Prometeusz Rozstrzelany

  • Adres Al. Przewodników Tatrzańskich
    34-500 Zakopane
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Pomnik upamiętnia 20 polskich partyzantów rozstrzelanych przez niemieckich żołnierzy 30 maja 1944 r. na polance w Kuźnicach. Mocno abstrakcyjna forma sprawia, że raczej niewielka część turystów wędrujących Aleją Przewodników Tatrzańskich w stronę dolnej stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch i Kalatówek jest w stanie od razu domyślić się znaczenia i przesłania dzieła Władysława Hasiora. To z pewnością ułatwia pobliski drewniany krzyż, poświęcony „tym, którzy sięgnęli po zaszczytne miano obrońców Ojczyzny”.

Właściwy pomnik to 8-9 granitowych bloków ułożonych jeden na drugim do wysokości ok. 6 metrów. Z lewej strony u góry przymocowana jest dość skomplikowana plątanina żelastwa – ma przedstawiać poszarpany, bezgłowy, przybity strzałami korpus człowieka z dziurą po ogromnym pocisku. Do spodu zimnej figury sięga również metalowa drabinka. Obok niej znajduje się napis „Ofiarom zbrodni hitlerowskiej – społeczeństwo Zakopanego”. Ważną rolę w kompozycji odgrywają przeciwstawne żywioły. Z prawej mieści się niewielka okrągła nisza na palenisko (najczęściej palą się tu znicze),pod którą z kanalika wolno kapie woda.

„Prometeusz Rozstrzelany” to zwycięski projekt konkursu ogłoszonego wspólnie przez Związek Bojowników o Wolność i Demokrację oraz Związek Polskich Artystów Plastyków. Pomnik odsłonięto w 1964 roku.

Mini przewodnik

Niezwykły, bardzo abstrakcyjny w formie pomnik upamiętniający ofiary hitleryzmu - a w szczególności 20 partyzantów rozstrzelanych w 1944r. na pobliskiej polanie. Najistotniejsze są połączenie przeciwstawnych żywiołów i wykonany z metalu, makabrycznie poszarpany kulami korpus. Wykonana w 1964r. rzeźba to zwycięskie dzieło Władysława Hasiora na specjalny konkurs.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja