionalnych tradycji w dziedzinie architektury. Charakterystyczna wieża zegarowa góruje nad całymi Krupówkami.

0.3 km od centrum

Nekropolia założona w 1907r. z inicjatywy ks. Kazimierza Kaszelewskiego - pomysłodawcy wzniesienia krzyża na Giewoncie. Pełni funkcję głównego cmentarza komunalnego w Zakopanem. Uhonorowano tu kilkadziesiąt zasłużonych dla miasta i Polski osób: naukowców, żołnierzy, przewodników… Są wśród nich choćby założyciele naszego harcerstwa, Olga i Andrzej Małkowscy.

0.3 km od centrum

Centrum tradycyjnego handlu w Zakopanem. Największy bazar w stolicy polskich Tatr jest wypełniony po brzegi regionalnymi wyrobami, przygotowywanymi zgodnie z wielopokoleniowymi zwyczajami. Można tu kupić oscypki, sery, miody, konfitury, soki, góralską odzież, ozdoby, zabawki i wiele, wiele innych rzeczy. Niestety nawet tu trafiają się tandeta i podróbki.

0.3 km od centrum

Interesująca alternatywa dla spacerów i wypraw na rowerze - zwłaszcza dla tych, którym szybko zaczyna doskwierać zmęczenie w nogach. Segway’e są komfortowe, całkiem proste w obsłudze i bardzo stabilne - można to nawet sprawdzić na specjalnych torach. Prędkość maksymalną pojazdów da się wyregulować - do poziomu w granicach 20 kilometrów na godzinę.

0.3 km od centrum

Najważniejsze miejsce pamięci w całym Zakopanem. Nekropolia, znana również jako Stary Cmentarz, już w latach ‘20 XX wieku stała się miejscem pochówku zarezerwowanym dla naprawdę ważnych, zasłużonych miastu osobistości. Takich jak Sabała, Tytus Chałubiński czy Stanisław Witkiewicz. Pęksowy Brzyzek słynie też z niezwykłych w formie, wyjątkowo pięknych nagrobków.

0.4 km od centrum

Jeden z najpoważniejszych turystycznych magnesów Zakopanego. Podróż charakterystycznymi wagonikami stała się już obowiązkowym punktem wycieczki. Tory mają ok. 1300m i pozwalają pokonać 300m różnicy poziomów. Kolejkę wybudowano w rekordowe 168 dni w 1938r., w 2001r. przeszła gruntowną modernizację. Na szczycie Gubałówki można udać się na letni tor saneczkowy.

0.4 km od centrum

Kolorowe centrum dziecięcych oraz młodzieżowych harców i swawoli. W rozbudowanym parku przygotowano całe mnóstwo ciekawych atrakcji dla wszystkich maluchów i nastolatków spragnionych dobrej zabawy. “Letnia Zabawa” dysponuje m.in. własnym mini-parkiem linowym, kulami wodnymi, małymi pojazdami, torem pontonowym, symulatorem snowboardu… Nuda nie ma tu wstępu.

0.4 km od centrum

Część oficjalnego Biura Promocji Zakopanego. Dzięki temu zebrane tutaj dzieła regionalnej sztuki rzemieślniczej - malunki na szkle, biżuteria, ludowe stroje czy oryginalne przedmioty codziennego użytku z drewna, porcelany czy gliny - z całą pewnością powstały pod Tatrami, a nie w chińskiej fabryce. Galeria Gazduś prowadzi też sprzedaż takich cennych pamiątek.

0.4 km od centrum

Główny oddział najważniejszej placówki kulturalno-wystawienniczej Zakopanego. Udostępniane tutaj ekspozycje prezentują polską stolicę Tatr z trzech punktów widzenia: historycznego, etnograficznego oraz przyrodniczego. Niezwykle bogate i zróżnicowane zbiory Muzeum Tatrzańskiego umieszczono w zabytkowym budynku z 1922 roku, zaprojektowanym w stylu zakopiańskim.

0.4 km od centrum

Drewniany zabytek sakralny, pochodzący jeszcze z I połowy XIX stulecia. Ostateczny kształt - prostej, jednonawowej świątyni zwieńczonej wieżyczką - zakopiański kościół Matki Boskiej Częstochowskiej przybrał po przebudowie w 1851 r. Tutejsze ołtarze (główny i 2 boczne), nie do pomylenia z niczym innym, wyrzeźbił Wojciech Kułach, artysta ludowy z Gliczarowa.

0.5 km od centrum

Rzeźba wystawiona ku czci “odkrywcy” i wielkiego popularyzatora turystycznych walorów Zakopanego. Andrzej Chramiec to prawdopodobnie pierwszy podhalański góral “z dziada pradziada”, który uzyskał wyższe wykształcenie. Z dyplomem krakowskiego UJ w ręku, doktor podłożył podwaliny pod utworzenie uzdrowiska pod Tatrami. Pomnik od 2006r. stoi przed urzędem miasta.

0.5 km od centrum

Pluszowy miś - wierny towarzysz z lat dziecięcych i kochana przez wszystkie maluchy zabawka. Gdyby kogoś ciekawiło, gdzie i kiedy powstała pierwsza taka maskotka, to odpowiedź znajdzie w Muzeum Misiów. Podobnie jak wiele innych ciekawostek i niezliczone, nieraz unikatowe egzemplarze. Sezonowa placówka posiada niezwykle bogatą kolekcję magicznych pluszaków.

0.5 km od centrum

Granitowy monument wyrzeźbiony z okazji jubileuszu półwiecza Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pokazuje codzienny, heroiczny trud ratowników górskich. Nad ludzkimi postaciami można dostrzec płatki śniegu i krzyże. Pomnik wyszedł spod dłuta Władysława Hasiora. Dzieło od 1959r. stoi przy ul. Mariusza Zaruskiego - pierwszego naczelnika TOPR-u.

0.5 km od centrum

Zakopiański odpowiednik krakowskich Błoni. “Dzika”, ale zadbana polana w centrum miasta, pełniąca rolę parku i jednocześnie areny dla wielu przedsięwzięć kulturalnych, rozrywkowych i sportowych. Równia Krupowa od 1977r. ma status parku krajobrazowego, dzięki czemu ocalała przed całkowitym zurbanizowaniem. Aktualnie park ma dwie części o łącznej wielkości 24ha.

0.5 km od centrum

Niebywale klimatyczny lokal z tradycją sięgającą 1870 roku. Jan Wnuk stworzył niepospolite menu, łącząc regionalne przepisy z umiejętnościami wyniesionymi z najlepszych paryskich restauracji. Regularnie stołował się tu choćby Henryk Sienkiewicz. Stylowy, zabytkowy budynek - pełniący wiele różnych ról - wybudował w połowie XIXw. Józef Krzeptowski.

0.7 km od centrum

Ważny ośrodek kultury wysokiej na przepełnionych komercją Krupówkach. ZMGS eksponuje w pierwszym rzędzie najwyższej klasy obrazy, rysunki, plakaty i wszelkiego typu grafiki. Wystawy obejmują także inne dziedziny sztuk plastycznych. Organizuje się tutaj też pokazy filmowe, wieczorki autorskie czy branżowe targi. Galeria mieści się na piętrze “Bazaru Polskiego”.

0.7 km od centrum

Cykliczna impreza o zasięgu międzynarodowym. W Kinie Sokół oraz paru pobocznych salach wyświetlane są produkcje dokumentujące wysokogórskie wyprawy. Filmy powinny wykazywać się walorami artystycznymi, w trakcie festiwalu przyznawanych jest kilka różnych nagród. Projekcjom towarzyszą spotkania autorskie, wystawy, zawody wspinaczkowe i wycieczki po Tatrach.

0.7 km od centrum

Monument wzniesiony z okazji 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. 15 lat po odsłonięciu dodano tablicę dla “Nieznanego Żołnierza”. W 1941r. Niemcy rozkazali zniszczyć rzeźbę, jednak mieszkańcom udało się ją ocalić i poukrywać kawałki. Po wojnie pomnik odbudowano w Parku Miejskim, a w 2012r. popiersie Jagiełły wraz z postumentem powróciło na Plac Niepodległości.

0.7 km od centrum

Tutaj świat dosłownie stoi na głowie. Dach domu dotyka ziemi, fundamenty pną się ku niebu, meble wiszą u góry na podłodze, a goście spacerują tam, gdzie powinien być sufit… Jakby tego było mało, cała konstrukcja jest lekko przechylona. Błędnik może zwariować. Wejście do domu do góry nogami zapewnia niepowtarzalne, oderwane od szarej rzeczywistości przeżycia.

0.7 km od centrum

Instytucja dbająca o przybliżenie postaci genialnego kompozytora. Karol Szymanowski czerpał natchnienia m.in. z muzyki orientalnej oraz podhalańskiego folkloru. Znajduje to wyraz w udostępnianej kolekcji pamiątek po artyście. Muzeum mieści się w zabytkowej willi utrzymanej w stylu zakopiańskim, gdzie przez kilka lat Szymanowski mieszkał i pracował. Placówka to oddział krakowskiego Muzeum Narodowego.

0.8 km od centrum

Pierworodne dziecię architektonicznego nurtu, który wymyślił Stanisław Witkiewicz. Styl zakopiański to odpowiedź na wpływy szwajcarskie i tyrolskie, łączącą rozwiązania secesyjne z góralskimi chatami na Podhalu. Willa Koliba to pierwsza taka konstrukcja, wybudowana w 1893r. dla Zygmunta Gnatowskiego. Muzeum wiernie odtwarza pierwotny układ i wystrój rezydencji.

0.8 km od centrum

Cząstka Nowego Jorku w stolicy Podhala. W tym sensie, że na tej nieco ponad kilometrowej bez przerwy tętni życie - czy to handel wszelakimi produktami i usługami, czy dzięki popisom ulicznych artystów, czy też w napotykanych co krok restauracjach i nocnych lokalach. Krupówki są także niepozbawianą typowo zakopiańskiego uroku, zadbaną i szeroką aleją spacerową.

0.8 km od centrum

Placówka szerząca pamięć o życiu i dokonaniach nietuzinkowego sportowca. Bronisław Czech pomiędzy 1927 a 1937 rokiem zdobył ponad 20 złotych medali w 7 różnych konkurencjach zimowych. W trakcie II WŚ pomagał w działaniach podziemia, nie zgodził się na żadną formę kolaboracji. Zginął w 1944r. pozostawiając po sobie wiele bezcennych pamiątek i obrazów na szkle.

0.9 km od centrum

Architektoniczna perełka stylu zakopiańskiego, zaprojektowana przez Kazimierza Kreczmera. “Jutrzenka” powstała w 1900r. jako pensjonat Marii i Juliana Ochorowiczów. Później działały tu m.in. zakład fotograficzny, czy siedziba Kompanii Wysokogórskiej gen. Andrzeja Galicy. Aktualnie w zabytku swoją działalność prowadzi Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu.

0.9 km od centrum

W ośrodku narciarskim Lipki, do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów są dwa wyciągi linowe, orczykowe o długościach 170 i 200 metrów. Oba dysponują przepustowością równą 800 osób na godzinę. Wzdł...

0.9 km od centrum

Prywatna pracownia jubilerska z wybitnie artystycznymi wyrobami. Unikatami łączącymi współczesne trendy z lokalnymi zwyczajami. Czeka tu skarbiec niezwykłych ozdób, wykonanych z kamieni szlachetnych lub mniej oczywistych materiałów. Chętni mogą nie tylko obejrzeć, ale też fachowo porozmawiać o błyskotkach, a także kupić lub zamówić wyjątkowe egzemplarze.

1.0 km od centrum

Prezentacja niebywałych dokonań będących udziałem życia i twórczości Władysława Hasiora. Rzeźbiarz, plastyk, malarz i scenograf w swoich pracach wyjątkowo kreatywnie czerpał z modernistycznych trendów i zakopiańskich tradycji. Galeria działa w dawnej pracowni Hasiora, zebrano ponad 150 jego dzieł. Na wystawach czasowych swoje miejsce znajdują tu inni artyści.

1.0 km od centrum

Instytucja działająca przy Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara, mieszczącej się w stylowym gmachu z 1913r. Budynek ma w sobie coś wyjątkowego, skoro powstają tu piękne grafiki, obrazy, rysunki, zdjęcia czy rzeźby. Początkowo galeria prezentowała wyłącznie prace uczniów i ich mistrzów, jednak wystawia się także dzieła artystów z Polski i zagranicy.

1.0 km od centrum

Otwierany na czas mniej lub bardziej mroźnej zimy obiekt dla miłośników jazdy na łyżwach. Ze względu na sezonowość, kształt i rozmiary - tafla powstaje na szkolnym boisku - przeznaczony bardziej pod figurówki niż panczeny czy hokejówki. Lodowisko Domino ma za to kilka dodatkowych atutów, takich jak oświetlenie, muzyka przygrywająca do jazdy czy wypożyczalnia.

1.0 km od centrum

Sezonowy obiekt na świeżym powietrzu, zlokalizowany w górnej części parku Rówień Krupowa. Sztucznie mrożona tafla na Tatra Ice ma 600m² powierzchni. Z lodowiska położonego w bezpośrednim sąsiedztwie Krupówek może korzystać do 150 osób jednocześnie. Oczywiście może zabraknąć bogato wyposażonej, profesjonalnej wypożyczalni łyżew i innych niezbędnych akcesoriów.

1.0 km od centrum

Figura będąca wyrazem hołdu dla najszczodrzejszego dobrodzieja miasta w całej historii Zakopanego. Hrabia Władysław Zamoyski zasłużył się m.in. przy ochronie zagrożonych dewastacją tatrzańskich obszarów, budowie dróg i infrastruktury kolejowej czy w trakcie procesu o przynależność terytorialną Morskiego Oka. Dwumetrowy, elegancki pomnik postawiono w 2003 roku.

1.0 km od centrum

Jeden z większych organizatorów spływów kajakowych, wypraw raftingowych oraz innego typu aktywnych wypraw w okolicy Zakopanego. Główna przystań znajduje się w Sromowcach Niżnych na brzegu Dunajca. Typowa trasa liczy ok. 17 kilometrów w jedną stronę. FunTime, poza sprzętem wodnym, dysponuje jeszcze m.in. rowerami, quadami czy mocnymi samochodami terenowymi.

1.0 km od centrum

Wyjątkowe miejsce, gdzie wykorzystywane są dobroczynne właściwości piwa. Spa oferuje kąpiele piwne połączone z degustacją złotych trunków oraz kąpiele w winie, mleku, a także relaksacyjne masaże, peelingi i aromatyczne rytuały. To idealne miejsce na relaks w centrum Zakopanego.

1.1 km od centrum

Sportowy kompleks z rozbudowaną i wypełnioną po brzegi atrakcjami pływalnią w roli głównej. Obiekt posiada 4 baseny (w tym 1 zewnętrzny) o różnym profilu. Kąpiel urozmaici skorzystanie ze zjeżdżalni, jacuzzi, 5 typów saun, biczy wodnych, “dzikiej rzeki” i wielu innych rzeczy. W ośrodku działają jeszcze kręgielnia i klub fitness z bogatą ofertą ćwiczeń.

1.2 km od centrum

W jakich okolicznościach powstały takie klasyki jak “Szatan z siódmej klasy” czy “Przygody Koziołka-Matołka”? Na to pytanie najlepiej odpowie wizyta w willi Opolanka - czyli dawnym domu pisarza, dziennikarza i krytyka sztuki. W zaaranżowanych wnętrzach zebrano mnóstwo rękopisów, zdjęć, artykułów, pamiętników Kornela Makuszyńskiego i wiele innych dokumentów.

1.2 km od centrum

Ekspozycja w zabytkowej chacie, wybudowanej w 1830 roku. Zgromadzone przedmioty i odrestaurowane wnętrza wiernie odtwarzają wystrój i klimat góralskiego domu z epoki. Tej, która zainspirowała Stanisława Witkiewicza do stworzenia stylu zakopiańskiego. Interesującym dodatkiem jest kolekcja etnograficzna Marii i Bronisława Dembowskich, wystawiona w jednej z izb.

1.3 km od centrum

Niepowtarzalna świątynia, łącząca klasyczny już styl zakopiański z całkiem nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi - prace nad budowlą trwały w latach 1956-68. Będący pod opieką Salwatorian kościół wyróżnia się niemal w całości pokrytą gontem wieżą, wieloma barwnymi witrażami i pełnym ludowych motywów (np. na ambonie i chrzcielnicy), pięknym wyposażeniem.

1.4 km od centrum

Zespół basenów na świeżym powietrzu, otwarty z reguły od końcówki czerwca do początków września. Jego głównym atutem jest woda geotermalna - zawierająca znaczne ilości wapnia, magnezu, sodu i potasu, utrzymująca stałą temperaturę w granicach 30℃. A pożyteczną dla zdrowia kąpiel można tu połączyć z przyjemnościami, jakie dają zjeżdżalnie i siatkówka plażowa.

1.4 km od centrum

Hotelowe centrum SPA dostępne - oczywiście za stosowną opłatą - dla wszystkich chętnych. Jego największą część stanowi kryty basen - wystarczająco duży i głęboki, by w pełni swobodnie mogło w nim popływać kilka osób jednocześnie. Oprócz tego na miłośników rekreacji i relaksu czekają kort tenisowy, siłownia, sauny fińskie czy bogata oferta zabiegów i masaży.

1.4 km od centrum

Działający wciąż pensjonat “Palace”, wzniesiony w 1930 r. przez dr. Włodzimierza Schneidera, w trakcie II WŚ stał się Katownią Podhala. Tutaj swój zakopiański posterunek miało Gestapo. Muzeum przypomina o prześladowanych i okrutnie przesłuchiwanych przez zachowane dokumenty, zdjęcia, narzędzia tortur… Na części ścian zachowały się słowa wydrapane przez więźniów.

1.5 km od centrum

Kraina niemal nieograniczonego “białego szaleństwa” - pod warunkiem, że śniegu nie zabraknie. Zimowy park rozrywki szczyci się bardzo długą listą potencjalnych atrakcji do zaoferowania dzieciom, młodzieży i dorosłym. Od torów snowtubingowych i saneczkowych, przez kuligi czy rakiety śnieżne, aż po dynamiczne rajdy na skuterach lub… w pontonie za pojazdem.

1.5 km od centrum

Łyżwiarstwo na naprawdę wysokim poziomie można trenować tylko na szczycie Gubałówki. W końcu tutaj zimą działa najwyżej położone lodowisko w Polsce. Żarty na bok - tafla nie należy może do największych, jednak klimat tego miejsca (widoki!) i atrakcje dodatkowe - świetlne rzeźby, animacje dla dzieci, darmowa nauka jazdy - czynią z niego magiczną miejscówkę.

1.5 km od centrum

Trasa przygotowywana przede wszystkim z myślą o początkujących. Średnio-zaawansowani mogą się tutaj nieco znudzić – stok o długości 200 metrów jest niemal płaski: różnica poziomów to ledwo 12m. Orc...

1.6 km od centrum

Zespół wyciągów narciarskich, z których ten większy pracuje przez cały rok. Sześcioosobowe kanapy, posiadające zsuwaną ochronę przed opadami, pozwalają komfortowo i szybko dostać się pod szczyt Gubałówki. Kolejka, o wydajności 3000 osób na godzinę, pokonuje niespełna 1300m trasy w ok. 6 minut. Miłośników kolarstwa ucieszy fakt, że zabranie roweru jest gratis.

1.6 km od centrum

Jeden z największych w swojej kategorii obiektów w regionie. Położony na szczycie Gubałówki park posiada 8 wariantów o zróżnicowanych poziomach trudności: od dziecinnie prostych do ekstremalnych. Łącznie ponad 100 przeszkód, w tym 700m zjazdów tyrolskich. W ramach “Złotej Grani” funkcjonuje jeszcze pole do gry w paintball oraz mała strzelnica treningowa.

1.6 km od centrum

Muzeum w wyremontowanym domku w stylu zakopiańskim, poświęcone twórczości artystów związanych w jakiś sposób w Zakopanem i pracom, w których powstaniu istotne były inspiracje tutejszą przyrodą i folklorem. Większość prezentowanych dzieł sztuki (autorstwa m.in. Z. Stryjeńskiej czy S.I. Witkiewicza) pochodzi z przełomu wieków i dwudziestolecia międzywojennego.

1.7 km od centrum

Trudna, wymagająca trasa – jak właściwie wszystkie w Tatrach. Pokonanie asfaltowanych dróg w Kościelisku, Witowie, Dzianiszu oraz szutrów Polany Szymoszkowej (miejsce startu) i Płazówki na dwóch kó...

1.8 km od centrum

Na niewielkiej polance między zakopiańską Drogą do Białego i ulicą Józefa Piłsudskiego mieści się 170-metrowy stok narciarski. Niewielkie nachylenie (zaledwie 15 m różnicy wysokości pomiędzy punkte...

1.9 km od centrum

Ośrodek Narciarski Antałówka to dwa, niezbyt trudne stoki, świetnie nadające się dla początkujących narciarzy i snowboardzistów, zlokalizowane na wzgórzu Antałówka, w Zakopanem. Stoki są oświetlone...

1.9 km od centrum

Piękny drewniany kościółek w wydaniu miniaturowym, wybudowany na Gubałówce w latach ‘60 XX wieku. Drewniana, stylowo udekorowana we wnętrzu kaplica wyróżnia się choćby tabernakulum w formie góralskiego domu i ołtarzową rzeźbą autorstwa Antoniego Kenara. Świątynia jest wyrazem wdzięczności Marianny i Wojciecha Bachledy-Księdzularz za ocalenie z II Wojny Światowej.

2.0 km od centrum

Wyraz szacunku i czci dla tak naprawdę dwóch osób, bez których pracy i zaangażowania Zakopane nie rozwinęłoby się w prężny kurort. Na cokole umieszczono popiersie dr. Tytusa Chałubińskiego - współtwórcę tatrzańskiego uzdrowiska i miłośnika górskiej przyrody. O postument opiera się postać Sabały - legendarnego Gawędziarza. Zabytkowy pomnik powstał w 1903 roku.

2.1 km od centrum

Ośrodek który powinien zainteresować i początkujących, i doświadczonych jeźdźców. Świeżo zarażeni hippiką mogą podszkolić się na ujeżdżalni - samodzielnie lub pod okiem instruktora. Urodzonym w siodle Tarant proponuje wyprawy w tatrzański plener. Na dzieci czekają przyjazne kucyki. Z myślą o większych grupach organizowane są kuligi z bardzo bogatym programem.

2.1 km od centrum

Prosta trasa przeznaczona przede wszystkim dla początkujących i nauki podstaw. Stok liczy około 150 metrów, a między początkiem i szczytem orczykowego wyciągu jest ok. 20 metrów różnicy w pionie. O...

2.1 km od centrum

Centrum świetnej zabawy i świetnej rekreacji na świeżym powietrzu. Główną atrakcją ośrodka wydaje się być park linowy. Wprawdzie trasy są tylko dwie (junior i duża), jednak zapewniają mnóstwo frajdy. Dużą popularnością cieszą się 350-metrowy zjazd tyrolski czy wieża do skoków z 14m. “Adventure” ma także m.in. quady, skutery śnieżne, segwaye czy kule zorbingowe.

2.1 km od centrum

Miejsce przeznaczone dla dzieci i młodzieży, która wcale nie uważa klasycznych zabaw na śniegu za obciach. Kidoo oferuje zresztą kilka atrakcji specjalnie dla starszych: przejażdżki skuterami śnieżnymi czy jazda za maszyną na sankach, w pontonie czy dmuchanym kole. Sprzęt można wykorzystać bardziej konwencjonalnie, zjeżdżając z góry czy po snowtubingowym torze.

2.1 km od centrum

Trasa liczy około 200 metrów – ratrakowana, wyciąg talerzykowy. Stok jest dość płaski i łatwy, więc idealnie nadaje się dla początkujących narciarzy i snowboarderów. Nieco bardziej zaawansowani ama...

2.2 km od centrum

Tuż pod samą skocznią narciarską Wielka Krokiew w Zakopanym, znajduje się wyciąg oraz stok narciarski Pod Skocznią, po którym jeżdżąc, podziwiać można jednocześnie imponujące rozmiary skoczni.To wy...

2.2 km od centrum

Znane również jako Muzeum PrzyrodniczeTatrzańskiego Parku Narodowego. W zwięzłej i całkiem łatwo przyswajalnej formie prezentuje najważniejsze informacje o naturze naszych najwyższych gór - od niuansów geologicznych po niezwykłe bogactwo fauny i flory. Bogatemu zbiorowi eksponatów i tablic edukacyjnych towarzyszą regularnie organizowane zajęcia dydaktyczne.

2.3 km od centrum

Opuszczenie oznakowanych szlaków i ubitych ścieżek może być początkiem emocjonującej przygody. Zwłaszcza, gdy w dziki - i nieobjęty ochroną - teren wyprawia się za kierownicą dynamicznej terenówki z napędem na 4 koła, zwinnego quada czy śmigłego motocykla. A zimą - na płozach skutera śnieżnego. Offroadowe wycieczki to świetny pomysł na imprezę okolicznościową.

2.3 km od centrum

Zapakować swoje cztery litery na dmuchaną oponę - nieślubne dziecko pontonu i koła ratunkowego - aby na niej szaleńczo zjeżdżać prawie bez jakiejkolwiek kontroli. Brzmi ryzykownie, lecz w rzeczywistości do dynamiczna i w pełni bezpieczna zabawa. Zarówno w wersji zimowej, jak i letniej. Rynna śnieżna pod skocznią ma 210, a sztuczny tor ok. 140 metrów długości.

2.3 km od centrum

Zakopiański stok narciarski Gigant dysponuje lewostronnym wyciągiem orczykowym, o zdolności przewozowej 700 osób/godz., długości 189 metrów oraz długości samej trasy zjazdowej wynoszącej 181 metrów...

2.4 km od centrum

Najsłynniejszy obiekt w Zakopanem i najważniejsza skocznia narciarska w całym kraju. Ma niezwykle bogatą historię, sięgającą 1922 roku. Poza IO, na Wielkiej Krokwi przeprowadzano już wszystkie najważniejsze zawody. Chętni mogą poczuć się jak skoczek i wyciągiem wjechać na górę. Stromy rozbieg widziany na żywo robi znacznie większe wrażenie niż na ekranie.

2.5 km od centrum

Kompleks obiektów sportowych z wyjątkowo szeroką ofertą. Funkcjonuje przede wszystkim jako ośrodek przygotowań dla zawodowców i reprezentantów kraju. Jednak z bogactwa zakopiańskiego COS-u mogą korzystać również amatorzy. Do wyboru duża pływalnia, liczne korty tenisowe, tor łyżwiarski, stadion lekkoatletyczny, boiska, rozbudowana hala i wiele innych.

2.5 km od centrum

Interesująca ekspozycja, której główną część stanowią przedmioty zebrane z wypraw na Bliski i Daleki Wschód. Większość wystawy to najróżniejsze bogato zdobione, kunsztowne dywany, kobierce i inne tkaniny. Ta filia Muzeum Tatrzańskiego posiada też sporą kolekcję rysunków i obrazów Marka Żuławskiego. Galerię urządzono w stylowym dworku, wybudowanym w 1924 roku.

2.5 km od centrum

Polskie centrum fatimskiego nurtu kultu maryjnego. W 1951 roku powstała niewielka kaplica, dekadę później świątynia wzbogaciła się o posążek łaskawej patronki. W 1987r. kościółek odwiedził Jan Paweł II i dokonał uroczystego aktu koronacji figurki. Wtedy też rozpoczęła się budowa większego sanktuarium, będącego podziękowaniem za ocalenie papieża z zamachu.

2.6 km od centrum

Wspaniała zabawa, przepełniona czystą rozrywką i niepowtarzalnym klimatem. Przejażdżki saniami - w przypadku braku śniegu bryczkami, fasiągami i innego typu zaprzęgami - z pięknymi Tatrami w tle gwarantują niezapomniane wspomnienia. Kuligi często łączy się z wielkim góralskim ogniskiem, kiedy niezwykły nastrój podkreślają góralskie występy i kulinarne specjały.

2.8 km od centrum

Potężna rzeźba, w zamierzeniu twórców będąca wyrazem wkładu Jana Pawła II we “wprowadzenie ludzkości w III tysiąclecie”. Wiele mówi o tym oficjalna nazwa pomnika polskiego papieża: “Sursum Corda!”, czyli “W Górę Serca”. Monument na terenie “Księżówki”, wykonany przez Marka Szalę, ma 2,5m wysokości, waży 7 ton. Za cokół służy 17,5-tonowy głaz z Łysej Polany.

2.8 km od centrum

Drewniana świątynia wzniesiona w typowo góralskim stylu, zapewne na przełomie XIX i XX wieku. Z początku stała tu tylko mała kaplica przy willi. Całą posiadłość w 1902 r. kupili bernardyni, z myślą o urządzeniu domu opieki dla starszych i chorych braci. Zakonnicy kilkukrotnie przebudowywali uroczy kościółek. Patrona wyróżniono m.in. rzeźbą na ołtarzu głównym.

2.8 km od centrum

Nieco zapomniane i zapuszczone zakątki w malowniczych górach, towarzystwo najlepszych przyjaciół, adrenalina buzująca w żyłach, a pod siedzeniem warczący ze zniecierpliwienia silnik. Tak pokrótce wyglądają porządnie zorganizowane wycieczki na quadach. Rajdy mocnymi, świetnie prowadzącymi się terenówkami to gwarancja niezapomnianych wrażeń.

2.8 km od centrum

Ośrodek zajmujący się organizacją profesjonalnych, zimowych wycieczek po tatrzańskich terenach na pokładach nowoczesnych maszyn. Wyprawę komfortowymi, dynamicznymi i bezpiecznymi skuterami można uzupełnić m.in. o ognisko, pieszy wypad na rakietach śnieżnych, wizytę na słowackich basenach termalnych, specjalny filmik i wiele innych, dodatkowych atrakcji.

3.0 km od centrum

Drewniany zabytek, wzniesiony na początku XVIII wieku w Zakrzowie (koło Kalwarii Zebrzydowskiej), przeniesiony do Zakopanego niemal deska w deskę pod koniec lat ‘40 XX stulecia. Barokowa świątynia wymagała generalnego remontu, jednak dzięki staraniom Władysława Jarockiego odzyskała pierwotny blask. Widać to po przepięknych polichromiach i innych dziełach sztuki.

3.0 km od centrum

Architektoniczna perła, jeden z najstarszych zabytków w stolicy polskich Tatr. Dom o konstrukcji zrębowej, zbudowany z drewna świerkowego, modrzewiowego oraz mchu postawiono w 1879 roku. W środku - po uiszczeniu symbolicznej opłaty lub pomocy udzielonej gospodarzom w codziennej pracy - można obejrzeć przedmioty z przełomu XIX/XXw. i posłuchać góralskich gawęd.

3.0 km od centrum

Zbiór pamiątek związanych z życiem i twórczością cenionego artysty. Od większości podobnych instytucji różni się tym, że tutaj panują domowy klimat i wrażenie zatrzymania czasu. Muzeum Jana Kasprowicza mieści w dawnym dawnej willi poety, wybudowanej w 1920r. jako typowo zakopiański pensjonat. Często odbywają się w nim dyskusje na temat różnych dziedzin sztuki.

3.0 km od centrum

Krótki (150 metrów) wyciąg orczykowy Olcza przy nieszczególnie wymagającej trasie. Dobrze bawić się tu będą przede wszystkim początkujący – 20 m różnicy poziomów nie powinno sprawić większych trudn...

3.1 km od centrum

Zabytkowa góralska chata, wybudowana jeszcze na przełomie XVIII i XIXw. w stylu śląsko-spiskim. W uroczym domu funkcjonuje ludowe muzeum, odkrywające tajemnice Podhala i samego Zakopanego z XIX stulecia. Większość wystawy poświęcona jest najsłynniejszemu gospodarzowi chałupy - Janowi “Sabale” Krzeptowskiemu, wspaniałemu muzykowi i gawędziarzowi.

3.1 km od centrum

Grota odkryta przez naukę i turystów jeszcze w I połowie XIX stulecia - czyli w początkach przemiany Zakopanego w gigantyczny kurort. Powstała przez działanie głębokich, gorących wód. Jednokomorową jamę w skałach wapiennych, według lokalnych podań, miał wykorzystywać jako kryjówkę groźny rozbójnik Wojtek Mateja. Do jaskini Dziury prowadzi niebieski szlak.

3.1 km od centrum

Strąga to góralska obora dla owiec - i to licznym drewnianym szopom, które pozostały po minionych pasterskich czasach, ten zakątek Tatr zawdzięcza swoją nazwę. Dziś obszar pod północnymi stokami Giewontu w przeważającej części jest zalesiony. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się polana Smocza Strążyska z wapiennym głazem - “podhalańskim Sfinksem”.

3.5 km od centrum

Parafia erygowana w 1914r., z imponującym, nowoczesnym kościołem wybudowanym w 1988r. Przy wznoszeniu nowej świątyni, przypominającej kształtem tatrzańskie granie, wykorzystano część elementów ze starszych sanktuariów - jak choćby góralskie odrzwia. Piękne witraże, płaskorzeźby, kunsztowna figura patronki przybytku i inne ozdoby tworzą wyjątkowy nastrój.

3.5 km od centrum

Niezwykły, bardzo abstrakcyjny w formie pomnik upamiętniający ofiary hitleryzmu - a w szczególności 20 partyzantów rozstrzelanych w 1944r. na pobliskiej polanie. Najistotniejsze są połączenie przeciwstawnych żywiołów i wykonany z metalu, makabrycznie poszarpany kulami korpus. Wykonana w 1964r. rzeźba to zwycięskie dzieło Władysława Hasiora na specjalny konkurs.

3.8 km od centrum

Niezbyt wysoki (1206m n.p.m.), za to charakterystyczny szczyt. A wszystko przez pobudzający wyobraźnię kształt skał po północno-zachodniej stronie. Geologicznie Nosal stanowi skraj grani Kasprowego Wierchu. Na górę wiedzie zielony szlak zaczynający się w Kuźnicach. I lepiej się go trzymać, gdyż na zachodnich urwiskach dochodziło już do śmiertelnych wypadków.

3.9 km od centrum

Góra o wysokości 1377m n.p.m., zwieńczona blisko 300-metrową, ostrą skalistą granią. Sarnią Skałą tworzą w największej mierze dolomitowe wapienie. Miłośników botaniki zainteresują zarówno żyjące tu rzadkie gatunki roślin i porostów, jak i zjawisko znacznego obniżenia progów typowych pięter górskiej flory, spowodowane przez zacieniający okolicę Giewont.

3.9 km od centrum

Rajska enklawa dla zagrożonych wyginięciem żab, węży, salamander, traszek, słowem: wszelkiej maści jaszczurów. Zwierzęta żyją tu w bardzo dogodnych warunkach, naukowcy TPN-u prowadzą badania i obserwacje, a turyści podziwiają rzadkie gatunki i poszerzają swoją przyrodniczą wiedzę. Ośrodek powstał przy źródłach termalnych, kiedyś używanych do zasilania basenów.

3.9 km od centrum

Naturalny pomost łączący miejską część Zakopanego z górskimi partiami miejscowości. Dolina Bystrej, objęta ochroną w ramach parku narodowego, rozciąga się na powierzchni 17km² od Krokwi i Nosala po Kasprowy Wierch i Kopę Kondracką. Teren, tworzony w przeważającej części przez krystaliczne i osadowe skały, charakteryzuje się wieloma jaskiniami i wywierzyskami.

4.0 km od centrum

Zabytkowe sanktuarium zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim. Mały kościółek, wybudowany w 1907 r., to dar familii Uznańskich. “Jaszczurówka” słynie z pięknych ołtarzy i witraży, przedstawiających herby Polski, Litwy oraz najsłynniejsze maryjne wizerunki. Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa podlega parafii w Toporowej Cyrhli.

4.0 km od centrum

Górskie przejście w paśmie Tatr Zachodnich, powstałe pomiędzy Suchym Wierchem (1539m n.p.m.) i Sarnią Skałą (1377m). Swoją aktualną nazwę zawdzięcza dominującej barwie tutejszych skał oraz łupków, bardzo podatnych na proces wietrzenia. Czerwona Przełęcz - znana również jako Wolarzysko - jest całkiem prosta do przemierzenia, stanowi część Ścieżki nad Reglami.

4.1 km od centrum

Zakonna pustelnia, kontynuująca dzieło klasztoru wzniesionego w pobliżu Kalatówek w 1902 r. z inicjatywy Adama Chmielowskiego - czyli Świętego Brata Alberta. Miejsce modlitwy i odosobnienia było wielokrotnie modernizowane - w 1926 r. poświęcono kaplicę maryjną. Jednak pożar w 1977 r. niemal doszczętnie zniszczył przybytek, zbudowany na nowo po 7 latach.

4.2 km od centrum

Prawdopodobnie najbardziej zaplątany z węzłów drogowo-szlakowych po polskiej stronie Tatr. Pomiędzy szczytami Nieboraka i Nosala krzyżuje się 9 różnych ścieżek: zarówno oznakowanych turystycznych tras, jak też drożyn wydeptanych przez niepokornych wędrowców. Nosalowa Przełęcz jest bardzo gęsto zalesiona, więc niewielu turystów zatrzymuje się tu na dłużej.

4.3 km od centrum

Istotna i historyczna, gdyż wytyczona już w latach 1900-01 “czarna” trasa turystyczna. Powstała z inicjatywy zoologa Mieczysława Kowalewskiego. Pierwotlnie Ścieżka nad Reglami miała 10km - dziś to 15km i łączy Kalatówki z Doliną Chochołowską. Na patrona szlaku wybrano Józefa Oppenheima - fotografa, działacza społecznego i naczelnika TOPR-u w latach 1914-39.

4.3 km od centrum

Raczej mało popularny zakątek w Tatrach, mimo krzyżówki dwóch ważnych szlaków - zapewne z powodu rosnących tutaj wszędzie wysokich świerków. Przełęcz w Grzybowcu jest regularnie zamykana na czas prac leśnych. Albo “zawalona” połamanymi przez wichury drzewami. Warto też pamiętać, że stosunkowo często chadzają tędy niedźwiedzie, licznie występują tu też głuszce.

4.5 km od centrum

Na Polanie Kalatówki, nieopodal słynnego hotelu górskiego, kończy się 450-metrowy, dość łatwy stok narciarski. Wprawdzie maksymalne nachylenie to nawet 25%, jednak większa część trasy jest zdecydow...

4.5 km od centrum

Zabytkowy obiekt w stylu alpejskim, wybudowany w 1938r. na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym - i część wyposażenia pochodzi z pierwszych lat działania ośrodka. Hotel przypomina ze względu na bardzo wysokie standardy (i ceny), a schronisko z powodu górskiego położenia, wymagającego paru kilometrów spaceru przed ułożeniem się w jednym z 95 łóżek.

4.6 km od centrum

Szczególnie malownicza kaskada pod północnymi zboczami Giewontu, położona przy żółtym szlaku przed Dolinę Strążyską. Na Siklawicy strumień opada z wysokości 23 metrów. Wodospad tworzą dwa skalne progi oddzielone kotłem eworsyjnym wyżłobionym przez niezliczone krople. Położona wyżej ściana ma około dziesięciu metrów, niższa o trzy więcej.

4.7 km od centrum

Południowa część zakopiańskich Kuźnic, niegdyś zdominowana przez wypas owiec. Dziś ograniczoną działalność pasterzy na Kalatówkach reguluje i nadzoruje TPN - choćby z uwagi na obecność rzadkiej złoci małej o żółtych kwiatach. Z 11 bacówek w latach ‘30 XXw. do dziś przetrwała jedna. Rozległa, przeurocza polana stanowi doskonałe miejsce na dłuższy odpoczynek.

5.4 km od centrum

Kameralny obiekt, najmniejszy tego typu w polskich Tatrach. Pod dachem - i w łóżkach - na Hali Kondratowej może przespać się do 20 turystów jednocześnie. Reszta będzie musiała zadowolić się własnym kawałkiem podłogi. Wybudowane w 1948r. schronisko posiada suszarnię, mały bufet, restaurację, połączenie z internetem oraz świetlicę z książkami i grami planszowymi.

5.5 km od centrum

Wizytówka Zakopanego i całych polskich Tatr. Doskonale rozpoznawalny sięga 1895m n.p.m. Wierzchołek wieńczy krzyż, umieszczony na górze w 1901 roku z inicjatywy ks. Kazimierza Kaszelewskiego. Masyw Giewontu widziany z północnej strony, przy odrobinie wyobraźni, przywodzi na myśl śpiącego rycerza. Wiąże się z tym wiele fantastycznych legend o wojach i skarbach.

5.6 km od centrum

Wschodnie rozgałęzienie od Doliny Bystrej, geologicznie zbudowane w głównej mierze ze skał wapiennych. Dolina to długi, stosunkowo wąski wąwóz. Charakterystyczne dla tego rejonu są samotne ostańce oraz spore fragmenty naturalnego lasu typu urwiskowego. Dolinę Jaworzynkę przecina żółty szlak turystyczny, łączący Kuźnice w Zakopanem z Przełęczą między Kopami.

5.7 km od centrum

Krzyżówka paru często uczęszczanych szlaków i jednocześnie ostatnia możliwość złapania oddechu przed “atakiem szczytowym” na Giewont. Te dwie rzeczy powodują, iż na Wyżniej Kondrackiej Przełęczy niemal cały czas jest tłoczno - co niestety często skutkuje nieumyślnym rozdeptaniem cennych okazów rzadkich gatunków roślin, np. małej, żółtej sybaldii rozesłanej.

5.7 km od centrum

Góra w reglowym obszarze Tatr Zachodnich, symbolicznie rozgraniczająca Dolinę Chłabowską od Olczyskiej. Wielki Kopieniec to świetny punkt widokowy, posiada dwa wierzchołki - wyższy, wschodni, wznosi się na 1328m n.p.m. Szczyt znajduje się na trasie zielonej pętli łączącej Toporową Cyrhlę z Jaszczurówką. U stóp góry przed wiekami ustawiono kamienny krzyż.

5.8 km od centrum

Teren jeszcze niedawno zdominowany przez pasterzy wypasających stada niezliczonych owiec. Aktualnie bacowie i juhasi nie mają tu swobodnego wstępu. Jedynym ocalałym szałasem opiekuje się Muzeum Tatrzańskie a słynna hala powoli zarasta i kurczy się. Łąka stanowi istotną część malowniczej Doliny Kondratowej, wyrzeźbionej przez przesuwające się masy lodu.

6.0 km od centrum

Rozstaje pomiędzy masywem Giewontu na północy a pasmem Czerwonych Wierchów na południu. Dostępne stąd trasy pozwalają udać się właściwie we wszystkie strony świata. A co za tym idzie - w szczycie sezonu turystycznego przechodzi tędy potężna ilość wędrowców, wybierających się w zupełnie różne rejony Tatr. Kondracka Przełęcz pozwoli lepiej docenić uroki tych gór.

6.0 km od centrum

Malownicze odgałęzienie Doliny Kościeliskiej, położone w cieniu Ciemniaka, Małołączniaka i Krzesanica. Najsłynniejszą jej częścią są Wantule - gigantyczne rumowisko oberwanych skał wapiennych. Według legend spadły na wioskę bezdusznych górali, którzy przegonili biednego żebraka. Według naukowców - głazy oderwały się od szczytów przez cofający się lądolód.

6.2 km od centrum

Położony na niebieskim szlaku łącznik, pozwalający dostać się np. z Kuźnic do schroniska pod Murowańcem czy nad Stawy Gąsienicowe. Przejście pomiędzy Małą i Wielką Kopą (odpowiednio 1577 i 1531m wysokości) górale nazywają Karczmiskiem - choć brak śladów i informacji o jakiejkolwiek tawernie. Rośnie tu typowa dla wyjątkowo zimnych obszarów goryczuszka lodnikowa.

6.7 km od centrum

Mimo dość małej powierzchni, zalicza się do dolin walnych - tj. ciągnących się od samego podnóża gór aż do głównych grani. Jako jedyną z tego rodzaju po polskiej stronie Tatr, w całości tworzą ją skały osadowe. Granice Doliny Małej Łąki na osi północ-południe wyznaczają Gronik i Małołączniak, z kolei jej “boki” wyznaczają masywy Giewontu, Grzybowca i Kobylarza.

7.2 km od centrum

Górskie przejście w kształcie siodła, położone nad granicą polsko-słowacką. W trakcie IIWŚ była często wybieraną drogą ucieczki z kraju - jednak nie wszyscy uchodźcy przeżyli w górach. Śnieżyca pochłonęła np. chemika i taternika Włodzimierza Gosławskiego. Jesienią przełęcz staje się rudo-czerwona - ten piękny spektakl to zasługa gęsto rosnącego situ skuciny.

7.4 km od centrum

Bodaj najpiękniejszy zakątek - jeśli nie w całych polskich tatrach, to przynajmniej w Dolinie Gąsienicowej. Łąka pasterska, od wprowadzenia w latach ‘60 XXw. zakazu wypasu owiec - po wykupieniu ziemi od blisko 400 różnych właścicieli - stopniowo zarasta kosodrzewiną i lasem. Hala Gąsnienicowa stanowi istotny węzeł mniej i bardziej znanych szlaków turystycznych.

7.4 km od centrum

Jeden z ważniejszych i większych polodowcowych obszarów nad Zakopanem - zajmuje powierzchnię 21km². Stanowi naturalną granicę pomiędzy Tatrami Zachodnimi i Wysokimi. Potok, od którego wzięła swoją nazwę, jest głównym sprawcą licznych zjawisk krasowych - jak choćby suche wody, tj. strumienie płynące inną drogą, niż wskazywałoby na to ukształtowanie terenu.

7.4 km od centrum

Ostoja spokoju, komfortu i typowo góralsko rozumianej gościnności na Hali Gąsienicowej. “Murowaniec” posiada 116 miejsc noclegowych. Nie ma możliwości rozłożenia śpiwora na podłodze - poza tym schronisko posiada właściwie wszystko, czego wymaga współczesność. Obiekt powstał w 1925r., głównym budulcem były kamienie, których nie obrobiono od zewnętrznej strony.

7.6 km od centrum

Bliźniacze, położone nad granicą państwową górskie przejścia, położone pomiędzy Kasprowym Wierchem, Goryczkową Czubą oraz Pośrednim Goryczkowym Wierchem. Prowadzi przez nie czerwony szlak, biegnący po głównej grani Tatr. Dawno temu Goryczkową Przełęczą przechodzili konfederaci barscy i polscy górale pędzący owce na soczystsze, zieleńsze hale na Słowacji.

7.7 km od centrum

Wspaniały masyw w Tatrach Zachodnich, naturalnie rozgraniczający Polskę od Słowacji. Tworzą go 4 dumne szczyty - turyści podziwiający je od strony Zakopanego, widzą od lewej kolejno: Kondracką Kopę, Małołączniaka, Krzesanicę oraz Ciemniaka. Najładniej jest tu późnym latem i jesienią, kiedy wszechobecna roślinka, sit skucina, mieni się niezwykłą czerwienią.

7.8 km od centrum

Niezwykła góra, która swoją niemałą sławę zawdzięcza nie tyle walorom naturalnym, co wspaniałej wysokogórskiej kolei linowej i bodaj najsłynniejszym nartostradom w Polsce. Gondole wjeżdżają pod szczyt, położony na wysokości 1987m n.p.m., już w 1936r. Zmodernizowana kolejka pokonuje ponad 4-kilometrową trasę w 12min, zabierając do 60 osób w jednym wagoniku.

7.9 km od centrum

Leży na granicy państwowej, pomiędzy krańcowym dla Tatr Zachodnich Beskidem a słynnym Kasprowym Wierchem. Z powodu nieprzebranych mas turystów, chodzących przez 5 tutejszych szlaków, na Suchej Przełęczy nie uświadczy się żadnych unikatowych gatunków roślin. Za to rozpościerają się stąd niepowtarzalne panoramy na tatrzańskie i podhalańskie krajobrazy.

8.5 km od centrum

Bardzo “pocztówkowy” teren, geologicznie ukształtowany przez działalność lądolodu. Niektórzy uważają ją za część większej Doliny Suchej Wody. Na tym obszarze występuje bezcenna żurawina drobnoowockowa. Wizytówką Doliny Pańszczyckiej jest też niewielkie i płytkie jeziorko, którego kamieniste dno przez nietypowe bakterie przybiera czerwono-brunatny kolor.

8.6 km od centrum

Teren w Tatrach Zachodnich, położony pomiędzy Dolinami Chochołowską Kościeliską. Ma długość ok, 4,5 kilometra i ciągnie się spod zboczy Kominiarskiego Wierchu do Polany Biały Potok. Dolinę Lejową uformowały skały osadowe, za jej początek uważa się wapienny głaz “Między Ściany”, bardzo popularny wśród miłośników wspinaczki. Jest tu wiele malowniczych polan.

8.6 km od centrum

Największe spośród całej masy jezior polodowcowych w Dolinie Zielonej Gąsienicowej. Położony na wysokości 1672 m n.p.m. zbiornik ma niespełna 4 ha powierzchni. Maksymalna głębokość Zielonego Stawu Gąsienicowego nieznacznie przekracza 15 m. Nietypowa, zielonkawa barwa bardzo czystej wody wynika z obecności planktonu, co próbowano wykorzystać do zarybiania stawu.

8.7 km od centrum

W głównej grani naszych najwyższych gór stanowi rozgraniczenie pomiędzy Tatrami Wysokimi i Zachodnimi. Przez przełęcz przebiegają dwa szlaki, czerwony wzdłuż kolejnych szczytów i zielony - odnoga żółtego z Hali Gąsienicowej na Kasprowy Wierch. Liliowe wyróżnia się przebogatą szatą roślinną: rosną tu m.in. pełniki alpejskie, tojady mocne czy miłosne górskie.

9.0 km od centrum

Oddziela słynny Kościelec (2155m n.p.m.) od mniej znanego, acz równie niebezpiecznego Małego Kościelca (1866m). Na przełęcz wiodą dwa stricte turystyczne szlaki znad Czarnego i Zielonego Stawu Gąsienicowego i jedna trasa treningowa dla wspinających się taterników. Podobno oglądane z Karbu wierzchołki Kościelców do złudzenia przypominają świątynne wieże i dachy.

9.0 km od centrum

Największy akwen w Dolinie Gąsienicowej, o powierzchni niespełna 18ha, leżący na wysokości 1624m n.p.m. Jezioro położone w cieniu Kościelca i Karbu to wynik działalności lodowca. Woda w Czarnym Stawie ma naturalny, szafirowy kolor. Jednak panujący nad taflą mrok, do spółki z żyjącymi w zbiorniki sinicami sprawiają, iż wydaje się ciemnogranatowa, wręcz czarna.

9.0 km od centrum

Dobry przykład na zmienność tatrzańskiej przyrody. Małe, płytkie, okresowo wysychające jeziorko swoją nazwę zawdzięcza sinicom barwiącym skały przy dnie na brunatno-czerwony. A jeszcze w XVIII-XIX wieku górale mówili o nim Zielony Staw… Nad niezwykły akwen, położony na wysokości 1654m n.p.m. w Dolinie Pańszczycy, prowadzi żółty szlak z Doliny Gąsienicowej.

9.4 km od centrum

Trudna i wymagająca podwyższonej uwagi góra w Tatrach Wysokich. Kształt szczytu obserwowanego pod odpowiednim kątem wywołuje skojarzenia z kościelnymi wieżami i piramidami. Wierzchołek Kościelca sięga 2155m n.p.m. i rozciągają się stamtąd wprost oszałamiające panoramy na inne tatrzańskie szczyty oraz Doliną Gąsienicową z jej stawami i halą.

9.5 km od centrum

Położona jest na polsko-słowackiej granicy i oddziela Pośrednią Turnię od Świnicy. Przez przełęcz przebiegają dwa oznakowane szlaki. W jej bliskim sąsiedztwie bije źródełko z najczystszą górską wodą. Na początku XX wieku planowano wybudować tu specjalną kolejkę zębową, jednak ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną projekt pozostał w sferze marzeń.

9.8 km od centrum

Dumny, wymagający dla potencjalnych zdobywców szczyt - i to mimo obecności turystycznego szlaku. Prowadzi on przez wyższy z dwóch wierzchołków góry, na wysokość 2301m n.p.m. Okolicę porasta rzadka saussurea wielkogłowa. Na najbardziej stromych stokach Świnicy często spotyka się miłośników górskiej wspinaczki - mają tu do dyspozycji nawet 350-metrowe ściany.

9.8 km od centrum

Jezioro we wschodnich partiach Doliny Gąsienicowej, o wymiarach ok. 70 na 55 metrów. Mieści się w skalnym kotle polodowcowym u stóp Małego Koziego Wierchu, na wysokości 1788m n.p.m. Zmarzły Staw wyróżnia się tym, że zawsze utrzymuje się tu warstwa lodu. Latem cienka i wątła kra, natomiast zimą - gruba pokrywa sięgająca samego dna na głębokości niemal 4m.

10.1 km od centrum

Symboliczny początek Orlej Perci - zdecydowanie najtrudniejszego i najniebezpieczniejszego szlaku po tej stronie Tatr. Na Zawrat prowadzą łatwiejsze - ale nadal wymagające - trasy. Przełęcz słynie z krajobrazowych wspaniałości, o czym świadczy choćby opisy Stanisława Witkiewicza i Stefana Żeromskiego. Na Zawratowej Turni umocowana jest figurka Maryi z 1904r.

10.1 km od centrum

Czerwony szlak pomiędzy przełęczami Krzyżne i Zawrat, o długości niespełna 4 kilometrów. Tylko brzmi łatwo, bowiem na wąskie skalne półki, stromizny, wytarte kamienie oraz łańcuchy i drabinki Orlej Perci lepiej się nie wybierać bez starannych przygotowań i wieloletniego doświadczenia we wspinaczce. Od zbudowania trasy w 1903 r. zginęło na niej ponad 120 ludzi.

10.2 km od centrum

Obiekt wzniesiony w stylu zakopiańskim w 1948r., pomyślany jako baza wypadowa z Doliny Kościeliskiej na całe Tatry Zachodnie. Pomieszczenia w schronisku wystylizowano na góralskie chaty z XIX stulecia. Na Hali Ornak wygodne schronienie znajdzie do 48 osób. Gospodarze, poza typową turystyczną działalnością, organizują prelekcje, zawody sportowe i inne imprezy.

10.4 km od centrum

Wyjątkowo krótki i wąski przesmyk pomiędzy stokami Zamarłej Turni i Kozich Czubów. Na przełęcz prowadzą dwa bardzo trudne szlaki, w tym ekstremalna Orla Perć. Ich przejście wymaga sprawności i zręczności porównywalnych do tych, w jakie natura wyposażyła występujące tu często kozice górskie. Mimo to świetne widoki rekompensują wysiłek włożony we wspinaczkę.

10.4 km od centrum

Polodowcowy obszar o powierzchni 6km², rozciągający się od przełęczy Krzyżne po Palenicę Białczańską. Granice Doliny Waksmundzkiej wytyczają masywy Koszystej oraz Wołoszyna. Jest szczególnie chroniona z uwagi na cenne rośliny, świstaki, kozice i zimujące w licznych jaskiniach niedźwiedzie. Ponoć swego czasu swoje kryjówki miało tutaj wielu tatrzańskich zbójów.

10.5 km od centrum

Przestrzeń do pokonania między trzema dumnymi szczytami: Waksmundzkim Wierchem, Kopą nad Krzyżnem oraz Małym Wołoszynem. Stanowi skraj Orlej Perci i dobry przystanek w wędrówce między Halą Gąsienicową a Doliną Pięciu Stawów - nawet mimo tego, że po prowizorycznym schronie ostały się jedynie rozwalone mury. Naturalnie przełęcz oszałamia tatrzańskimi panoramami.

10.6 km od centrum

Malownicze jezioro polodowcowe, wciśnięte między Dolinę Kościeliską, Halę Smreczynie i Dolinę Pyszniańską. Jezioro położone jest w samym środku świerkowego lasu. W wodach i wokół Smreczyńskiego Stawu żyje sporo wartościowych gatunków tatrzańskiej fauny i flory, jak traszka karpacka, żaba trawna, traszka górska czy rzadkość w całych Karpatach: czermień błotna.

10.6 km od centrum

Wspaniała góra współtworząca grań Świnicy wznosząca się na wysokość 2291m n.p.m. Znajduje się na trasie zdecydowanie najtrudniejszego szlaku w polskich Tatrach - Orlej Perci. Stanowi punkt graniczny pomiędzy Doliną Pięciu Stawów a Doliną Gąsienicową. I jak należy się spodziewać po nazwie - najlepiej być kozicą górską, by sobie poradzić na miejscowych skałach.

11.0 km od centrum

Cudna łączka pod Wiktorówkami, położona na tuż przy krzyżówce niebieskiego i zielonego szlaku. Rusinowa Polana zajmuje ok. 100ha tatrzańskiej ziemi. Z uwagi na ochronę przyrody, większość szałasów służy teraz jako turystyczne wiaty. Wypas owiec został drastycznie okrojony czasowo i do ok. 200 sztuk. Pracujący tu bacowie i juhasi chętnie sprzedają swoje wyroby.

11.2 km od centrum

Powołany do życia w 1955r., co zwieńczyło ponad 100 lat starań miłośników przyrody o zachowanie naturalnego stanu jedynego w regionie wysokogórskiego rejonu o profilu alpejskim. TPN obejmuje ponad 200km² cennych obszarów, na których występują rzadkie rośliny i zwierzęta. Dewastacji z XIX i początków XX wieków nie da się odwrócić, ale warto ocalić to co ocalało.

11.6 km od centrum

Królowa polskich wodospadów, wypływająca z Wielkiego Stawu. Dwie, trzy kaskady - w zależności od zasobności jeziora w wodę - spadają z ponad 60-metrowego skalnego progu. na ścianie stawiarskiej, rozdzielającej Dolinę Roztoki od Doliny Pięciu Stawów. Wielka Siklawa nie opada pionowo, a pod średnim kątem ok. 35°, co zapewnia niepowtarzalne wrażenia wizualne.

11.8 km od centrum

Gdyby ktoś uważał ochronę tatrzańskich krajobrazów i przyrody za kompletnie nieuzasadnione działanie, po ujrzeniu tego zakątka zmieni zdanie. 4-kilometrowa dolina zawdzięcza swoją magię majestatycznym szczytom Tatr Wysokich i pięciu polodowcowym jeziorkom: Czarnemu, Wielkiemu, Małemu, Zadniemu i Przedniemu Stawowi. Żyją tu m.in. kozice górskie i niedźwiedzie.

11.9 km od centrum

Placówka PTTK wybudowana w 1954r. w odpowiedzi na rosnący ruch turystyczny po Tatrach Wysokich. Jak mówią gospodarze, goszczą u siebie wyłącznie prawdziwych miłośników górskich wędrówek - w końcu samo dotarcie do Doliny Pięciu Stawów wymaga sporego wysiłku. W doskonale wyposażonym schronisku wygodnie wyśpi się - i wyekwipuje się w dalszą drogę - nawet 67 osób.

12.2 km od centrum

Rozbudowana kaskada na potoku Roztoka, około kilometra od jego ujścia do Białki. Na stosunkowo krótkim odcinku rzeki powstały tu trzy spore i całe mnóstwo małych wodospadów, które razem hałasują szczególnie donośnie. Woda opada tu z gromkim hukiem z wysokości od 3 do nawet 10 metrów. Polski (i litewski) wieszcz został wybrany na patrona wodogrzmotów w 1891r.

12.3 km od centrum

Jedno z odgałęzień Doliny Białki, traktowane także jako swoiste przedłużenie Doliny Pięciu Stawów. Potok Roztoka słynie z przepięknych wodospadów: Wodogrzmotów Mickiewicza i Wielkiej Siklawy. Dolinę przecina jeden, zielony szlak - zamykany zimą z uwagi na bardzo wysokie zagrożenie lawinowe. Cały ten teren ma status ścisłego rezerwatu przyrody.

12.8 km od centrum

Jedno z najlepiej zorganizowanych górskich schronisk w całej Polsce - często trafia na podium rozmaitych rankingów turystycznych. Obiekt w Dolinie Roztoki wybudowano już w 1907 roku. Obecnie to bardzo nowoczesna i kompleksowo wyposażona placówka, dysponująca m.in. 75 łóżkami, wypożyczalnią sprzętu i zapleczem do przeprowadzania konferencji, prelekcji i szkoleń.

13.0 km od centrum

Wielowierzchołkowy szczyt stanowiący część Liptowskich Murów, sięgający do 2172m n.p.m. Na górę prowadzi żółty szlak, a mając na względzie choćby konieczność skorzystania z łańcuchów - jest dużo trudniejszy od Ceprostrady kończącej się na Szpiglasowej Przełęczy. “Spiessglanz” to po niemiecku antymon - niegdyś eksploatowano miejscowe, ubogie złoża tego surowca.

13.1 km od centrum

Przejście między Miedzianem i Szpiglasowym Wierchem na wysokości 2110m n.p.m. Prowadzi tędy popularny i przystępny, żółty szlak turystyczny - Ceprostrada. Naturalny kształt przełęczy został mocno zmieniony w 1937r., przy budowie ww. trasy ułatwiającej życie wędrowcom. Nazwa tego miejsca pochodzi od niemieckiego określenia antymanu, który tu niegdyś wydobywano.

13.2 km od centrum

Bodaj największa łąka pasterska w całych polskich Tatrach. Wprawdzie dziś prowadzi się wyłącznie kulturowy wypas owiec - z myślą o turystach, dla podtrzymania pasterskich zwyczajów oraz zachowania obecnej bioróżnorodności. Wiele chat na polanie ma już status zabytku. Tutaj też zbudowano kaplicę Jana Chrzciciela, początkowo tylko na potrzeby serialu “Janosik”.

13.5 km od centrum

Przepiękny obszar polodowcowy wielkości 11,5km², jedno z najładniejszych miejsc w całych Tatrach. Jej największym skarbem jest Morskie Oko - w strumieniu wypływającym z jeziora licznie występują m.in. lipienie oraz pstrągi. Dolinę bardzo łatwo przemierzyć dzięki utwardzonej drodze im. Oswalda Balzera. Szerokim traktem kursują także góralscy fiakrzy.

13.5 km od centrum

Przejście obok Kotłowej Czuby i Siwych Turni, na którym schodzą się dwa szlaki. Całkiem blisko stąd tak na główną grań Tatr, jak i do Doliny Chochołowskiej czy schroniska turystycznego. Rosnący tu sit skucina jesienią przybiera niezwykły, czerwony kolor. W przeciwieństwie do słowackiej, z polską Siwą Przełęczą nie wiążą się żadne opowieści o ukrytych skarbach.

13.6 km od centrum

Niewielka dolinka zamknięta przez strzeliste stoki pięciu szczytów - w tym oczywiście Mnicha (2068 m n.p.m.). Typowe dla tego zakątka Tatr są malutkie, okresowo zanikające jeziorka. W sumie znajduje się tutaj kilkanaście tego typu stawów. Krajobraz w Dolinie za Mnichem kształtują również kosodrzewina, krzewinki i kurczące się pozostałości po dawnych pastwiskach.

13.8 km od centrum

Nadgraniczna przełęcz pomiędzy Szpiglasowym Wierchem a Kopą nad Wrotami, dostępna tylko od polskiej stroni - Słowacy zamknęli swój szlak wkrótce po II WŚ. Kształtem rzeczywiście może kojarzyć z potężną, skalną bramą. Warto skręcić z Ceprostrady w czerwoną trasę z powodu nieopisanie uroczych widoczków na Wielki Staw Hińczowy oraz Ciemnnosmreczyńskie Stawy.

13.8 km od centrum

Popularna i wyjątkowo łatwa trasa znad Morskiego Oka do Szpiglasowej Przełęczy, wytyczona już w 1902. Fama o szlaku, który lekko pokona nawet totalnie nieprzygotowany na górską wyprawę turysta - czyli ceper - zaczęła się w 1937r. Wtedy to, kosztem poważnych ingerencji w przyrodę, usypano ponad 4-kilometrową, twardą, wygładzoną i szeroką ścieżkę.

13.8 km od centrum

Jezioro okresowe tworzące się na wysokości 1785m n.p.m. w Dolinie z Mnichem. Najczęściej spotyka się 2 akweny - Wyżni i Niżni Staw Staszica. Upalnym latem zbiorniki mogą całkowicie wyschnąć, z kolei obfite opady połączyć je w jeden. Wtedy jezioro ma nawet 200 metrów długości i 3m głębokości, a jego wody częściowo zalewają czerwony szlak do Wrót Chałubińskiego.

13.9 km od centrum

Przejście na wysokości 1938 metrów nad poziomem morza, pomiędzy Staroroborciańskim Wierchem (2176 m) a Siwym Zwornikiem (1959 m). Przełęcz znajduje się dokładnie na państwowej granicy, w głównej gr...

13.9 km od centrum

Sławny i stylowy ośrodek z tradycjami, sięgającymi jeszcze pierwszej połowy XIX stulecia. Najstarsza zachowana do dzisiaj część to dawna wozownia z 1875r., z konieczności przystosowana na potrzeby noclegowo-wypoczynkowe po spłonięciu głównego budynku w 1898r. Tzw. Nowe Schronisko wybudowano dekadę później. Łącznie nad Morskim Okiem na wędrowców czeka 78 łóżek.

14.1 km od centrum

Szczyt o wysokości 2068m n.p.m. w Dolinie Rybiego Potoku, nie tak daleko od Morskiego Oka. Charakterystycznym wyglądem przypomina mnicha z kapturem na głowie. Masyw niezwykłej góry tworzą jeszcze Mniszek oraz Ministrant. Na tutejszych zboczach regularnie ćwiczą taternicy. Na wschodnim stoku, na poziomie ok. 1900m, kryje się jaskinia “Studnia w Mnichu”.

14.2 km od centrum

Niebywale malownicza kaskada, spadająca dwoma niemalże równoległymi strumieniami z kotła polodowcowego o wdzięcznej nazwie Nadspady. Dwoistą Siklawę nad Morskim Okiem tworzą większy Prosty Wodospad i wyraźnie bardziej stromy Skośny Wodospad - oba zasilane przez boczne odnogi Mnichowego Potoku. Zimą mocno skuwa je lód, co czyni z nich trasy dla taterników.

14.2 km od centrum

Bezcenny skarb natury, a swego czasu ważki element długotrwałego sporu terytorialnego między Węgrami a Galicją. Przy okazji czarujące szafirową taflą Morskie Oko, opiewane przez takie tuzy jak Jan Kasprowicz, Leon Wyczółkowski czy Kazimierz Przerwa-Tetmajer, jest największym jeziorem w Tatrach. Ma niemal 35ha powierzchni, a głębokość przekracza 50 metrów.

14.8 km od centrum

Graniczny masyw w głównej grani Tatr, na który składają się trzy góry - Mięguszowiecki Szczyt Czarny, Pośredni. Posiadają razem 6 wierzchołków, a najwyższy z nich ma 2438m n.p.m. Zdobyć je mogą tylko doświadczeni taternicy - nie ma tu żadnych szlaków turystycznych. Pod szczytami znajduje się piarżysko Bańdziocha z największym w Polsce płatem wiecznego śniegu.

15.0 km od centrum

Amatorzy górskich wędrówek uważają ją za jeden z najtrudniejszych do osiągnięcia punktów w całych Tatrach. Podejście jest na dobrą sprawę jedno - strome, z ostrymi skałami, bez ułatwiających wejście łańcuchów czy metalowych drabinek. Przełęcz wynagradza zdobywców oszałamiającymi widokami. Jej nazwa pochodzi od pobliskich szczytów i wyniosłej, 15-metrowej turni.

15.3 km od centrum

Najdalej na południe wysunięte jezioro w Polsce. Unikatową, czarniawą barwę zawdzięcza położeniu w cieniu wysokich szczytów Tatr Wysokich - rzecz jasna również Rysów - oraz charakterystyce żyjących w nim sinic. Czarny Staw powstał w polodowcowym kotle, na wysokości 1583m n.p.m. Spod akwenu wypływają Czarnostawiańskie Siklawy wpadające do Morskiego Oka.

16.6 km od centrum

Majestatyczna góra, gwarantująca najwspanialsze panoramy, jakie tylko można podziwiać w Tatrach. Swoje zrobiły tu opinie “zdobywców” z XIX wieku, w tym takich osobistości jak Maria Curie-Skłodowska czy Stefan Żeromski. Rysy mają łącznie trzy wierzchołki - Polsce przypadł ten na 2499m n.p.m., najwyższy (2503m) i najniższy (2473m) są już w granicach Słowacji.

16.8 km od centrum

Wąskie, płytkie przejście pomiędzy Rakoniem i Wołowcem na wysokości 1863m n.p.m. w zachodniej części Tatr. Przełęcz (podobnie jak szczyty) stanowi granicę między Polską a Słowacją.W rejonie Zawraci...

Zakopane atrakcje turystyczne 2022, ciekawe miejsca

Zestawienie atrakcji turystycznych w Zakopanem i okolicy. Opisy, historia, ceny, galerie zdjęć, dane teleadresowe, odległości od centrum i miejsca noclegu, możliwość zaplanowania dojazdu, oceniania i dodawania komentarzy. Popularne atrakcje Zakopanego i ciekawe turystycznie miejsca warte odwiedzenia w 2016 w Zakopanem i okolicy. W tym właśnie miejscu znaleźć można wygodną, rozbudowaną listę z możliwością sortowania atrakcji w Zakopanem według różnych kategorii. Atrakcje na rok 2022 styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień.

Zobacz: atrakcje dla dzieci Zakopane.

Nasi partnerzy