Szpiglasowa Przełęcz

Łatwo dostępna dzięki popularnej Ceprostradzie. Na północny-wschód wyrasta szczyt Miedziane (2233 m n.p.m.), niedaleko na południowym-zachodzie wyrasta wierzchołek Szpiglasowego Wierchu (2172 m). Nazwa szczytu i przełęczy (położonej na wysokości 2110 metrów) pochodzi od niemieckiego „Spiessglanz” - nazwy antymonu. Niegdyś w pobliżu wydobywano ten surowiec, jednak złoża bardzo szybko się wyczerpały.

Szpiglasowa Przełęcz ma kształt szerokiego siodła. W pewnym stopniu zawdzięcza go pracom z 1937 r., kiedy to w trakcie budowy łatwiejszego szlaku część skał siłą usunięto lub radykalnie zmieniono ich kształt. Dzięki temu niezwykłymi widokami na Morskie Oko, Dolinę Pięciu Stawów Polskich, Rysy czy Mięguszowieckie Szczyty mogą cieszyć się nawet początkujący górscy turyści.

Miłośnicy zieleni w rejonie przejścia mogą przyjrzeć się bliżej rzadko występującym w Polsce skalnicom odgiętolistnym, turzycom obłym i ukwapom karpackim. Zimą na Szpiglasowej Przełęczy z reguły obowiązuje podwyższone zagrożenie lawinowe.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy