Stare Miasto

Stare Miasto to obszar nieopodal wschodnich nabrzeży usteckiego portu, na którym można podziwiać najwięcej przykładów zabytkowej zabudowy miasta.

Osada rybacka u ujścia Słupi na pewno istniała już w średniowieczu (a możliwe, że jeszcze wcześniej), jednak do naszych czasów nie przetrwał żaden budynek z tamtych czasów. Wokół ulic Czerwonych Kosynierów i Marynarki Polskiej najlepiej zachował się za to układ dróżek i alejek. Ma to sporą wartość historyczną, a plan zabudowy średniowiecznej Starej Osady Rybackiej objęty jest ochroną konserwatora zabytków.

Prawdopodobnie najstarsze budynki konstrukcji ryglowo-szachulcowej w Ustce pochodzą z 1765 roku. Program rewitalizacji Starego Miasta przywrócił im dawny blask - tak samo jak wielu innym podobnym konstrukcjom w Ustce. Można je podziwiać m.in. przy ul. Beniowskiego, Grunwaldzkiej czy Sprzymierzeńców - te pochodzą już z XIX wieku.

Przełom XIX i XX stulecia to w historii miasta intensywny rozwój infrastruktury uzdrowiskowej. Niektóre budynki wyglądem i pewnymi rozwiązaniami architektonicznymi nawiązują do dawnych rybackich chat i już na stałe wpisały się w wyjątkowy klimat uliczek Ustki.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy