Schronisko Murowaniec

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Schronisko leżące na Hali Gąsienicowej posiada niemal wszystkie wygody, które z wędrówek po dzikich terenach uczynią łatwą i przyjemną wycieczkę. „Murowaniec” posiada 116 miejsc noclegowych. Przy czym gospodarze wyraźnie zaznaczają, że obowiązujące przepisy nie pozwalają im w warunkach, jakie panują w schronisku, na organizowanie noclegów na podłodze. Na wszystkie łóżka wymagana jest wcześniejsza rezerwacja (choć opinie turystów pozwalają wierzyć, że akurat ten punkt regulaminu da się obejść).

Kto już jednak trafi pod dach schroniska, nie powinien mieć dalszych zmartwień. Kalorie spalone na mniej lub bardziej trudnych tatrzańskich szlakach błyskawicznie uzupełni się w restauracji z domową kuchnią lub szybkimi przekąskami w bufecie. Ciało odzyska świeżość po porządnej kąpieli, odzież wróci do akceptowalnego stanu w suszarni. Wszelki sprzęt można wypożyczyć, a własny naprawić lub oddać na przechowanie. Poza tym biblioteczka, gry planszowe, gitary, sala telewizyjna, darmowe Wi-Fi i możliwość płacenia kartą (co zdaje się nie jest jeszcze standardem).

Przed wyjściem w góry można sprawdzić najnowsze prognozy pogody. Z „Murowańca” szybko dojdzie się na ścieżki typowo rekreacyjne (Kasprowy Wierch, Czarny Staw Gąsienicowy, przełęcz Liliowe) oraz wymagające większych umiejętności i doświadczenia (na Kozi Wierch, Świnicę czy Orlą Perć). Zimą z pewnością będą kusić pobliskie nartostrady.

Schronisko wybudowano w 1925 roku z inicjatywy Stanisława Osieckiego – wicemarszałka Sejmu i prezesa warszawskiego oddziału Towarzystwa Tatrzańskiego. Budowlę z kamieni „nieobrabianych na zewnątrz” (stąd nazwa schroniska) zaprojektowali Jan Witkiewicz Koszczyc, Karol Siciński i Zdzisław Kalinowski. Niektórych mogą (prze)razić widoczne na balustradzie schodów swastyki. Nie mają oczywiście nic wspólnego z hitlerowskim symbolem - „krzyżyk niespodziany”, jak nazywali znak ówcześni górale, w różnych miejscach na Podhalu malowali już w pierwszych latach XX stulecia zafascynowani hinduizmem lokalni artyści, np. malarz Walery Eljasz-Radzikowski oraz kompozytor i poeta Mieczysław Karłowicz.


Mini przewodnik

Ostoja spokoju, komfortu i typowo góralsko rozumianej gościnności na Hali Gąsienicowej. “Murowaniec” posiada 116 miejsc noclegowych. Nie ma możliwości rozłożenia śpiwora na podłodze - poza tym schronisko posiada właściwie wszystko, czego wymaga współczesność. Obiekt powstał w 1925r., głównym budulcem były kamienie, których nie obrobiono od zewnętrznej strony.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja