Skwer Jana Pawła II

Mały placyk na Starym Mieście, niedaleko wschodnich nabrzeży portu w Ustce. Przekształcony w niewielki park, jest doskonałym miejscem by zatrzymać się na chwilę i odpocząć w cieniu drzew.

Skwer Jana Pawła II powstał w miejscu, w którym do 1889 roku stał kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela i św. Mikołaja - patrona żeglarzy i kupców. Świątynię wybudowano w 1357 r. Charakteryzowała się wysoką wieżą, która przez długie lata służyła również jako latarnia morska. Przybytek i towarzyszący mu cmentarz pod koniec XIX wieku okazały się za małe względem potrzeb mieszkańców Ustki, co przesądziło o budowie kościoła Najświętszego Zbawiciela. Trafiła tam przeważająca część dekoracji i wyposażenia “starej” świątyni.

Więcej informacji zawiera umieszczona na skwerze tablica edukacyjna. Ozdobą placu - nie licząc oczywiście pięknej roślinności i małej architektury użytkowej - jest koło młyńskie, ustawione tutaj w 1995 r. Pochodzi najprawdopodobniej z wybudowanego na początku XX w. wiatraka, który stał nieopodal nadmorskiej promenady.

W przeszłości skwer Jana Pawła II nazywany był Zaułkiem Kapitańskim. A to z tego powodu, że w przeszłości wielu dowódców statków zdecydowało się wybudować tutaj swój dom. Do dziś zresztą zachowało się w okolicy sporo zabytkowych budynków z XVIII, XIX i początków XX wieku.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Malutki park, kryjący jednak mnóstwo fascynujących ciekawostek. Tu, gdzie dziś pięknie rośnie miejska zieleń, wznosił się niegdyś kościół z wysoką wieżą, służącą zarówno jako dzwonnica, jak i latarnia. Był to też Zaułek Kapitański, gdzie wielu marynarzy wybudowało swój dom. Warto przyjrzeć się kołu młyńskiemu, przeniesionemu na skwer ze starego wiatraka.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy