Prometeusz Rozstrzelany

Pomnik upamiętnia 20 polskich partyzantów rozstrzelanych przez niemieckich żołnierzy 30 maja 1944 r. na polance w Kuźnicach. Mocno abstrakcyjna forma sprawia, że raczej niewielka część turystów wędrujących Aleją Przewodników Tatrzańskich w stronę dolnej stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch i Kalatówek jest w stanie od razu domyślić się znaczenia i przesłania dzieła Władysława Hasiora. To z pewnością ułatwia pobliski drewniany krzyż, poświęcony „tym, którzy sięgnęli po zaszczytne miano obrońców Ojczyzny”.

Właściwy pomnik to 8-9 granitowych bloków ułożonych jeden na drugim do wysokości ok. 6 metrów. Z lewej strony u góry przymocowana jest dość skomplikowana plątanina żelastwa – ma przedstawiać poszarpany, bezgłowy, przybity strzałami korpus człowieka z dziurą po ogromnym pocisku. Do spodu zimnej figury sięga również metalowa drabinka. Obok niej znajduje się napis „Ofiarom zbrodni hitlerowskiej – społeczeństwo Zakopanego”. Ważną rolę w kompozycji odgrywają przeciwstawne żywioły. Z prawej mieści się niewielka okrągła nisza na palenisko (najczęściej palą się tu znicze), pod którą z kanalika wolno kapie woda.

„Prometeusz Rozstrzelany” to zwycięski projekt konkursu ogłoszonego wspólnie przez Związek Bojowników o Wolność i Demokrację oraz Związek Polskich Artystów Plastyków. Pomnik odsłonięto w 1964 roku.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Niezwykły, bardzo abstrakcyjny w formie pomnik upamiętniający ofiary hitleryzmu - a w szczególności 20 partyzantów rozstrzelanych w 1944r. na pobliskiej polanie. Najistotniejsze są połączenie przeciwstawnych żywiołów i wykonany z metalu, makabrycznie poszarpany kulami korpus. Wykonana w 1964r. rzeźba to zwycięskie dzieło Władysława Hasiora na specjalny konkurs.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy