Muzeum Chleba

Muzeum Chleba to uzupełnienie piekarni założonej przez Eugeniusza Brzóskę - jednego z pierwszych polskich osadników przybywających do Ustki po zakończeniu II Wojny Światowej i honorowego obywatela tego miasta. Dzięki zaangażowaniu lokalnego patrioty turyści mogą podziwiać ponad 2 tysiące eksponatów, które opowiadają o sposobach pieczenia chleba i zarazem o historii miasta oraz całej ludzkości.

Muzeum Chleba powstało w 1998 roku. Co można w nim obejrzeć? Przede wszystkim ceramiczne naczynia oraz szereg różnych urządzeń i narzędzi wykorzystywanych na przestrzeni dziejów do przygotowywania i przechowywania wszelkiego typu wypieków: chleba, ciast, gofrów itd. Są również przyprawy (świeże), książki o piekarnictwie, dawne przedmioty codziennego użytku oraz stare widokówki, monety i znaczki związane z Ustką.

Do najciekawszych eksponatów w kolekcji z pewnością należą stół do wyrabiania ciasta piernikowego z XVII wieku, prototyp lodówki z XIX w. (działała bez energii elektrycznej), automat z cukierkami z dwudziestolecia międzywojennego czy gofrownica i mieszadło z początków XX stulecia. Przewodnikiem oprowadzającym po kolejnych pomieszczaniach i opowiadającym historie związane ze zgromadzonymi przedmiotami jest zazwyczaj sam pan Brzóska.

Właściciele piekarni i muzeum uprzejmie proszą o kontakt telefoniczny przed przyjazdem.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy