Zimowe trasy w górach – łatwe i przyjemne szlaki dla początkujących w Tatrach, Beskidach i Sudetach!

  • Noclegi
  • Blog
  • Zimowe trasy w górach – łatwe i przyjemne szlaki dla początkujących w Tatrach, Beskidach i Sudetach!
Pokonywanie górskich szlaków to marzenie wielu osób, jednak obawa przed trudnościami wędrówki często hamuje zapędy pasjonatów pięknych widoków. Okazuje się, że nawet zimą trekking może być rodzajem aktywności idealnej dla osób początkujących, które dopiero stawiają pierwsze kroki w takim sposobie spędzania wolnego czasu. Oto łatwe trasy w Tatrach, Beskidach i Sudetach, które znakomicie sprawdzą się jako dodatek do zaznania bajkowego, śnieżnego klimatu. Już teraz wybierz jedną z nich i wyrusz w poszukiwaniu wrażeń, jakie można zaznać jedynie w górach!

Tatry dla początkujących – jakie trasy wybrać?

Najwyższe pasmo górskie w Polsce tylko pozornie wydaje się być zbyt odważnym wyborem dla nowicjuszy trekkingu. Wszystko bowiem zależy od rodzaju wybranej trasy, natomiast jeśli chodzi o liczbę dostępnych opcji cały region Tatr daje spore pole do popisu. Zimą warto wybrać się w kierunku Doliny Małej Łąki, do której prowadzi malownicza trasa pozbawiona znaczącej ekspozycji i stromych przewyższeń.  Wędrówkę tę najlepiej rozpocząć na parkingu w Groniku, a następnie kierować się szlakiem czarnym w stronę szczytu o tej samej nazwie. Następnie należy podążać za szlakiem oznaczonym kolorem żółtym, aby po niecałej godzinie dotrzeć do Wielkiej Polany Małołąckiej. Trasa w początkowym etapie wiedzie przez las, jednak im bliżej celu, tym widoki stają się coraz bardziej spektakularne. Alternatywną opcją w Tatrach może być również pokonanie zielonego szlaku na Rusinową Polanę. Rozpoczynając wędrówkę na parkingu Wierch Poroniec, można dotrzeć do celu trasy w przeciągu 1,5 godziny. Trasa ta charakteryzuje się niewielkim przewyższeniem, o czym świadczy liczba najmłodszych wędrowców, jakich można spotkać w tym miejscu również zimą.

Beskidy zimą – łatwe i przyjemne propozycje szlaków

Gwarancją wspaniałych widoków są nie tylko Tatry, ale też i pozostałe pasma górskie na terenie naszego kraju. Beskidy znakomicie sprawdzają się jako miejsce do stawiania pierwszych kroków w trekkingu górskim, a wśród najciekawszych tras na szczególną uwagę zasługuje szlak czarny, który prowadzi z wsi Żabnica do Górskiej Stacji Turystycznej Słowianka. Początkowo trasa wiedzie szutrową drogą, jednak później stopniowo przekształca się w ścieżkę leśną, na końcu której czeka urokliwe schronisko i widoki rozpościerające się na okoliczne tereny. Dla osób wybierających Beskid Wyspowy interesującą opcją będzie natomiast niebieski szlak, który prowadzi z Jurkowa na Ćwilin. Trasa ta charakteryzuje się niewielkim przewyższeniem i gwarancją podziwiania panoramy Tatr oraz Pienin ze szczytu wznoszącego się na wysokość 1072 metrów nad poziomem morza. Nieco bardziej wymagająca jest natomiast trasa do Schroniska Stare Wierchy, która swój początek ma w Rabce Zdroju. Podobnie jak inne szlaki w Beskidach samo podejście jest stosunkowo łagodne, jednak w tym przypadku warto pamiętać o wcześniejszym wyruszeniu w drogę i przeznaczeniu na całą wędrówkę około 4 godzin. Podobnie jak odpowiednio ciepła odzież, wystarczająca ilość wody i wykupione ubezpieczenie turystyczne, w górach zimą niezbędna jest odpowiednia organizacja, która powinna objawiać się gwarancją powrotu do samochodu lub miejsca noclegowego przed zapadnięciem zmroku!

beskidy i sudety zima

Trasy trekkingowe w Sudetach idealne na zimę

Miłośnicy beskidzkich widoków z pewnością docenią również większość tras w Sudetach. Przyjazny dla początkujących szlak biegnie z Jakuszyc do Schroniska Chatka Górzystów, które zlokalizowane jest pośrodku malowniczej Kotliny Kłodzkiej. Cała trasa liczy w obie strony około 16 kilometrów, jednak ze względu na wypłaszczenie terenu jej pokonanie nie sprawia większych trudności nawet w sezonie zimowym. Samym celem wędrówki może stać się w tym przypadku miejsce serwowania kultowych naleśników, które rozsławiły Chatkę Górzystów w całej Polsce! Będąc w Sudetach, warto również zdecydować się na wejście na Kłodzką Górę, czyli jeden ze szczytów należących do Korony Gór Polski. Wędrówkę najlepiej rozpocząć w Bardzie, a następnie wrócić tą samą trasą. Na samym szczycie Kłodzkiej Góry można natomiast pokonać dodatkowe kilkadziesiąt schodów i wejść na wieżę widokową, z której można dokładnie przyjrzeć się ośnieżonym sudeckim szczytom. Cały szlak można również skrócić, co najlepiej wykonać poprzez rozpoczęcie trasy na parkingu na Kłodzkiej Przełęczy. Warto mierzyć siły na zamiary, ponieważ niezależnie od ostatecznej liczby pokonanych kilometrów u mety będzie czekało takie samo uczucie, jakim jest zadowolenie z osiągnięcia wyznaczonego wcześniej celu!


Artykuł sponsorowany.

Dodano: 2024-01-30 13:21:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz