Port

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jeden z największych portów handlowo-rybackich i sportowo-turystycznych w Polsce. Statki praktycznie wszelkiego typu wykorzystują ujście Słupi co najmniej od 1337 roku. Początkowo ustecki port pełnił rolę służebną dla przystani w Słupsku - to zmieniło się w XVI wieku, kiedy zaprzestano holowania dużych statków po rzece.

W tym samym stuleciu port w Ustce poważnie ucierpiał w wyniku gwałtownych sztormów. O jego odbudowie i poważnej modernizacji zdecydował pod koniec XVIII w. król Prus Fryderyk Wilhelm II. Swego czasu w miejscowości liczącej ok. 50 mieszkańców działało aż 6 tawern portowych. W XIX i XX wieku przystań systematycznie rozbudowywano - aż do 1939 r., kiedy Gdańsk znalazł się w granicach III Rzeszy. Pamiątkami z dawnych czasów w porcie są m.in. Czerwona Szopa, zabytkowy, dawny ceglany spichlerz na rogu ul. M. Zaruskiego (dziś karczma) czy zabytkowy magazyn spirytusu.

Dziś Ustka jest domową przystanią dla ok. 60 rybackich kutrów i szeregu innych jednostek - głównie pasażerskich statków wycieczkowych. Port może przyjąć jednostki o maksymalnej długości 58 metrów, szerokości 11,5 m i zanurzeniu do 4,5 m. Wzmocnione nabrzeża na obu brzegach rzeki - w znaczącej części o rybackim charakterze - mają w sumie niemal 3,5 kilometra długości. Wejście do portu wyznaczają betonowe falochrony (303 i 420 m),chętnie wykorzystywane przez turystów jako molo spacerowe. W głównym kanale nabrzeża dzieli od 40 do 28 metrów.

Dodatkową atrakcją w porcie w Ustce jest nowa (oddana do użytku w 2013 r.) kładka, zaprojektowana z myślą o ruchu pieszych, rowerzystów i pojazdów służb ratunkowych. Obrotowy most zastąpił przeprawę promową. Konstrukcja wytrzymuje obciążenie do ok. 30 ton. Kładka ma 3,5 m szerokości i 53 m długości. Otwarcie wejścia do portu dla statków lub odwrotnie - otworzenie mostu - zajmuje ok. 2 minut.

Mini przewodnik

Jeden z najważniejszych portów morskich na całym polskim wybrzeżu. Port u ujścia Słupi powstał już w I połowie XIV wieku. Służy przede wszystkim rybakom, choć wpływają tutaj i cumują również jednostki innego typu - w tym statki pasażerskie. Na terenie portu w Ustce znajduje się całkiem sporo interesujących pomników i zabytków, które z pewnością warto zobaczyć.

Blogi

Filmowaniem Portu w Ustce może zająć się firma KM Studio kamerzysta na wesele Wrocław

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja