Muzea w Zakopanem

(18)
0.4 km od centrum

Główny oddział najważniejszej placówki kulturalno-wystawienniczej Zakopanego. Udostępniane tutaj ekspozycje prezentują polską stolicę Tatr z trzech punktów widzenia: historycznego, etnograficznego oraz przyrodniczego. Niezwykle bogate i zróżnicowane zbiory Muzeum Tatrzańskiego umieszczono w zabytkowym budynku z 1922 roku, zaprojektowanym w stylu zakopiańskim.

0.7 km od centrum

Instytucja dbająca o przybliżenie postaci genialnego kompozytora. Karol Szymanowski czerpał natchnienia m.in. z muzyki orientalnej oraz podhalańskiego folkloru. Znajduje to wyraz w udostępnianej kolekcji pamiątek po artyście. Muzeum mieści się w zabytkowej willi utrzymanej w stylu zakopiańskim, gdzie przez kilka lat Szymanowski mieszkał i pracował. Placówka to oddział krakowskiego Muzeum Narodowego.

0.7 km od centrum

Ważny ośrodek kultury wysokiej na przepełnionych komercją Krupówkach. ZMGS eksponuje w pierwszym rzędzie najwyższej klasy obrazy, rysunki, plakaty i wszelkiego typu grafiki. Wystawy obejmują także inne dziedziny sztuk plastycznych. Organizuje się tutaj też pokazy filmowe, wieczorki autorskie czy branżowe targi. Galeria mieści się na piętrze “Bazaru Polskiego”.

0.9 km od centrum

Prywatna pracownia jubilerska z wybitnie artystycznymi wyrobami. Unikatami łączącymi współczesne trendy z lokalnymi zwyczajami. Czeka tu skarbiec niezwykłych ozdób, wykonanych z kamieni szlachetnych lub mniej oczywistych materiałów. Chętni mogą nie tylko obejrzeć, ale też fachowo porozmawiać o błyskotkach, a także kupić lub zamówić wyjątkowe egzemplarze.

1.2 km od centrum

Ekspozycja w zabytkowej chacie, wybudowanej w 1830 roku. Zgromadzone przedmioty i odrestaurowane wnętrza wiernie odtwarzają wystrój i klimat góralskiego domu z epoki. Tej, która zainspirowała Stanisława Witkiewicza do stworzenia stylu zakopiańskiego. Interesującym dodatkiem jest kolekcja etnograficzna Marii i Bronisława Dembowskich, wystawiona w jednej z izb.

1.4 km od centrum

Działający wciąż pensjonat “Palace”, wzniesiony w 1930 r. przez dr. Włodzimierza Schneidera, w trakcie II WŚ stał się Katownią Podhala. Tutaj swój zakopiański posterunek miało Gestapo. Muzeum przypomina o prześladowanych i okrutnie przesłuchiwanych przez zachowane dokumenty, zdjęcia, narzędzia tortur… Na części ścian zachowały się słowa wydrapane przez więźniów.

2.2 km od centrum

Znane również jako Muzeum PrzyrodniczeTatrzańskiego Parku Narodowego. W zwięzłej i całkiem łatwo przyswajalnej formie prezentuje najważniejsze informacje o naturze naszych najwyższych gór - od niuansów geologicznych po niezwykłe bogactwo fauny i flory. Bogatemu zbiorowi eksponatów i tablic edukacyjnych towarzyszą regularnie organizowane zajęcia dydaktyczne.

2.5 km od centrum

Interesująca ekspozycja, której główną część stanowią przedmioty zebrane z wypraw na Bliski i Daleki Wschód. Większość wystawy to najróżniejsze bogato zdobione, kunsztowne dywany, kobierce i inne tkaniny. Ta filia Muzeum Tatrzańskiego posiada też sporą kolekcję rysunków i obrazów Marka Żuławskiego. Galerię urządzono w stylowym dworku, wybudowanym w 1924 roku.

0.4 km od centrum

Część oficjalnego Biura Promocji Zakopanego. Dzięki temu zebrane tutaj dzieła regionalnej sztuki rzemieślniczej - malunki na szkle, biżuteria, ludowe stroje czy oryginalne przedmioty codziennego użytku z drewna, porcelany czy gliny - z całą pewnością powstały pod Tatrami, a nie w chińskiej fabryce. Galeria Gazduś prowadzi też sprzedaż takich cennych pamiątek.

3.0 km od centrum

Zbiór pamiątek związanych z życiem i twórczością cenionego artysty. Od większości podobnych instytucji różni się tym, że tutaj panują domowy klimat i wrażenie zatrzymania czasu. Muzeum Jana Kasprowicza mieści w dawnym dawnej willi poety, wybudowanej w 1920r. jako typowo zakopiański pensjonat. Często odbywają się w nim dyskusje na temat różnych dziedzin sztuki.

0.5 km od centrum

Pluszowy miś - wierny towarzysz z lat dziecięcych i kochana przez wszystkie maluchy zabawka. Gdyby kogoś ciekawiło, gdzie i kiedy powstała pierwsza taka maskotka, to odpowiedź znajdzie w Muzeum Misiów. Podobnie jak wiele innych ciekawostek i niezliczone, nieraz unikatowe egzemplarze. Sezonowa placówka posiada niezwykle bogatą kolekcję magicznych pluszaków.

1.0 km od centrum

Prezentacja niebywałych dokonań będących udziałem życia i twórczości Władysława Hasiora. Rzeźbiarz, plastyk, malarz i scenograf w swoich pracach wyjątkowo kreatywnie czerpał z modernistycznych trendów i zakopiańskich tradycji. Galeria działa w dawnej pracowni Hasiora, zebrano ponad 150 jego dzieł. Na wystawach czasowych swoje miejsce znajdują tu inni artyści.

1.2 km od centrum

W jakich okolicznościach powstały takie klasyki jak “Szatan z siódmej klasy” czy “Przygody Koziołka-Matołka”? Na to pytanie najlepiej odpowie wizyta w willi Opolanka - czyli dawnym domu pisarza, dziennikarza i krytyka sztuki. W zaaranżowanych wnętrzach zebrano mnóstwo rękopisów, zdjęć, artykułów, pamiętników Kornela Makuszyńskiego i wiele innych dokumentów.

1.6 km od centrum

Muzeum w wyremontowanym domku w stylu zakopiańskim, poświęcone twórczości artystów związanych w jakiś sposób w Zakopanem i pracom, w których powstaniu istotne były inspiracje tutejszą przyrodą i folklorem. Większość prezentowanych dzieł sztuki (autorstwa m.in. Z. Stryjeńskiej czy S.I. Witkiewicza) pochodzi z przełomu wieków i dwudziestolecia międzywojennego.

0.8 km od centrum

Pierworodne dziecię architektonicznego nurtu, który wymyślił Stanisław Witkiewicz. Styl zakopiański to odpowiedź na wpływy szwajcarskie i tyrolskie, łączącą rozwiązania secesyjne z góralskimi chatami na Podhalu. Willa Koliba to pierwsza taka konstrukcja, wybudowana w 1893r. dla Zygmunta Gnatowskiego. Muzeum wiernie odtwarza pierwotny układ i wystrój rezydencji.

1.0 km od centrum

Instytucja działająca przy Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara, mieszczącej się w stylowym gmachu z 1913r. Budynek ma w sobie coś wyjątkowego, skoro powstają tu piękne grafiki, obrazy, rysunki, zdjęcia czy rzeźby. Początkowo galeria prezentowała wyłącznie prace uczniów i ich mistrzów, jednak wystawia się także dzieła artystów z Polski i zagranicy.

0.8 km od centrum

Placówka szerząca pamięć o życiu i dokonaniach nietuzinkowego sportowca. Bronisław Czech pomiędzy 1927 a 1937 rokiem zdobył ponad 20 złotych medali w 7 różnych konkurencjach zimowych. W trakcie II WŚ pomagał w działaniach podziemia, nie zgodził się na żadną formę kolaboracji. Zginął w 1944r. pozostawiając po sobie wiele bezcennych pamiątek i obrazów na szkle.