Atrakcje turystyczne w Ustka i okolica

0.1 km od centrum

Świątynia wybudowana w 1888 roku na niewielkim wzgórzu nad brzegiem rzeki Słupi. Neogotycki, wzniesiony z czerwonej cegły kościół powstał na miejsce drewnianego przybytku wiary z 1365 r., który był też latarnią morską. Część wyposażenia w parafii Najświętszego Zbawiciela pochodzi właśnie z tego z XIV wieku. Organy Völknera - choć równie cenne - są akurat nowsze.

0.1 km od centrum

Placówka wystawiennicza założona przez zrzeszenie lokalnych patriotów, prezentująca różne rozdziały z historii miasta i dziejów regionu. Ekspozycja opiera się na przedmiotach z przełomu XIX i XX wieku - zdjęciach, dokumentach, strojach, sprzętach rybackich etc. Liczna jest kolekcja modeli kutrów i łodzi. Muzeum Ziemi Usteckiej to też lokalne centrum kultury.

0.1 km od centrum

Historycznie bezcenna część Ustki, która pamięta jeszcze czasy średniowiecza. Być może nie zachowała się żadna chata rybacka z tamtego okresu, za to układ ulic na tym obszarze pozostał niemal niezmieniony. Dużą, zabytkową wartość prezentują stojące do dziś domy konstrukcji ryglowo-szachulcowej. Najstarsze z nich wybudowano najprawdopodobniej w 1765 roku.

0.3 km od centrum

Piekarnia - miejsce odwiedzane praktycznie codziennie, a jednocześnie tak słabo znane. Zwiedzając Muzeum Chleba w Ustce można dość dokładnie wyobrazić sobie, jak wyglądała praca w takim przybytku w XVII, XVIII, XIX czy na początku XX wieku. Pomoże w tym ponad 2 tys. przedmiotów (m.in. pierwsze lodówki, mieszadła i piece) opisywanych przez fachowego przewodnika.

0.3 km od centrum

Jak wybrać ciekawą trasę na spacer po Ustce i najbliższych okolicach? Pewną przydatną podpowiedzią mogą być oznakowane szlaki piesze wytyczone w mieście. Przez miejscowość przebiegają 4 ważne trasy...

0.4 km od centrum

Wykorzystywana czynnie aż do 2010 roku stacja ratownictwa morskiego z końcówki XIX stulecia. Wzniesiony z czerwonej cegły budynek był jednocześnie punktem obserwacyjnym i magazynem sprzętu, którego czuwający na brzegu żeglarze używali do niesienia pomocy tonącym. Ustecka Czerwona Szopa powstała jakoby na 90. urodziny cesarza Wilhelma I, w 1897 r.

0.4 km od centrum

Malutki park, kryjący jednak mnóstwo fascynujących ciekawostek. Tu, gdzie dziś pięknie rośnie miejska zieleń, wznosił się niegdyś kościół z wysoką wieżą, służącą zarówno jako dzwonnica, jak i latarnia. Był to też Zaułek Kapitański, gdzie wielu marynarzy wybudowało swój dom. Warto przyjrzeć się kołu młyńskiemu, przeniesionemu na skwer ze starego wiatraka.

0.5 km od centrum

Przyrodolecznictwo w Ustce bierze swój początek w początkach XIX wieku, wraz z przyjazdem pierwszych letników. Rozwój uzdrowiska następował z czasem: zakład balneologiczny powstał w 1911 roku, w czym duży udział miało powołane w 1870 r. Towarzystwo Kąpielowe. Dziś do celów leczniczych wykorzystuje się m.in. wody mineralne, borowinę i właściwości mikroklimatu.

0.5 km od centrum

Turystyczne rejsy po pełnym morzu to nic nowego w miejscowościach posiadających odpowiednio duży port. Dlatego też niezwykle przydatne są pewne urozmaicenia, choćby w wyglądzie statków. W Ustce na wycieczkę po Bałtyku w nieco pirackich klimatach można wybrać się na pokładzie “Dragona” i “Unicusa”. Oba okręty dokładnie wystylizowano na XVII-wieczne galeony.

0.5 km od centrum

Oddział słupskiej Galerii Sztuki Współczesnej, w którym wystawy dzieł ze sztuk plastycznych i wizualnych nie są jedyną atrakcją. Warsztaty z wielu dziedzin - rysunku, malarstwa, filmu czy rzeźbienia - pozwalają zarówno mieszkańcom, jak też turystom, znaleźć i rozwinąć twórcze hobby. W Centrum Aktywności Twórczej odbywają się też spotkania z artystami.

0.5 km od centrum

Mała placówka wzbudzająca zgoła niemałe zainteresowanie. Na półkach i gablotach zgromadzono ponad 600 przedmiotów znalezionych niegdyś w ziemi. Są to górskie kryształy, kamienie szlachetne, muszle, minerały i skamieliny (ze szkieletem dinozaura na czele), pochodzące z wielu zakątków na świecie. Muzeum Mineralogiczne działa w dawnym schronie przeciwlotniczym.

0.5 km od centrum

Jeden z najważniejszych portów morskich na całym polskim wybrzeżu. Port u ujścia Słupi powstał już w I połowie XIV wieku. Służy przede wszystkim rybakom, choć wpływają tutaj i cumują również jednostki innego typu - w tym statki pasażerskie. Na terenie portu w Ustce znajduje się całkiem sporo interesujących pomników i zabytków, które z pewnością warto zobaczyć.

0.6 km od centrum

Pomnik poświęcony 76 obywatelom miasta, którzy zginęli na frontach I WŚ. Monument wystawiono w 1922 r., jego autorem jest Josef Thorak. W późniejszych latach artysta zapracował sobie na miano pierwszego rzeźbiarza III Rzeszy, a posąg dedykowano “bezimiennym bohaterom wojen światowych”. Wizerunek na tarczy to pierwsze utrwalenie herbu Ustki w formie pomnika.

0.6 km od centrum

Pomnik świętego, do którego zwracają się z modlitwą wszyscy wierzący ludzie morza w Polsce. Według katolików Jan Nepomucen opiekuje się m.in. ratownikami, rozbitkami czy ofiarami wodnych katastrof. 2,5-metrowa, drewniana figura autorstwa Antoniego Wilmy powstała w 2000 r. w Słupsku z inicjatywy miejscowego proboszcza. Do portu w Ustce trafiła 7 lat później.

0.6 km od centrum

Posąg bez wątpienia najsłynniejszego, a przez wielu uważanego za najlepszego polskiego kompozytora i pianisty. Monument przedstawia dostojną postać Fryderyka Chopina, niespiesznie idącego ku morzu. Kamienną rzeźbę wykonała Ludwika Krasowska-Nitschowa, która ma na koncie m.in. słynną warszawską syrenkę. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło w 1979 roku.

0.6 km od centrum

Pomnik wystawiony ku pamięci ludzi, którzy zginęli pracując na morzu. Główną część stanowi figura zatroskanej matki, wypatrującej powracającego z wód Bałtyku syna. Za nią ustawiono tablice z wyrytymi obrazami. Uzupełnieniem monumentu jest mała wystawa na świeżym powietrzu, gdzie prezentowane są części statków i portowej infrastruktury o zabytkowej już wartości.

0.6 km od centrum

Raczej niewielki, hotelowy ośrodek rekreacji, dostępny dla każdego, kto tylko zechce wykąpać się w ciepłej wodzie (ok. 30-31⁰C) zamiast w kilka razy zimniejszym z reguły Bałtyku. Basen o wymiarach 17x10x1,35 metrów pozwala zarówno na solidny trening pływania, jak też kilka chwil przyjemności zapewnianych przez masaż strumieniowy, bicze wodne bądź jacuzzi.

0.6 km od centrum

Jedno z najlepszych miejsc na przechadzki w całej Ustce. Na urokach nadmorskich wydm po wschodniej stronie portu poznali się już XIX-wieczni kuracjusze, którzy wymogli na władzach miasta wybudowanie bulwaru w 1875 r. Charakterystycznymi punktami promenady w Ustce są m.in. interesujące pomniki, wieża widokowa i latarnia morska. Oczywiście nie brakuje też fontann, ławeczek czy restauracji.

0.6 km od centrum

Ten hotelowy park wodny zalicza się do najnowszych - został oddany do użytku w 2014 r. - oraz dysponujących najszerszą ofertą w okolicy. Grand Lubicz posiada 4 baseny, rozdzielone na 2 poziomy obiektu: sportowy o długości 25 m, rekreacyjny, solankowy oraz połączony z tym ostatnim zewnętrzny. Ośrodek posiada też dziecięcy brodzik, łaźnie, sauny, gabinety SPA itd.

0.6 km od centrum

Powstała jako dobudówka do stacji pilotów, którzy przeprowadzali statki wpływające do Ustki przez mielizny portu. Światło emitowane jest ze szczytu ceglanej wieży, z wysokości 22 m. W 1892 r., kiedy to wybudowano latarnię, była to lampa naftowa, co dawało zasięg 11 km (6 Mm). Dziś drogowskaz dla statków zapewnia żarówka, którą widać z odległości 3 razy większej.

0.6 km od centrum

Jedna albo i kilka partyjek w kręgle bądź którąś z odmian bilarda to całkiem niezły pomysł na zwieńczenie udanego dnia. Klub przylegający do hotelu, otwarty dla wszystkich gości, pozwala na oddanie się tym (i jeszcze paru innym) typowo wieczorowym, towarzyskim rozrywkom. Na miejscu do dyspozycji są 4 automatyczne tory bowlingowe, dla maksymalnie 10 graczy każdy.

0.6 km od centrum

Wędkowanie na pełnym morzu ma kilka znaczących przewag nad łowieniem ryb ze stałego lądu. W końcu to w głębinach Bałtyku żyją naprawdę grube ryby - największe dorsze, łososie, węgorze, jesiotry itd. Jednym z kutrów, który czeka na amatorów wędkarstwa morskiego jest "Sea Angel" - 17 metrów długości, prędkość do 8 węzłów, maksymalnie 17 osób na pokładzie.

0.7 km od centrum

Dorsz należy do najbardziej pożądanych ryb żyjących w Bałtyku. Coraz popularniejszą formą wędkarskiego, sportowego polowania na najdorodniejsze sztuki są rejsy daleko na morze, organizowane przez szyprów rybackich kutrów. W Ustce takie wyprawy na dorsza proponują m.in. jednostki o oznaczeniach UST-101 i UST-142 - z kompetentną załogą i stosownym wyposażeniem.

0.7 km od centrum

Według rozmaitych rankingów, piaszczyste wybrzeże w rejonie Ustki należy do najlepszych w całej Polsce. Plaże u ujścia Słupi - w połączeniu z pozostałymi atrakcjami turystycznymi miejscowości - zwy...

0.7 km od centrum

Tenis ma różne odmiany, a na ogólnodostępnych (acz płatnych) obiektach hotelu można zagrać w jego bodaj najpopularniejsze i najbardziej wymagające fizycznie wersje - klasyczny ziemny i halowy squash. Trawiaste boisko wielofunkcyjne można dostosować nie tylko do tenisa. Da się na nim zagrać również w badmintona, siatkówkę czy nawet “zieloną” koszykówkę.

0.7 km od centrum

Plaże Ustki nie są może rogiem bursztynowej obfitości jak rejony Jantaru, ale i tak zapewniają świetne warunki dla poławiaczy bałtyckiego złota. Rokrocznie odbywają się tutaj mistrzostwa, w trakcie których stosuje się technikę wypłukiwania przypominającą poszukiwanie złota. Poza zawodami, najlepszy okres na znalezienie bursztynów to czas po jesiennym sztormie.

0.7 km od centrum

Nowy, za to bardzo pomysłowy pomnik z brązu wystawiony uwielbianej, blisko związanej z Ustką aktorce. Irena Kwiatkowska, znana z wielu ról teatralnych, filmowych, telewizyjnych czy występów w kabaretach i słuchowiskach, regularnie przyjeżdżała odpoczywać nad morze właśnie tutaj. Postać artystki siedzi na ławeczce, która ma formę poskręcanej taśmy filmowej.

0.7 km od centrum

W Słupi i Bałtyku żyje mnóstwo różnych gatunków ryb, jak dorsze, łososie, śledzie, szprotki, leszcze, węgorze… i wiele, wiele innych. Z tej obfitości korzystają rybacy, ale też polujący na pojedyncze sztuki wędkarze. Właściwie wszelkie niezbędne formalności, związane ze sportowym połowem, należy załatwiać w odpowiednim Inspektoracie Rybołówstwa Morskiego.

0.8 km od centrum

Park spotkań z historią najnowszą, zapewniający przy tym znaczącą dawkę zabawy. Oglądanie kolejnych instalacji przybliża tajemnice fortyfikacji Wału Pomorskiego i 9. Baterii Artylerii Stałej, wszystko w sposób nowoczesny i efektowny. Bunkry Blüchera są również areną czysto rozrywkowych wydarzeń i imprez. Warto skorzystać z którejś z 3 miejscowych strzelnic.

0.8 km od centrum

Miłośnicy żeglowania w jachtach, prucia fal na desce windsurfingowej bądź ślizgania się za pomocą kite’a - przebywając na wczasach w Ustce powinni patrzeć w kierunku zachodnim. To ta część nabrzeża portowego jest przygotowywana pod ich potrzeby, to w tej części miejskich plaż prądy wodne i wietrzne stwarzają najlepsze warunki do uprawiania takich sportów.

0.8 km od centrum

Jeden z najpopularniejszych znaków Ustki - nieco odmienny od miejskiego herbu, umieszczonego na postumencie. Pomnikowa syrenka spogląda ze wschodniego falochronu w dal, natomiast postać zapożyczona z tarczy Umierającego Wojownika trzyma w prawej ręce łososia. Urodziwą syrenkę odsłonięto w 2010 r., po prawie 2 latach zbiórek, co było elementem Święta Ustki.

0.9 km od centrum

Potrzebne jest boisko do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki czy innej popularnej dyscypliny sportu? “Orlik” zarządzany przez OSiR w Ustce będzie najlepszym wyborem. W korzystaniu z jego bogatych możliwości w uprzywilejowanej pozycji są tutejsi uczniowie i grupy zorganizowane. W najbliższej przyszłości ośrodek ma być poważnie rozbudowany o kolejne obiekty.

0.9 km od centrum

Molo, a ściślej to długie falochrony stawiające mocny opór wodzie przy wejściu z morza do portu, oba mierzące po kilkaset metrów długości. Turyści mogą po nich w miarę swobodnie spacerować, prawie jak po typowym molo. W Ustce jest jeszcze jeden pomost-falochron, ok. 500 m na zachód od ujścia Słupi. To pozostałość po niedokończonej budowie nowego portu z lat ‘30 XX w.

1.0 km od centrum

Popularną odmianą czerwonego szlaku rowerowego w okolicach Ustki i Rowów jest Szlak Zwiniętych Torów. Jak łatwo się domyślić, w przeważającej części prowadzi on przez dawne nasypy kolejowe. Nadmors...

1.1 km od centrum

Niewielki basen w hotelu, dostępny także dla osób niebędących Gośćmi hotelowymi. Jego wymiary wynoszą 10,5 metra długości, 6,5 m szerokości i 130 centymetrów głębokości. Hotel Jantar posiada jeszcze mniejszy basenik (brodzik) dla maluszków oraz 4-osobowe jacuzzi i sauny. Obiekt czynny do godziny 22:00.

1.4 km od centrum

Władze Ustki tuż po powstaniu parku w 2010 r. uznały, że znacząco poszerza on ofertę atrakcji turystycznych miasta. I słusznie. Parki linowe systematycznie zyskują na popularności, a korzystnie położony Park Na Wydmie kusi rozbudowaną ofertą. Ośrodek posiada 4 trasy o łącznej długości 670 m i 60 przeszkodami. Posiada tak tory dla dzieci, jak i wymagające trasy.

1.6 km od centrum

Kameralny kompleks wodnej rekreacji, funkcjonujący w ramach hotelowej strefy SPA. Basen o wymiarach 14 na 8 metrów posiada urządzenia do hydromasaży, przeciwprąd oraz instalację chromoterapii. Dla dzieci wydzielono mały brodzik. Ofertę w Royal Baltic uzupełniają salki z jacuzzi, łaźnią i różnego typu saunami. Obiekt jest dostępny także dla zewnętrznych gości.

1.6 km od centrum

Hotelowy obiekt, dostępny jednak dla każdego, kto uiści opłatę wstępu. Kort nie jest przesadnie rozbudowany, pozwala jednak na całkiem wygodną grę - również długo po zachodzie słońca, gdyż posiada odpowiednio mocne lampy (za tę przyjemność trzeba dopłacić ekstra). Plac do gry pokrywa nawierzchnia ze sztucznej trawy. Niezbędny sprzęt można wypożyczyć na miejscu.

2.0 km od centrum

Morze, plaża, pachnący zielony las - trudno o odczuwalnie lepszą scenerię dla kortu tenisowego przeznaczonego dla amatorów. Perła, mimo zachęcającej nazwy, pomyślana jest raczej dla mało wymagających miłośników białego sportu. Niewiele można zarzucać sztucznej nawierzchni i sprzętowi - dokuczać może brak oświetlenia i szybko zapadający w tym miejscu wzrok.

2.9 km od centrum

Stadnina koni o szerokim zakresie usług i szkoleń. Oferuje m.in. naukę właściwego obchodzenia się ze zwierzętami i ich pielęgnacji, fundamentów sztuki jeździeckiej, poprawnego zachowania się w siodle itp. Do wyboru są także jazdy na lonży, po padoku czy dłuższe wyprawy w teren. Dodatkowo można zorganizować kuligi i przejażdżki elegancką bryczką.

3.0 km od centrum

Ustka i niemal cały region wokół portowego miasta - i infrastruktura, i warunki naturalne - sprzyjają organizacji kajakowych wypraw. Od kilku- i kilkunastokilometrowych rzeką Słupią, po przekraczające 100 km, tygodniowe spływy przez kolejne rzeki, kanały i jeziora. Część miłośników tego sportu wybiera się na Łupawę, Wieprzę, Wicko, Gardno czy Jezioro Zemełowskie.

3.7 km od centrum

Uroczy zakątek o powierzchni blisko 19 hektarów, wytyczony w 1987 roku dla zwiększenia ochrony ponad 100-letniego lasu bukowego - jednego z ostatnich naturalnych na całym Pomorzu. O edukację na trasie dba 2-kilometrowa ścieżka z 5 przystankami. Do rezerwatu prowadzą 2 szlaki piesze, przez jego obszar przepływa też popularna wśród kajakarzy rzeka Słupia.

4.1 km od centrum

Warto jeszcze wspomnieć o udostępnianym wyłącznie od czasu do czasu Szlaku Poligonowym. Prowadzi przez teren Centralnego Poligonu Sił Powietrznych oraz dawną bazę niemieckiego lotnictwa w Wicku Mor...

4.3 km od centrum

Malowniczo położony obiekt, zbudowany z dala od centrum miejscowości. Stanowi część ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego Lasów Państwowych. Dla osób z zewnątrz udostępniany jest w lipcu i sierpniu. Kort wyłożony jest ceglaną mączką - charakterystyczna czerwona ziemia jest wolniejsza od pozostałych nawierzchni. Obiekt nie ma oświetlenia i wypożyczalni sprzętu.

16.4 km od centrum

Obszar niegdyś zupełnie niedostępny dla postronnych, teraz zamykany przez żołnierzy niemal wyłącznie na czas ćwiczeń z ostrą amunicją i z użyciem cięższego sprzętu. Swoje umiejętności sprawdzają tu różne formacje sił NATO. Na terenie poligonu znajduje się m.in. dawna baza niemieckiego lotnictwa morskiego oraz opuszczony cmentarz wymarłej osady rybackiej.