Szpiglasowy Wierch

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Szpiglasowy Wierch to jeden z wyższych tatrzańskich szczytów, o wysokości 2172 m n.p.m., zlokalizowany między szczytami: Kopa nad Wrotami i Wyżni Kostur, na granicy polsko-słowackiej. Szpiglasowy Wierch jest najwyższym punktem Liptowskich Murów.

Szczyt ma kilka wierzchołków, z których najwyższy to zwornik głównej grani Tatr i bocznej grani południowo-wschodniej. Szpiglasowy Wierch góruje nad Doliną Pięciu Stawów swoim północnym zboczem. Południowo-zachodnia ściana prowadzi natomiast w dół do Doliny Ciemnosmreczyńskiej, po słowackiej stronie.

Na szczyt prowadzi żółty szlak pieszy, będący częścią żółtego szlaku na Szpiglasową Przełęcz, ciągnącego się od strony Morskiego Oka. Fragment tegoż szlaku zabezpieczony jest łańcuchami. Co ciekawe, pierwsze drogi prowadzące na szczyt Szpiglasowego Wierchu znane już były w XIX wieku.

Mini przewodnik

Wielowierzchołkowy szczyt stanowiący część Liptowskich Murów, sięgający do 2172m n.p.m. Na górę prowadzi żółty szlak, a mając na względzie choćby konieczność skorzystania z łańcuchów - jest dużo trudniejszy od Ceprostrady kończącej się na Szpiglasowej Przełęczy. “Spiessglanz” to po niemiecku antymon - niegdyś eksploatowano miejscowe, ubogie złoża tego surowca.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja