Giewont
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Najbardziej charakterystyczny szczyt polskich Tatr, zwieńczony żelaznym, wysokim na 15 metrów krzyżem. Nieszczególnie wysoki (1895 m n.p.m.),nie wydaje się wyjątkowo trudny do zdobycia – znacznie bardziej niebezpieczne i zdradliwe są przełęcze masywu (w tych okolicach zginęło już ponad 50 osób). Wreszcie z Giewontem wiążą się niezapomniane legendy i opowieści.
Na grań Giewontu składają się 3 wierzchołki – Wielki Giewont, Mały Giewont (1728 m) oraz Długi Giewont (1876 m) rozciągnięte na obszarze o długości 2,7 kilometra. Północne skalne zbocze byłoby znakomitą ścianą wspinaczkową, znajduje się jednak na obszarze chronionym. Wejść główny szczyt Giewontu można od południowej strony, zejście wymaga pomocy umocowanych w kamieniu łańcuchów. Najważniejsza rzecz – na jednym odcinku żelaznej liny może znajdować się tylko jedna osoba. Nieprzestrzeganie tej zasady może skończyć się tragicznie, lepiej grzecznie zaczekać na swoją kolej.
Charakterystycznym elementem Giewontu jest wysoki krzyż, wzniesiony przez górali w 1901 r. dla uczczenia rocznicy narodzin Jezusa. Jednym z inicjatorów postawienia symbolu był ks. Kazimierz Kaszelewski, który opowiedział wiernym o tym, jak to Włosi świętowali kolejne stulecie wznoszeniem krzyży na szczytach gór. Od tego momentu Giewont stał się celem licznych pielgrzymek oraz... wyładowań atmosferycznych w trakcie burz, o czym nie należy zapominać planując wyprawę.
Doskonale widoczne góry oglądane od strony Zakopanego przypominają sylwetkę śpiącego rycerza. Istnieje kilka historii o Giewoncie i jego tajemnicach. Według jednej z legend, w grotach pod górą lub w jej pobliżu (wymieniało się m.in. Skałę Pisaną) snem sprawiedliwych zasnęli polscy rycerze (mówi się często, że to woje Bolesława Śmiałego). Kiedy Polska znajdzie się w niebezpieczeństwie, zbrojni zbudzą się i ponownie staną do obrony ojczyzny. Krąży też wersja, według której góralski kowal co roku podkuwa rycerskie konie, a wojownicy dopytują go czy nie nadszedł już czas na powrót.
Jak głosi druga znana opowieść, Giewont był jednym z tuzina dzieci Magury i smoka. Rodzeństwo bohatera wiodło sielski, spokojny żywot na wsi. Wprawdzie najmłodszy, ale za to najsilniejszy Giewont zobowiązał się ich chronić i został wspaniałym rycerzem. Pewnego razu król Mróz posłyszał o niezwykłej urodzie Osobity, siostry naszego bohatera, i postanowił ją zdobyć. Dzielny Giewont nie pozwolił zabrać siostry, więc władca postanowił się zemścić. Kochanka Mroza, niewypowiedzianie piękna Zima, zaczęła uwodzić strażnika. W trakcie zalotów przebiegły Mróz zamroził ziemię pod nogami rycerza, by jego słudzy mogli go z łatwością obalić i zabić. Jednak kiedy mieli to zrobić, Giewont zamienił się kamień. Powstanie ze snu, kiedy jego najbliżsi (czyli Polacy) znów znajdą się w potrzebie.
Istnieje jeszcze podanie, według którego w Giewoncie znajduje się wejście do rozległej jaskini pełnej skarbów. Sekretu zaś nieustannie strzeże pewien mnich.
Wizytówka Zakopanego i całych polskich Tatr. Doskonale rozpoznawalny sięga 1895m n.p.m. Wierzchołek wieńczy krzyż, umieszczony na górze w 1901 roku z inicjatywy ks. Kazimierza Kaszelewskiego. Masyw Giewontu widziany z północnej strony, przy odrobinie wyobraźni, przywodzi na myśl śpiącego rycerza. Wiąże się z tym wiele fantastycznych legend o wojach i skarbach.
Opinie
- 5 powodów organizacji konferencji w Kielcach
- Spokojny sen pod gwiazdami – jak przygotować idealne miejsce do spania na kempingu?
- Namiot plażowy samorozkładający - idealne rozwiązanie na letnie dni
- Wellness i SPA w Zakopanem: Hotel z basenem i strefą relaksu
- Jak wybrać odpowiedni plecak na lot Ryanairem, aby nie przepłacać?
- Ile kosztują noclegi nad polskim morzem na wakacje 2024?
- Materace do namiotów – klucz do komfortowego snu pod gwiazdami
- Odkrywanie perełek polskiego wybrzeża: Sopotu, Helu i Gdyni
- Rozporządzenie EU 261/2004 i prawa pasażera lotniczego - Sprawdź dokładnie swoje prawa jeśli latasz samolotami!
- Przerwa w podróży? Gdzie odpocząć przy lotnisku Okęcie?
- Podróż z przyczepą kempingową
- Małopolskie noclegi dla dwojga
- Zdrowie i Odnowa w Pafos: Relaksujące Spa i Ośrodki Wellness
- Dokąd zabrać partnerkę na Dzień Kobiet?
- Elcamp – salon i serwis kamperów i przyczep kempingowych w Krakowie
- Egzotyczne podróże na początek znaleźć tanie oferty?
- Nadchodzi Majówka! Zainspiruj się propozycjami na aktywny wypoczynek
- Zimowe trasy w górach – łatwe i przyjemne szlaki dla początkujących w Tatrach, Beskidach i Sudetach!
- Wakacje nad morzem. Wybierz Świnoujście!
- Ustronie Morskie Atrakcje: co robić i co zobaczyć