Przełęcz między Kopami

Przełęcz na niebieskiej trasie z Zakopanego do schroniska „Murowaniec” i dalej kolejno nad Czarny Staw Gąsienicowy, Dolinę Pięciu Stawów i Morskie Oko. Nazywana przez górali „Karczmiskiem”, choć w pobliżu nigdy nie stała żadna tawerna. Można jedynie przysiąść na długich drewnianych balach lub ławeczkach.

Przełęcz rozdziela dwie Kopy Królowe – wyższą Małą (1577 m n.p.m) i niższą Wielką (1531 m). Poza niebieskim, prowadzi tutaj jeszcze jeden szlak – żółty, z Kuźnic, przez Dolinę Jaworzynkę. Na drugi z wymienionych wcześniej szczytów prowadzi wydeptana, nieoznaczona ścieżka. Trzeba jednak pamiętać, że w Tatrzańskim Parku Narodowym wyjście poza wytyczony szlak jest karalne.

Pobliski teren składa się głównie z wapiennych skałek i zarośli kosodrzewiny. Miłośnicy roślin mają szansę dostrzec rzadką – jedynie 10 stanowisk w po polskiej stronie Tatr – goryczuszkę lodnikową, która naturalnie rośnie w miejscach o zimnym klimacie, jak Grenlandia, Arktyka lub wysokie pasma górskie. Przełęcz między Kopami leży na wysokości 1499 metrów.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy