Kiedy przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot?

Odwołany bądź opóźniony lot zawsze należy do nieprzyjemnych sytuacji. Często opóźnienia sprawiają, że musimy zmienić bądź odwołać nasze plany. Kiedy przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot? Przeczytaj poniższy artykuł, z którego dowiesz się więcej. 

Kiedy można liczyć na odszkodowanie za opóźniony lot? 

Czasem zdarza się, że opóźniony lot powoduje, że spóźnimy się na ważne spotkanie bądź nasze wakacje legną w gruzach. Czy w takich sytuacjach można liczyć na odszkodowanie? Głównie do otrzymania odszkodowania potrzeba będzie spełnienia określonych warunków. W przypadku opóźnienia lotu nie może być to powiązane z działaniem sił nadzwyczajnych. 

Przewoźnik zobowiązany jest do wypłacenia odszkodowania w momencie, gdy opóźnienie lotu będzie większe niż 3 godziny. Jeśli chodzi o lot do którego nie dojdzie, odszkodowanie przysługuje jeśli nie zostaniemy poinformowani o tym na 14 dni przed odlotem. 

Co jeszcze wiadomo odnośnie wypłaty odszkodowania? 

Prawa pasażerów mówią o tym, że ubezpieczenie przysługuje wtedy, gdy pasażerowie pojawią się na miejscu docelowym ponad 3 godziny po czasie. Wtedy przewoźnik linii lotniczej jest zobowiązany do wypłaty określonej sumy pieniędzy, jeżeli udowodnione zostanie, że wina leży po jego stronie. Opóźniony lot nie był związany z siłami nadzwyczajnymi. 

Ile wynosi odszkodowanie?   

Kwoty odszkodowania za opóźniony lot są różne. Przede wszystkim zależą od długości lotu, czyli odległości dzielącej lotnisko startowe oraz lotnisko lądowania. W przypadku długich tras wysokość odszkodowania może sięgać około 600 euro dla każdego pasażera. Dokładne kwoty prezentują się następująco:

  • 250 euro na pasażera na loty do 1500 km,
  • 400 euro na pasażera na loty powyżej 1500 km, które są pomiędzy miastami w Europie, 
  • 400 euro na pasażera dla lotów o długości od 1500 do 3500 km,
  • 600 euro na pasażera dla lotów o długości powyżej 3500 km,

Kiedy odszkodowanie z tytułu opóźnionego lotu nie będzie się należeć? 

Jak już wcześniej zostało wspomniane, odszkodowanie z tytułu opóźnionych lotów nie będzie należeć się, kiedy lot ulegnie zakłóceniu z powodu okoliczności nadzwyczajnych. Zgodnie z definicją wliczają się w to wszystkie loty, gdzie pojawiły się zdarzenia losowe, które wpłynęły na opóźnione loty. Linie lotnicze nie muszą wypłacać pieniędzy, jeśli opóźnienie było spowodowane warunkami atmosferycznymi, strajkami pracowników lotniska czy zamieszkami. 

W przypadku opóźnienia lotu warto wiedzieć, że linia lotnicza jest zobowiązana do podjęcia wszelkich racjonalnych środków, by zapobiec negatywnym skutkom wydarzenia. Z łatwością możemy znaleźć informacje, które mówią nam o zapewnieniu opieki pasażerom w momencie pojawienia się tego typu sytuacji. Pomoc powinna obejmować stałe informowanie podróżnych o statusie danego lotu czy też zapewniania wyżywienia za ten opóźniony lot. 

Wydatki z powodu opóźnionego lotu 

Czas opóźnienia może być różny i może doprowadzić do poniesienia kolejnych wydatków. W przypadku niektórych linii lotniczych możemy mieć zapewnione posiłki oraz napoje. Jednak czasem sami będziemy musieli je zakupić. W takim przypadku warto zostawić kopie paragonów i później na ich podstawie ubiegać się o zwrot. 

Co jeszcze warto wiedzieć o opóźnionych lotach ? 

Jeśli chodzi o loty czarterowe, czyli te odbywające się w sezonie letnim dzięki współpracy linii lotniczych z biurami podróży, obowiązują takie same prawa jak w przypadku regularnych lotów. W momencie, gdy nasz lot czarterowy będzie opóźniony możemy starać się o wypłatę rekompensaty finansowej. Także podróże związane z delegacjami kwalifikują się do uzyskania odszkodowania. Szczegółów dowiesz się na  https://aircashback.com/.    

  

 

 

 

   

Dodano: 2024-01-08 11:31:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz