Nosal

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Nosal to niewysoki (1206 m n.p.m.),zbudowany ze skał osadowych, szczyt Tatr Zachodnich, wznoszący się nad Kuźnicami, między Doliną Bystrej i Doliną Olczyską. Swoją nazwę, wzniesienie to zawdzięcza, charakterystycznemu kształtowi skał po stronie północnego-zachodu.

Nosal jest zakończeniem grani Kasprowego Wierchu od północnego-wschodu. Jego północne ściany leżą na granicy Tatr i Rowu Zakopiańskiego, od południa Nosal opada do Nosalowej Przełęczy. Wschodnie ściany wzniesienia są całkowicie zalesione i porastają je świerk, buk, sosna zwyczajna i czarna. Zachodnie urwiska Nosala są bardzo strome i niebezpieczne (miało tu już miejsce kilka wypadków śmiertelnych).

Wśród górskiej roślinności znaleźć tu można m.in. szarotkę alpejską, pierwiosnka łyszczaka, dwulistnika muszego czy wyblina jednolistnego.

Nosal to chętnie odwiedzane przez turystów miejsce. Na jego szczyt najlepiej dostać się zielonym szlakiem z Kuźnic, przez Nosalową Przełęcz, do Murowanicy lub żółtym z Nosalowej Przełęczy na Olczyską Polanę.

Od północnej strony mieszczą się tu również Centrum Narciarskie Nosal z kilkoma wyciągami oraz nartostrada przez Nosalową Przełęcz do Kuźnic.


Mini przewodnik

Niezbyt wysoki (1206m n.p.m.),za to charakterystyczny szczyt. A wszystko przez pobudzający wyobraźnię kształt skał po północno-zachodniej stronie. Geologicznie Nosal stanowi skraj grani Kasprowego Wierchu. Na górę wiedzie zielony szlak zaczynający się w Kuźnicach. I lepiej się go trzymać, gdyż na zachodnich urwiskach dochodziło już do śmiertelnych wypadków.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja