Willa Tea

Na końcu Bulwarów Słowackiego, przed wejściem do Doliny Bystrej, skryta za drzewami stoi niepozorna drewniana chałupa. Willa Tea to jeden z najcenniejszych i najstarszych (z 1879 r.) zabytków architektonicznych w całym Zakopanem.

Dom zbudowany przez Jana Gnybusa z Jaworzyny Spiskiej tworzą świerkowe i modrzewiowe bele ułożone w zręby. Szczeliny wypełniają mech i plecionka z drewnianych wiórów. Stromy dach pokrywa gont – drewniane deski z wyciosanymi ręcznie klinami. Wnętrze nieco odbiega od tradycyjnego – ściany między izbą białą i czarną zlikwidowano dla lepszego wyeksponowania zgromadzonych przedmiotów. Zebrano tutaj góralskie ozdoby, meble i sprzęty codziennego użytku z przełomu XIX i XX stulecia. Niegdyś kolekcja była większa, jednak większość ekspozycji przeniesiono do filii Muzeum Tatrzańskiego.

Chata nazwę zawdzięcza swojemu drugiemu właścicielowi, doktorowi Stefanowi Szymańskiemu – uznanemu lekarzowi i pasjonatowi góralskiej kultury, który chciał uhonorować swoją matkę: Teodozję Annę.

Wnętrze można zwiedzić za niewielką opłatą lub... pomoc wyświadczoną gospodarzom, którzy przy oprowadzaniu raczą turystów opowieściami i gawędami. Nadzór nad chatą pełni Muzeum Tatrzańskie.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy