Pomnik Tytusa Chałubińskiego

Miejsce upamiętniające dwie wyjątkowo zasłużone dla Zakopanego postaci – Tytusa Chałubińskiego i Jana „Sabałę” Krzeptowskiego. Pomnik stoi przy skrzyżowaniu ulic Zamoyskiego i Chałubińskiego.

Na wysokim cokole ustawiono dumne popiersie lekarza, badacza przyrody, współzałożyciela Towarzystwa Tatrzańskiego i pioniera klimatolecznictwa – to właśnie dzięki Chałubińskiemu zapuszczona i zapomniana wioseczka w Tatrach stała się prężnym kurortem turystycznym.

Poniżej na skale przysiadł Sabała – uznany muzyk i gawędziarz, przyjaciel Chałubińskiego. Figura górala przymierzającego się do zagrania na skrzypkach/gęślach (a konkretniej złóbcokach) ponoć zachowuje dokładne wymiary Krzeptowskiego. Swego czasu smyczek z posągu stał się „najgorętszym towarem z polskiej stolicy Tatr”. A już na poważnie, przedmiotem regularnie kradzionym najpewniej przez turystów poszukujących wyjątkowej i nietypowej pamiątki z Zakopanego.

Pomnik Chałubińskiego, liczący sobie już dobrze ponad 100 lat (odsłonięty 15 sierpnia 1903 r.) zaprojektował Stanisław Witkiewicz na prośbę Związku Przyjaciół Zakopanego. Rzeźbę wykonał Jan Nalborczyk. Gipsowy, miniaturowy model posągu posiada w swoich zbiorach Muzeum Tatrzańskie.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy