Przełęcz Karb

Przełęcz między Małym Kościelcem (1866 m n.p.m.), pod którym zginął kompozytor Mieczysław Karłowicz, a „właściwym” Kościelcem (2155 m). Jedyna, trudna droga na ten legendarny szczyt, oznakowana na czarno wiedzie właśnie przez Przełęcz Karb.

Na przełęcz prowadzą dwa szlaki: niebieski znad Zielonego Stawu Gąsienicowego i Czerwonych Stawków oraz czarny spod Czarnego Stawu Gąsienicowego. Niegdyś istniała trzecia ścieżka, łącząca Karb ze Świnicką Przełęczą. Szlak wytyczony przez Towarzystwo Tatrzańskie w pierwszych latach XX stulecia, wkrótce po zakończeniu II Wojny Światowej został zamknięty dla turystów. Korzystają z niego – w ramach treningu – taternicy wyposażeni w sprzęt do wspinaczki.

Z przełęczy rozciągają się interesujące widoki – w szczególności na Świnicę, Kasprowy Wierch oraz Kościelce. Z tego punktu rzeczywiście górskie szczyty mogą przywodzić na myśl kościelne wieże i dachy.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Oddziela słynny Kościelec (2155m n.p.m.) od mniej znanego, acz równie niebezpiecznego Małego Kościelca (1866m). Na przełęcz wiodą dwa stricte turystyczne szlaki znad Czarnego i Zielonego Stawu Gąsienicowego i jedna trasa treningowa dla wspinających się taterników. Podobno oglądane z Karbu wierzchołki Kościelców do złudzenia przypominają świątynne wieże i dachy.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy