Promenada nadmorska

Deptak wytyczony tuż nad wschodnimi plażami w Ustce, rozciągający się na długości powyżej kilometra. Jego krańce wyznaczają - mniej więcej - latarnia morska na zachodzie i wieża widokowa (zaadaptowany punkt obserwacyjny 9. Baterii Artylerii Stałej) na wschodzie, nieopodal traktu Solidarności.

Promenada w Ustce powstała w wyniku nacisków turystów i kuracjuszy, którzy zjeżdżali się tutaj w II połowie XIX wieku. Władze kurortu wybudowały szeroką, utwardzoną aleję spacerową w 1875 roku. Tym samym stworzyły doskonałą lokalizacją dla wszelkiego rodzaju restauracji, kawiarenek i innych lokali gastronomiczno-usługowych. Od tego czasu regularnie występują tutaj również artyści różnych specjalności - piosenkarze, muzycy, kabareciarze itd.

Swego czasu sam Otto von Bismarck spędzał na promenadzie całe dnie - czy to na konnych przejażdżkach, czy to rozkoszując się pysznymi potrawami - do 1945 r. jedna z restauracji wciąż posiadała ulubiony stolik Żelaznego Kanclerza. Mebel o niezwykłej historii nie przetrwał do dzisiejszych czasów, ale i tak warto zatrzymać się na dłużej w kilku miejscach - szczególnie przy pomnikach. Przy promenadzie w Ustce upamiętniono m.in. Fryderyka Chopina i Irenę Kwiatkowską.

Deptak najintensywniej żyje oczywiście w trakcie letnich wakacji. Jest popularnym miejscem na spacery również dlatego, że bezpośrednio sąsiaduje z usteckim portem i tutejszym parkiem uzdrowiskowym.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy