Pomnik dra Andrzeja Chramca

Andrzej Chramiec – pierwszy znany historii rodowity góral z Podhala, który zdobył wyższe wykształcenie. Poza zawodową działalnością medyczną, zasłużył się szeroko zakrojonymi akcjami społecznymi zwiększającymi popularność i dostępność Zakopanego oraz poszerzającymi ekologiczną świadomość mieszkańców.

Ukończył wydział lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po studiach i krótkim stażu w austriackim Fuerstenhoffie na stałe powrócił pod Giewont. W 1886 r. rozpoczął własną praktykę, a już rok później otworzył Zakład Wodoleczniczy – jedną z jego specjalności było klimatolecznictwo. Sanatorium stało się nie tylko miejscem kuracji zdrowotnych, ale też ważnym centrum towarzysko-kulturalnym. Dziś w dawnych budynkach ZW mieszczą się Teatr im. S. Witkiewicza, dom wypoczynkowy i starostwo powiatowe, w pewien sposób kontynuując tradycję. Jako gminny radny i wójt, Chramiec przyczynił się do polepszenia warunków w miejscowości, m.in. wydając zarządzenie o obowiązku budowania kominów w górskich chatach, inicjując budowę wodociągów, inwestując w drogi, szlaki turystyczne, starając się o doprowadzenie linii kolejowej czy zakładając zakopiańską straż pożarną. Z Zakopanego wyjechał w 1916 roku.

Pomnik przedstawiający doktora Andrzeja Chramca siedzącego na krześle i sięgającego po torbę lekarską postawiono w 2006 roku przed urzędem miasta. Autorem dzieła jest absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Tomasz Ross.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy