Dolina Waksmundzka

Rozciąga się od Palenicy Białczańskiej po przełęcz Krzyżne. Od Doliny Roztoki i Doliny Pańszczycy oddzielają ją masywy odpowiednio Wołoszyna (2151 m n.p.m. Wielkiego Wołoszyna) oraz Koszystej (najwyższa w grzbiecie Wielka Koszysta liczy 2193 metry).

Dolina Waksmundzka ma ok. 6 km² powierzchni. Uformowały ją procesy tektoniczne wywoływane przez przesuwający się lodowiec. Doprowadziło to do powstania widocznych nad granicą lasu progów/pięter w dolinie, nazywanych Waksmundzkimi Równicami. Są to kolejno od najwyższej: Zadnia, Pośrednia oraz „właściwa”. Przez dolinę płynie Waksmundzki Potok, który na pewnym odcinku tworzy Wodospad Młyn o wysokości 15 metrów.

W dolinie w XIX wieku krótko istniało niewielkie schronisko turystyczne. Pozostałości po nim użyto do budowy niedostępnego współcześnie kamiennego szałasu pasterskiego. Większość obszaru objęta jest ścisłą ochroną. Niedźwiedzie upodobały sobie miejscowe jaskinie i jamy na czas zimowego snu. Występują tutaj też świstaki i kozice. Wśród przedstawicieli flory wyróżniają się zarzyczka górska, irga czarna i turzyca Lachenala. Dla turystów otwarta jest tylko północna część, którą biegną oznaczone szlaki, m.in. do Morskiego Oka, Małego Cichego czy Toporowej Cyrhli tuż pod samym Zakopanem. Najlepsze widoki na Dolinę Waksmundzką rozciągają się z Gęsiej Szyi oraz Polany Głodówka (położonej po drodze nad Morskie Oko).

Nazwa pochodzi od podhalańskiej wsi, której mieszkańcy mieli wyłączne prawo do korzystania z tutejszej hali. Dolina Waksmundzka wcześniej w świadomości lokalnej ludności funkcjonowała jako Dolina Zbójnicka – ukształtowanie terenu sprzyjało rozbójniczej działalności i ukrywaniu się przed pościgiem. Choć jedna z anegdot mówi, że taką na poczekaniu wymyślił zapytany przez kartografa góral, który zapomniał prawdziwej nazwy jednej z odnóg doliny – Świstówki Waksmundzkiej.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy