Kozi Wierch

Kozi Wierch to kolejny z tatrzańskich szczytów, należący do wschodniej grani Świnicy, osiągający wysokość 2291 m n.p.m. i tym samym będący najwyższą górą leżącą całkowicie w granicach Polski. Zlokalizowany jest dokładnie pomiędzy Doliną Gąsienicową a Doliną Pięciu Stawów Polskich, między Dolinką Kozią i Dolinką Pustą.

Patrząc wzdłuż grani, Kozi Wierch znajduje się pomiędzy Zamarłą Turnią (2179 m) i Czarnymi Ścianami (2242 m). Północno-wschodnia grań Koziego Wierchu nazywana jest Kozim Murem.

Aby dostać się na Kozi Wierch, przejść należy czerwonym szlakiem, noszącym nazwę Orla Perć, z Przełęczy Zawrat na Krzyżne (przejście tylko w jedną stronę), lub czarnym szlakiem z Wielkiego Stawu wzdłuż Szerokiego Żlebu. Istnieje również opcja przejścia z Doliny Gąsienicowej (Koziej Dolinki) przez Kozią Przełęcz lub Żlebem Kulczyńskiego.

Szczyt nazwano od często spotykanych na tych zboczach (zwłaszcza południowych) kozic górskich.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Wspaniała góra współtworząca grań Świnicy wznosząca się na wysokość 2291m n.p.m. Znajduje się na trasie zdecydowanie najtrudniejszego szlaku w polskich Tatrach - Orlej Perci. Stanowi punkt graniczny pomiędzy Doliną Pięciu Stawów a Doliną Gąsienicową. I jak należy się spodziewać po nazwie - najlepiej być kozicą górską, by sobie poradzić na miejscowych skałach.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy