Zabytki w

(16)
0.3 km od centrum

Najstarszy spośród murowanych przybytków katolickiej wiary w polskiej stolicy Tatr. Zabytkową, neoromańską świątynię wznoszono w latach 1877-96. Zaprojektowany przez J.P. Dziekońskiego kościół posiada wiele elementów zapożyczonych z modernizmu i regionalnych tradycji w dziedzinie architektury. Charakterystyczna wieża zegarowa góruje nad całymi Krupówkami.

0.3 km od centrum

Nekropolia założona w 1907r. z inicjatywy ks. Kazimierza Kaszelewskiego - pomysłodawcy wzniesienia krzyża na Giewoncie. Pełni funkcję głównego cmentarza komunalnego w Zakopanem. Uhonorowano tu kilkadziesiąt zasłużonych dla miasta i Polski osób: naukowców, żołnierzy, przewodników… Są wśród nich choćby założyciele naszego harcerstwa, Olga i Andrzej Małkowscy.

0.3 km od centrum

Najważniejsze miejsce pamięci w całym Zakopanem. Nekropolia, znana również jako Stary Cmentarz, już w latach ‘20 XX wieku stała się miejscem pochówku zarezerwowanym dla naprawdę ważnych, zasłużonych miastu osobistości. Takich jak Sabała, Tytus Chałubiński czy Stanisław Witkiewicz. Pęksowy Brzyzek słynie też z niezwykłych w formie, wyjątkowo pięknych nagrobków.

3.1 km od centrum

Zabytkowa góralska chata, wybudowana jeszcze na przełomie XVIII i XIXw. w stylu śląsko-spiskim. W uroczym domu funkcjonuje ludowe muzeum, odkrywające tajemnice Podhala i samego Zakopanego z XIX stulecia. Większość wystawy poświęcona jest najsłynniejszemu gospodarzowi chałupy - Janowi “Sabale” Krzeptowskiemu, wspaniałemu muzykowi i gawędziarzowi.

3.0 km od centrum

Architektoniczna perła, jeden z najstarszych zabytków w stolicy polskich Tatr. Dom o konstrukcji zrębowej, zbudowany z drewna świerkowego, modrzewiowego oraz mchu postawiono w 1879 roku. W środku - po uiszczeniu symbolicznej opłaty lub pomocy udzielonej gospodarzom w codziennej pracy - można obejrzeć przedmioty z przełomu XIX/XXw. i posłuchać góralskich gawęd.

0.5 km od centrum

Niebywale klimatyczny lokal z tradycją sięgającą 1870 roku. Jan Wnuk stworzył niepospolite menu, łącząc regionalne przepisy z umiejętnościami wyniesionymi z najlepszych paryskich restauracji. Regularnie stołował się tu choćby Henryk Sienkiewicz. Stylowy, zabytkowy budynek - pełniący wiele różnych ról - wybudował w połowie XIXw. Józef Krzeptowski.

0.9 km od centrum

Architektoniczna perełka stylu zakopiańskiego, zaprojektowana przez Kazimierza Kreczmera. “Jutrzenka” powstała w 1900r. jako pensjonat Marii i Juliana Ochorowiczów. Później działały tu m.in. zakład fotograficzny, czy siedziba Kompanii Wysokogórskiej gen. Andrzeja Galicy. Aktualnie w zabytku swoją działalność prowadzi Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu.

4.1 km od centrum

Zakonna pustelnia, kontynuująca dzieło klasztoru wzniesionego w pobliżu Kalatówek w 1902 r. z inicjatywy Adama Chmielowskiego - czyli Świętego Brata Alberta. Miejsce modlitwy i odosobnienia było wielokrotnie modernizowane - w 1926 r. poświęcono kaplicę maryjną. Jednak pożar w 1977 r. niemal doszczętnie zniszczył przybytek, zbudowany na nowo po 7 latach.

2.8 km od centrum

Drewniana świątynia wzniesiona w typowo góralskim stylu, zapewne na przełomie XIX i XX wieku. Z początku stała tu tylko mała kaplica przy willi. Całą posiadłość w 1902 r. kupili bernardyni, z myślą o urządzeniu domu opieki dla starszych i chorych braci. Zakonnicy kilkukrotnie przebudowywali uroczy kościółek. Patrona wyróżniono m.in. rzeźbą na ołtarzu głównym.

1.3 km od centrum

Niepowtarzalna świątynia, łącząca klasyczny już styl zakopiański z całkiem nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi - prace nad budowlą trwały w latach 1956-68. Będący pod opieką Salwatorian kościół wyróżnia się niemal w całości pokrytą gontem wieżą, wieloma barwnymi witrażami i pełnym ludowych motywów (np. na ambonie i chrzcielnicy), pięknym wyposażeniem.

3.5 km od centrum

Parafia erygowana w 1914r., z imponującym, nowoczesnym kościołem wybudowanym w 1988r. Przy wznoszeniu nowej świątyni, przypominającej kształtem tatrzańskie granie, wykorzystano część elementów ze starszych sanktuariów - jak choćby góralskie odrzwia. Piękne witraże, płaskorzeźby, kunsztowna figura patronki przybytku i inne ozdoby tworzą wyjątkowy nastrój.

2.5 km od centrum

Polskie centrum fatimskiego nurtu kultu maryjnego. W 1951 roku powstała niewielka kaplica, dekadę później świątynia wzbogaciła się o posążek łaskawej patronki. W 1987r. kościółek odwiedził Jan Paweł II i dokonał uroczystego aktu koronacji figurki. Wtedy też rozpoczęła się budowa większego sanktuarium, będącego podziękowaniem za ocalenie papieża z zamachu.

4.0 km od centrum

Zabytkowe sanktuarium zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim. Mały kościółek, wybudowany w 1907 r., to dar familii Uznańskich. “Jaszczurówka” słynie z pięknych ołtarzy i witraży, przedstawiających herby Polski, Litwy oraz najsłynniejsze maryjne wizerunki. Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa podlega parafii w Toporowej Cyrhli.

0.4 km od centrum

Drewniany zabytek sakralny, pochodzący jeszcze z I połowy XIX stulecia. Ostateczny kształt - prostej, jednonawowej świątyni zwieńczonej wieżyczką - zakopiański kościół Matki Boskiej Częstochowskiej przybrał po przebudowie w 1851 r. Tutejsze ołtarze (główny i 2 boczne), nie do pomylenia z niczym innym, wyrzeźbił Wojciech Kułach, artysta ludowy z Gliczarowa.

3.0 km od centrum

Drewniany zabytek, wzniesiony na początku XVIII wieku w Zakrzowie (koło Kalwarii Zebrzydowskiej), przeniesiony do Zakopanego niemal deska w deskę pod koniec lat ‘40 XX stulecia. Barokowa świątynia wymagała generalnego remontu, jednak dzięki staraniom Władysława Jarockiego odzyskała pierwotny blask. Widać to po przepięknych polichromiach i innych dziełach sztuki.

1.9 km od centrum

Piękny drewniany kościółek w wydaniu miniaturowym, wybudowany na Gubałówce w latach ‘60 XX wieku. Drewniana, stylowo udekorowana we wnętrzu kaplica wyróżnia się choćby tabernakulum w formie góralskiego domu i ołtarzową rzeźbą autorstwa Antoniego Kenara. Świątynia jest wyrazem wdzięczności Marianny i Wojciecha Bachledy-Księdzularz za ocalenie z II Wojny Światowej.

Nasi partnerzy