Przełęcz pod Kopą Kondracką

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Przygraniczne przejście z Doliny Kondratowej do Doliny Cichej pomiędzy wierzchołkami Kopy Kondrackiej (2005 m n.p.m.) i Suchego Wierchu Kondrackiego (1890 m). Sama przełęcz położona jest na wysokości 1863 metrów i ma kształt szerokiego siodła. Może niekoniecznie da się w nim wygodnie rozsiąść, za to widoki na Tatry Wysokie i nieodległy Giewont biją na głowę obrazki jeźdźców na tle zachodzącego słońca z westernów.

Przełęcz pod Kopą Kondracką stanowi część głównej grani tatrzańskiego pasma górskiego – znajduje się więc na głównym czerwonym szlaku turystycznym. Do 1925 r. funkcjonował tutaj niewielki, za to zapewniający bezpieczeństwo wędrowcom schron wybudowany przez Towarzystwo Tatrzańskie.

W trakcie II WŚ – podobnie jak obecnie niedostępna turystom Tomanowa Przełęcz – stanowiła znakomity punkt przeprawowy dla kurierów, partyzantów i uciekinierów. Zimą 1940 roku znany wówczas chemik i taternik Włodzimierz Gosławski uciekał tędy na Węgry – zaskoczony przez gwałtowną śnieżycę zginął z wyczerpania schodząc do słowackiej Doliny Cichej.

Obszar przełęczy porasta sit skucina, dzięki czemu jesienią Przełęcz pod Kopą Kondracką mieni się piękną, rudą czerwienią.

Mini przewodnik

Górskie przejście w kształcie siodła, położone nad granicą polsko-słowacką. W trakcie IIWŚ była często wybieraną drogą ucieczki z kraju - jednak nie wszyscy uchodźcy przeżyli w górach. Śnieżyca pochłonęła np. chemika i taternika Włodzimierza Gosławskiego. Jesienią przełęcz staje się rudo-czerwona - ten piękny spektakl to zasługa gęsto rosnącego situ skuciny.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja