Stare Miasto

  • Adres Czerwonych Kosynierów
    76-270 Ustka
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Stare Miasto to obszar nieopodal wschodnich nabrzeży usteckiego portu, na którym można podziwiać najwięcej przykładów zabytkowej zabudowy miasta.

Osada rybacka u ujścia Słupi na pewno istniała już w średniowieczu (a możliwe, że jeszcze wcześniej),jednak do naszych czasów nie przetrwał żaden budynek z tamtych czasów. Wokół ulic Czerwonych Kosynierów i Marynarki Polskiej najlepiej zachował się za to układ dróżek i alejek. Ma to sporą wartość historyczną, a plan zabudowy średniowiecznej Starej Osady Rybackiej objęty jest ochroną konserwatora zabytków.

Prawdopodobnie najstarsze budynki konstrukcji ryglowo-szachulcowej w Ustce pochodzą z 1765 roku. Program rewitalizacji Starego Miasta przywrócił im dawny blask - tak samo jak wielu innym podobnym konstrukcjom w Ustce. Można je podziwiać m.in. przy ul. Beniowskiego, Grunwaldzkiej czy Sprzymierzeńców - te pochodzą już z XIX wieku.

Przełom XIX i XX stulecia to w historii miasta intensywny rozwój infrastruktury uzdrowiskowej. Niektóre budynki wyglądem i pewnymi rozwiązaniami architektonicznymi nawiązują do dawnych rybackich chat i już na stałe wpisały się w wyjątkowy klimat uliczek Ustki.

Mini przewodnik

Historycznie bezcenna część Ustki, która pamięta jeszcze czasy średniowiecza. Być może nie zachowała się żadna chata rybacka z tamtego okresu, za to układ ulic na tym obszarze pozostał niemal niezmieniony. Dużą, zabytkową wartość prezentują stojące do dziś domy konstrukcji ryglowo-szachulcowej. Najstarsze z nich wybudowano najprawdopodobniej w 1765 roku.

Blogi

Stare Miasto warto zapisać na wideo – może się tym zająć KM Studio kamerzysta Wrocław

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja