Atrakcje turystyczne w Kraków i okolica

0.3 km od centrum

Muzyka, woda i ogień tworzą tej nocy oszałamiającą miksturę. Najczęściej (nie uwzględniając roku przestępnego) z 21 na 22 czerwca czyli w Noc Kupały, na Bulwarach Wiślanych odbywa się wielka, przyc...

0.5 km od centrum

Krakowski Festiwal Filmowy (przełom maja i czerwca) to święto filmów dokumentalnych, animowanych oraz krótkometrażowych, których twórcy pochodzą z całego świata. Przez 7 dni trwania festiwalu, w ró...

0.5 km od centrum

Jedyna w swoim rodzaju podróż do Kraju Wschodzącego Słońca. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha z Krakowa w niebywale atrakcyjny sposób przybliża kulturę, dzieła artystyczne i dawne zwyczaje azjatyckiego imperium. Zbiory placówki opierają się na ogromnej kolekcji Feliksa Jasieńskiego, działają tu też kawiarnia, szkoła językowa czy Galeria Europa - Daleki Wschód.

0.5 km od centrum

Obowiązkowy punkt wycieczek po Krakowie. Rzeźba przedstawiająca legendarnego Smoka Wawelskiego powstała w 1972 roku. Ma 6 m wysokości i zieje ogniem - co ok. 3 minuty. Warto również zwiedzić Smoczą Jamę, choćby z uwagi na efektowne formy krasowe. Podziemna trasa turystyczna ma 81 m długości i jest jednokierunkowa: wejście przy Baszcie Złodziejskiej na Wawelu.

0.5 km od centrum

Armator organizujący krajoznawcze wycieczki wzdłuż trasy wyznaczonej przez królową polskich rzek. Zwiedzanie Krakowa z pokładu Podwawelskiego Tramwaju Wodnego łączy przyjemne z pożytecznym: poznawanie zabytków miasta i historycznych ciekawostek oraz przyjemność płynącą z rejsu. Turyści mają do wyboru mnóstwo wariantów, a także zróżnicowaną flotyllę - w tym zadaszone, stylizowane na weneckie gondole.

0.6 km od centrum

Żywe i interaktywne muzeum w zakładzie rzemiosła artystycznego, z tradycjami sięgającymi 1902 roku. Pracownia i Muzeum Witrażu pozwala zarówno przyjrzeć się tworzeniu dzieł sztuki z bliska, jak też zrobić coś własnoręcznie. Oferta warsztatów i zajęć praktycznych jest niezwykle rozbudowana. Warto dodać, że tutaj powstało mnóstwo witraży zdobiących najcenniejsze zabytki Krakowa.

0.6 km od centrum

Instytucja powołana do życia w 1975 r. przez Karola Wojtyłę, opiekująca się wyjątkowymi zbiorami Katedry Wawelskiej. Krakowskie Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II mieści się w połączonych ze sobą kamienicach z XIV w. Ekspozycję insygniów królewskich (np. włócznia św. Maurycego), bezcennych dzieł sztuki i przedmiotów kultu religijnego podzielono na 4 sale tematyczne.

0.6 km od centrum

Operator białej floty w Krakowie, oferujący rejsy po Wiśle na odcinku ok. 20 km. Regularne, odbywające się od marca do października kursy Aqua Fun to wprawdzie wycieczki po 30-60 minut, ale większe grupy mogą wybrać się nawet w 4-godzinną podróż, od Wawelu do opactwa Tynieckiego. Armator dysponuje trzema rodzajami jednostek: pasażerskim katamaranem, stylowymi gondolami oraz 95-osobowym statkiem LEGENDA.

0.6 km od centrum

Zabytek z II połowy XV wieku, obecnie najczęściej wykorzystywany w roli punktu widokowego na Wawelu. Baszta Sandomierska wzmacniała obronę Zamku Królewskiego od południa dzięki licznym stanowiskom dla strzelców. Przede wszystkim wieża służyła jako więzienie dla szlachty - naturalnie wysoko urodzonym należało zapewnić lepsze warunki niż zwykłym rzezimieszkom.

0.6 km od centrum

Jeden z przewoźników specjalizujących się w rejsach turystycznych po Wiśle. Krakowska Żegluga Pasażerska wyróżnia się przede wszystkim rozbudowaną ofertą dla grup zorganizowanych. Armator proponuje zarówno wycieczki krajoznawcze, pozwalające poznać Kraków z nowej perspektywy, jak też rejsy z wieloma dodatkowymi atrakcjami. Flotyllę KŻP tworzą katamaran i dwa statki pasażerskie: ORKA oraz NIMFA.

0.6 km od centrum

Historyczne centrum Krakowa, główny ośrodek władzy świeckiej (Zamek Królewski) i duchownej (Katedra). Wawel to niepozorne, wapienne wzgórze na lewym brzegu Wisły - a zarazem leże legendarnego smoka, na którym Krak zbudował obronny gród. Ślady ludzkiej działalności na Wzgórzu Wawelskim sięgają kilkudziesięciu tysięcy lat wstecz, najstarsze pozostałości zabudowań IX-X wieku.

0.6 km od centrum

Monarsza siedziba, ostatecznie ukształtowana przez Zygmunta Starego. Pracami budowlanymi, trwającymi w latach 1506-34, kierował Franciszek Florentczyk. Dzięki nim powstał piękny zamek z elementami renesansu i baroku, posiadający 4 skrzydła i królewskie skarby - np. słynne arrasy. Na Wawelu wciąż są pozostałości po poprzednich zamkach z XI i XIV stulecia.

0.6 km od centrum

Bazylika archikatedralna na słynnym wzgórzu. Trójnawowa świątynia, reprezentująca obecnie renesansowy i barokowy styl, powstała w XIV wieku. Później była wielokrotnie rozbudowywana i modernizowana. W jednej z wież wisi słynny Dzwon Zygmunta. W katedrze na Wawelu spoczywa wiele ważnych i zasłużonych dla Polski postaci - królowie, poeci, bohaterowie narodowi…

0.6 km od centrum

Dla rowerzystów Kraków jest całkiem przyjaznym miastem. Przez jego centrum i oddalone od niego dzielnice prowadzi niemało rowerowych ścieżek. O ich mapy i dokładny przebieg najlepiej pytać w krakow...

0.7 km od centrum

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego z cennymi numizmatami i starodrukami, mieszczące się w klasycystycznym pałacyku z XIX w., połączone z nowoczesnym Pawilonem Józefa Czapskiego z ekspozycją biograficzną. Muzeum Czapskich wyróżnia się niezwykle bogatymi zbiorami monet, dokumentów i dzieł sztuki, decyzją rodziny przekazanych na rzecz Muzeum Narodowego w Krakowie.

0.7 km od centrum

Niebywała kolekcja bezcennych dzieł sztuki, historycznych pamiątek i innych rzeczy stanowiących o polskim dziedzictwie. Muzeum Narodowe w Krakowie prowadzi łącznie paręnaście oddziałów - w Gmachu Głównym funkcjonują 3 główne ekspozycje. Jedna wystawa poświęcona jest militariom, na drugiej króluje rzemiosło artystyczne, a trzecia dotyczy sztuki XX i XXI wieku.

0.8 km od centrum

Festiwal Sacrum Profanum (wrzesień) choć odbywa się dopiero od 2004 r., jest jednym z najważniejszych w naszym kraju festiwali muzycznych. Jego formuła opiera się na prezentacji arcydzieł muzyki in...

0.8 km od centrum

Instytucja kontynuująca tradycje placówki założonej przez kard. Jana Puzynę w 1906 r. Krakowskie Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły mieści się w dwóch zabytkowych kamienicach, stałe ekspozycje opierają się na tyluż filarach. Pierwszy to wiekowe dzieła sztuki sakralnej - w tym najstarsze polskie malowidło - drugim są pamiątki po papieżu - Polaku.

0.8 km od centrum

Działające od 1850 r. Muzeum Starożytności, ze zbiorami szacowanymi na ok. 500 000 cennych eksponatów. Muzeum Archeologiczne w Krakowie systematycznie powiększa swoją kolekcję dzięki badaniom, wykopaliskom oraz darczyńcom. Jego główną siedzibą jest XVII-wieczny, poklasztorny kompleks z dużym i zadbanym ogrodem. Na gości czekają 4 wystawy stałe i różne wydarzenia kulturalne.

0.8 km od centrum

Wystawna, wybudowana w latach 1501-03 rezydencja kościelnego hierarchy, królewskiego sekretarza, dyplomaty i mecenasa sztuki. Architektonicznie Pałac Biskupa Erazma Ciołka łączy elementy gotyckie i renesansowe. Od 1996 r. funkcjonuje tutaj oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, z trzema zróżnicowanymi tematycznie stałymi ekspozycjami fantastycznych dzieł sztuki.

0.8 km od centrum

Placówka łącząca cele badawcze z popularyzacją nauki i wartościami edukacyjnymi. Muzeum Geologiczne Polskiej Akademii Nauk w Krakowie koncentruje się na tektonice i rzeźbie terenu wokół miasta (żeby wspomnieć tylko o szczegółowych mapach), ale są tutaj także inne eksponaty: od rozmaitych skał i minerałów, aż po skamieliny prehistorycznych roślin i zwierząt.

0.8 km od centrum

Placówka założona już w 1922 r., szeroko prezentująca dążenia Polaków do odzyskania wolności i pełnej suwerenności. Bogate zbiory Muzeum Czynu Niepodległościowego obejmują okres od połowy XIX w. do 1989 roku - a przecież dzięki darczyńcom i działaczom społecznym kolekcja systematycznie się rozrasta. Eksponaty są posegregowane na kilkanaście działów tematycznych.

0.8 km od centrum

Mała, zabytkowa świątynia w cieniu Wawelu. Gotycki kościół św. Idziego zbudowano w pierwszych latach XIV stulecia, choć według tradycji pierwszą świątynię postawił tutaj książę Władysław Herman w podzięce za narodziny syna. Zarówno architektura przybytku, jak też zachowane w nim dzieła sztuki sakralnej, prezentują style różnych epok. Np. średniowieczny krucyfiks, renesansowe stalle z marmuru czy barokowe ołtarze.

0.8 km od centrum

Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, koncentrujący się na sztuce europejskiej. Na wystawie stałej w Ośrodku Kultury Europeum można podziwiać ponad 100 cennych obrazów i rzeźb zachodnioeuropejskich artystów, najstarsze dzieła pochodzą z XIV w. Ponadto organizowane są tutaj wydarzenia kulturalne i zajęcia edukacyjne. Siedzibą placówki jest dawny, zabytkowy spichlerz.

0.8 km od centrum

Piękne i popularne miejsce spotkań, wciśnięte pomiędzy ulice Grodzką i Kanoniczą. Krakowski plac św. Marii Magdaleny jest otoczony interesującymi, historycznymi obiektami: od najstarszego gmachu uniwersyteckiego po zabytkowe kościoły. W jednym z nich, stylizowanym na rzymski Il Gesu, stoi grobowiec Piotra Skargi. Pomnik jezuity to centralny element skweru.

0.8 km od centrum

Klasztorny zabytek nieopodal wzgórza wawelskiego. Krakowski kościół św. Bernardyna ze Sieny powstał w połowie XV w., jednak został niemal całkowicie zniszczony w trakcie potopu szwedzkiego. Odbudowana świątynia prezentuje barokowy styl, wyróżnia się fasadą i niską kopułą. W środku warto zobaczyć piękne ołtarze, mauzoleum św. Szymona z Lipnicy czy obrazy: “Danse Macabre” i Matkę Bożą Sokalską.

0.9 km od centrum

Krakowska siedziba najwyższych katolickich hierarchów, niezmiennie od XIV stulecia. Aktualny wygląd budowli to efekt poważnej przebudowy z XIX wieku. Wewnątrz zachowała się sporo elementów i dekoracji z wcześniejszych epok, głównie baroku i renesansu. Pałac słynie przede wszystkim z okna papieskiego, z którego przemawiał do zgromadzonych wiernych Jan Paweł II.

0.9 km od centrum

Barokowy zabytek sakralny wspólnoty ewangelicko-augsburskiej. Kościół św. Marcina w Krakowie budowano w latach 1637-40 według projektu Giovanniego Trevano. Świątynia powstała na miejscu przybytku z XIV w. i służyła karmelitankom bosym. Kościół trafił w ręce luteran w 1816 r., po przeniesieniu zakonu. Warto tu zobaczyć obraz “Chrystus uciszający burzę” Henryka Siemiradzkiego, gotycki krucyfiks… albo wybrać się na koncert.

0.9 km od centrum

Jeden z najciekawszych zabytków architektury sakralnej w Krakowie. Kościół św. Andrzeja Apostoła pochodzi z lat 1079-1098, a na przełomie XVII i XVIII w. przeszedł ogromną przemianę. W efekcie łączy średniowieczny, surowy styl romański bryły budowli z przepychem barokowych wnętrz i bogactwem rokokowych dekoracji. Przybytkiem od czasów króla Łokietka zarządza wspólnota klarysek.

0.9 km od centrum

Obrośnięta legendami świątynia w klasztorze norbertanek, założonego w połowie XII w. Kościół św. Augustyna i Jana Chrzciciela w Krakowie prezentuje styl barokowy - po wielu przebudowach i zniszczeniach. Dzisiejszy kształt budowli pochodzi z lat 1596-1626, zaś wyposażenie, dekoracje i dzieła sztuki z XVIII w. W całym kompleksie zakonnym zachowały się elementy pamiętające jeszcze średniowiecze i najazdy Tatarów.

0.9 km od centrum

Jedna z najbardziej interesujących świątyń na mapie miasta. Kościół św. Franciszka z Asyżu to XIII-wieczna, gotycka bazylika. Wielokrotnie przebudowywana, ale w architekturze do dziś przeważają elementy średniowieczne. Z kolei wnętrza zachwycają bogactwem dzieł sztuki sakralnej: od obrazu Smętnej Dobrodziejki Krakowa (XV w.) po secesyjne witraże i polichromie Stanisława Wyspiańskiego.

0.9 km od centrum

Oryginalne mini-zoo, nieco bardziej rozbudowane od typowych motylarni. Muzeum Żywych Motyli w Krakowie to naturalnie kraina kolorowych, latających swobodnie owadów. Jej mieszkańców sprowadzono z najodleglejszych zakątków Ziemi. Można tutaj obejrzeć również larwy, gąsienice, kokony… a także papugi, egzotyczne ptaki, jaszczurki, pająki, króliki i kilka innego rodzaju zwierząt.

0.9 km od centrum

Perełka barokowej architektury sakralnej. Jezuicki kościół śś. Piotra i Pawła w Krakowie powstawał w latach 1596-1619, autorem ostatecznego projektu był Giovanni Trevano. Wzorowany na rzymskim Il Gesù przybytek wyróżniają kunsztowna, dekoracyjna fasada oraz frontowe ogrodzenie z figurami 12 apostołów. Wewnątrz warto zobaczyć ołtarz główny, płaskorzeźby i posągi oraz… mechanizm wahadła Foucaulta.

0.9 km od centrum

Centrum konferencyjno-wystawiennicze, z Krakowskim Biurem Festiwalowym w roli operatora nowoczesnego obiektu. Pawilon Wyspiańskiego w Krakowie pełni kilka różnych funkcji, w tym punktu informacji turystycznej. Jednak główną rolę odgrywają najróżniejsze wydarzenia kulturalno-artystyczne oraz stała wystawa z witrażami według niezrealizowanego projektu Stanisława Wyspiańskiego dla wawelskiej katedry.

0.9 km od centrum

Wprawdzie sezonowa, za to już tradycyjna i lubiana atrakcja. Pokaźnych rozmiarów lodowisko na świeżym powietrzu funkcjonuje pomiędzy grudniem a marcem. Cała infrastruktura - tafle, maszyny mrożące, bandy, sztuczne oświetlenie, wypożyczalnia łyżew, punkty gastronomiczne etc. - jest rozkładana w różnych miejscach. Powierzchnia lodowiska oscyluje wokół 1000 m².

0.9 km od centrum

Instytucja zakonu św. Wincentego a Paulo, prezentująca eksponaty kulturowe z niemalże całego świata. Muzeum Historyczno-Misyjne Księży Misjonarzy z Krakowa mieści się w zabytkowym Domu Stradomskim. Pierwsze zbiory pochodzą z podróży braci do Chin, można tu też zobaczyć eksponaty z Afryki czy zabytki europejskie. Od rzemiosła artystycznego, przez instrumenty muzyczne czy przedmioty kultu, aż po dzieła sztuki.

0.9 km od centrum

Kameralna manufaktura cukiernicza, organizująca regularne (8-9 dziennie) pokazy otwarte wyrobu cukierków, lizaków i innych słodyczy. Ciuciu Cukier Artist w Krakowie oferuje również rozszerzone prezentacje oraz warsztaty karmelarskie dla grup zorganizowanych. Stałymi punktami programu są degustacje jeszcze ciepłych cukierków oraz paczuszki łakoci (o szerokiej gamie smaków) dla wszystkich uczestników.

1.0 km od centrum

Istny Raj na Ziemi dla miłośników staroszkolnych gier zręcznościowych. Interaktywne Muzeum Flipperów w Krakowie oferuje ponad 70 pinballi i gier arcade video - wszystkie dostępne bez ograniczeń z jednym biletem. Krakow Pinball Museum bazuje na klasycznych, wręcz antycznych automatach. Przywrócone do świata żywych maszyny czarują swoją magią kolejne pokolenia spragnionych rozrywki graczy.

1.0 km od centrum

Późnobarokowa świątynia Księży Misjonarzy. Zabytkowy kościół Nawrócenia św. Pawła w Krakowie wzniesiono na przełomie XVII i XVIII w. Architekt Kacper Bażanek inspirował się kilkoma budowlami z rzymu. Kształtna fasada stanowi adekwatny wstęp do bogato zdobionego wnętrza. Najcenniejsze skarby kościoła Stradomskiego to polichromie na sklepieniu, kunsztowne ołtarze, organy i posągi apostołów.

1.0 km od centrum

Niewielkie skwery, usytuowane pomiędzy zabytkowymi przybytkami: kościołem Świętej Trójcy ze wschodniej oraz świątynią pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu z zachodniej strony. Leżą przy Drodze Królewskiej i są niezłym miejscem na małą przerwę w zwiedzaniu. Gdyby ktoś nie wiedział dokąd udać się dalej - działa to główny punkt informacji turystycznej.

1.0 km od centrum

Najstarszy budynek uniwersytecki w Polsce, z przełomu XIV i XV w. Architektonicznie krakowskie Collegium Maius prezentuje styl późnogotycki, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego mieści się tutaj od 1964 r. Na zwiedzających czekają zabytkowe wnętrza, przebogate zbiory instrumentów naukowych oraz dzieł sztuki, a także edukacyjne wystawy interaktywne i ekspozycje czasowe.

1.0 km od centrum

Instytucja założona w 1991 roku, o bardzo rozbudowanym zakresie zadań statutowych. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie prowadzi szeroko zakrojoną działalność badawczą, edukacyjną, wystawienniczą i wydawniczą. Ogromną rolę odgrywa galeria sztuki zabytkowa w kamienicy “Pod Krukami”, gdzie organizowane są wystawy czasowe na tematy filozoficzne, artystyczne, kulturowe czy historyczne.

1.0 km od centrum

Barokowy kościółek z II poł. XVII wieku, z uwagi na wartość zabytkową uwzględniony na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Kaplica św. Małgorzaty i św. Judyty w Krakowie to konstrukcja zrębowa, z krytą gontem kopułą. W środku warto zobaczyć dwa ołtarze i serię obrazów na temat błogosławionej Bronisławy. Wzgórze, na którym stoi świątynia, prawdopodobnie było miejscem pogańskiego kultu.

1.0 km od centrum

Barokowy Kościół na Skałce z Panteonem Narodowym, połączony z renesansowym klasztorem paulinów. Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie to trzecia chrześcijańska świątynia wybudowana w tym miejscu. Tutaj odnaleziono ślady osadnictwa sprzed 4000 lat, tutaj Bolesław Śmiały miał zabić biskupa-zdrajcę, tutaj w Krypcie Zasłużonych spoczywają znamienici artyści i naukowcy.

1.0 km od centrum

Jeden z najwspanialszych kościołów Krakowa, prawdziwa perła barokowej architektury i sztuki. Uniwersytecka Kolegiata św. Anny powstała w latach 1689-1703, na miejscu gotyckiej świątyni z 1407 r. i jeszcze wcześniejszego, drewnianego przybytku z XIV w. Kościół wyróżnia się piękną fasadą oraz przepychem bogato zdobionego wnętrza. Kunsztowne płaskorzeźby, trójwymiarowe polichromie czy wspaniałe organy.

1.0 km od centrum

Intrygujący zabytek sakralny. Kościół Najświętszego Salwatora to jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Krakowie. Mogła powstać jeszcze w X stuleciu, jednak najstarsze, romańskie relikty budowli i dokumenty wskazują raczej na XII w. Konstrukcja, wyposażenie oraz dzieła sztuki prezentują wiele styli: renesansowy, barokowy, klasycystyczny i neogotycki. Warto obejrzeć zwłaszcza freski, ołtarze, organy i obrazy.

1.0 km od centrum

Zabytkowy Pałacyk Pod Szyszkami, a zarazem muzeum biograficzne wybitnego artysty Młodej Polski. Dom Józefa Mehoffera wzniesiono w poł. XIX w., acz malarz (uczeń Jana Matejki), twórca witraży i dekoracji nadał posiadłości zupełnie unikalny wystrój i klimat. Placówką kieruje Muzeum Narodowe w Krakowie, spora część oryginalnego wyposażenia i prac pochodzi z darów rodziny.

1.1 km od centrum

Średniowieczny zabytek sakralny z burzliwą historią w tle. Bazylika Świętej Trójcy powstała w poł. XIII w. dla zakonu dominikanów. W wyniku pożaru miasta z 1850 r. gotycki przybytek uległ poważnym zniszczeniom - odbudowa wiązała się ze sporymi zmianami w dekoracjach i architekturze. Wcześniej do kościoła dobudowano kilka kaplic, np. późnorenesansową kaplicę św. Jacka.

1.1 km od centrum

Imponująca kolekcja zoologiczna, paleontologiczna i geologiczna, licząca ponad 2 mln. okazów. Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN z Krakowa kontynuuje tradycje z II poł. XIX wieku, prezentując fascynujące wystawy stałe i ekspozycje czasowe (niektóre z żywymi zwierzętami). Szczególnie cenne są czaszka mamuta sprzed 14 tys. lat i nosorożec włochaty, który zginął ok. 30 000 lat temu.

1.1 km od centrum

Poglądowa lekcja na temat działania wymiaru sprawiedliwości. Muzeum Kata Kacianora w Krakowie wystawa ponad 10 dawnych, niewątpliwie efektywnych narzędzi tortur. Grupy zorganizowane mogą wziąć udział w warsztatach rzemieślniczych, w placówce organizowane są też inscenizacje i rekonstrukcje historyczne. Siedzibą Kaciejnory jest XV-wieczna piwnica, wystrojona stosownie do makabrycznych okoliczności.

1.1 km od centrum

Gotycko-renesansowy zabytek z przełomu XII i XIII w., który przez stulecia pełnił najróżniejsze funkcje. Wieża Ratuszowa na Rynku Głównym była przede wszystkim częścią magistratu, ale poza miejskimi urzędami były tu m.in. sąd, sale katowskie, skarbiec czy podejrzana karczma. Dziś mieszczą się w niej teatr, kawiarnia i oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

1.1 km od centrum

Mała, acz niebywale istotna świątynia. Kościół św. Wojciecha w Krakowie to bodaj najstarszy przybytek wiary chrześcijańskiej w mieście, wybudowany na przełomie X i XI wieku. Początkowo był to drewniany kościółek, wkrótce przerobiony na murowaną świątynię romańską, a w XVII w. przebudowany na kościół barokowy. W środku piękne dzieła sztuki sakralnej i wystawa Muzeum Archeologicznego.

1.1 km od centrum

Jeden z lokali Kramów Dominikańskich, “must-see” dla wszystkich turystów odkrywających artystyczną stronę Krakowa. Galeria Plakatu posiada ogromną kolekcję (ok. 2500 prac 200 autorów), angażuje się także w wystawy i wydarzenia kulturalne, dzięki czemu przyciąga wielu miłośników sztuki. Polska Szkoła Plakatu to zjawisko znane na całym świecie, a tutaj można się o tym przekonać na własne oczy.

1.1 km od centrum

Serce grodu Kraka, tętniące życiem i piękną historią. Powstał całkiem niedługo po założeniu miasta, w 1257 r., jego zasadniczy kształt nie uległ zmianie. Powstawały za to kolejne piękne obiekty, które z czasem stały się wizytówkami Krakowa - żeby wymienić tylko Kościół Mariacki, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, wieżę dawnego ratusza czy zabytkowe kamienice.

1.1 km od centrum

Centrum Rynku Głównego, centrum handlu i życia społeczno-towarzyskiego, centrum Krakowa. Sukiennice wybudowano jeszcze w XIII w., acz obecny kształt zabytku to efekt gruntownej przebudowy z 1555 roku. Dzięki wytężonej pracy najlepszych artystów i rzemieślników powstała prawdziwa perła architektury renesansu - żeby wymienić tylko piękne attyki czy maszkarony.

1.1 km od centrum

Filia krakowskiego Muzeum Narodowego w Sukiennicach - a więc pierwszej siedzibie zasłużonej instytucji. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku posiada niezwykłą kolekcję wartościowych obrazów, rzeźb i innych prac artystycznych. Główną wystawę podzielono na 4 części, ze względu na czas powstania poszczególnych dzieł oraz prezentowane przez nie nurty w sztuce.

1.1 km od centrum

Bodaj najbardziej gotycki zabytek sakralny Krakowa. Budowa kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty ruszyła  w I poł. XIV w., acz świątynia jest sporo mniejsza od planowanej przez króla Kazimierza Wielkiego. Klasztorny przybytek dotykały wszelkie kataklizmy, nawet trzęsienia ziemi. Dziś można tu podziwiać m.in. późnorenesansowy nagrobek Spytka Jordana czy cudowny wizerunek Matki Bożej Pocieszenia.

1.1 km od centrum

Uznanie, jakim wśród krakowian cieszy się Konkurs szopek krakowskich (pierwszy czwartek grudnia), jest jednym z dowodów na to, że tradycja w Krakowie trzyma się mocno. Szopka krakowska wywodzi się...

1.2 km od centrum

Klasyczne muzeum figur woskowych, choć o niebywale ambitnych celach. Otóż gospodarze Polonia Wax Museum chcą, aby ich placówka z Krakowa stała się największą i najlepszą tego typu wystawą w Polsce. Pomóc ma w tym niespotykana jakość i szczegółowość modeli. Efekty najlepiej ocenić osobiście - można tutaj spotkać ważne osobistości Kościoła, polityków, sportowców, celebrytów i postacie fikcyjne.

1.2 km od centrum

Krakowska Galeria Sztuki Współczesnej, od lat ‘90 XX w. stawiająca prace dalece eksperymentalne. W Bunkrze Sztuki formy dzieł i artyści pełnią rolę służebną wobec doświadczeń i przeżyć odbiorcy. Klasyczne obrazy, rzeźby, fotografie czy filmy ustępują miejsca ekspozycjom interaktywnym, wizualnym spektaklom, instalacjom zapachowym, wirtualnym diagramom i innym śmiałym przedsięwzięciom.

1.2 km od centrum

Instytucja narodowa, podlegająca bezpośrednio ministerstwu kultury. Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie cechują m.in. bogaty repertuar sztuk klasycznych i współczesnych, zespół złożony z najlepszych artystów w swoim fachu oraz rozbudowana oferta edukacyjna. Spektakle odgrywane są na kilku różnych scenach. Placówka mieści się w zabytkowym, niezwykle reprezentacyjnym budynku.

1.2 km od centrum

Niezwykłe muzeum średniowiecznego Krakowa i archeologiczny rezerwat w jednym. Rynek Podziemny w atrakcyjny sposób prezentuje najdawniejsze dzieje miasta: za pomocą pozostałości zabudowy sprzed 1000 lat, reliktów i skarbów odkrytych na wykopaliskach oraz nowoczesnych, efektownych instalacji multimedialnych. Pieczę nad placówką sprawuje Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

1.2 km od centrum

Ogólnodostępne części gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej, zaadaptowane na potrzeby wystawienniczo-dydaktyczne. Muzeum Geologiczne AGH w Krakowie buduje swoją kolekcję od 1919 r., podzielone na kilka kategorii zbiory mają już wiele tysięcy eksponatów. Do najciekawszych z pewnością należą szkielety dinozaurów i mamutów, kamienie szlachetne i surowce mineralne.

1.2 km od centrum

Nowoczesna instytucja kultury funkcjonująca w ramach Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Muzeum Interaktywne - Centrum Edukacji Teatralnej z pomocą aplikacji multimedialnych i kreatywnie zaaranżowanych pracowni z rekwizytami  oraz gadżetami gwarantuje jedyne w swoim rodzaju przeżycia. To unikalne połączenie tradycyjnego rzemiosła artystycznego z nowinkami technologicznymi.

1.2 km od centrum

Filia niezwykłej Cricoteki w zwyczajnej kamienicy na Starym Mieście w Krakowie. Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora mieści się w dawnym mieszkaniu wielkiego twórcy, gdzie rzecz jasna funkcjonował też warsztat artystyczny. Wystrój wnętrz, sprzęty czy zachowane prace pozwalają bliżej poznać nietuzinkową osobowość. Poza tym odbywają się tutaj czasowe wystawy rozmaitych dzieł sztuki.

1.2 km od centrum

Nowoczesna scena teatralna, centrum kultury i przestrzeń spotkań. Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie to placówka Teatru Juliusza Słowackiego, działalność artystyczną prowadzi na niezwykle szeroko zakrojoną skalę. Poza spektaklami - niejednokrotnie eksperymentalnymi - i seansami filmowymi, odbywają się tutaj rozmaite spotkania, prelekcje, koncerty, festiwale itd.

1.2 km od centrum

Obowiązkowy punkt programu wycieczki dla tych, którzy chcą lepiej poznać przeszłość miasta. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, z główną siedzibą w zabytkowym, barokowym Pałacu Krzysztofory, prezentuje dzieje Grodu Kraka w niezwykle atrakcyjny sposób. Stała wystawa “Ceyberteka” udanie łączy ekspozycję bezcennych artefaktów z multimedialnymi pokazami i szczegółowymi makietami.

1.2 km od centrum

Urokliwy skwer wokół kościoła Mariackiego. Dziś plac Mariacki w Krakowie to eleganckie i reprezentatywne miejsce, acz należy wiedzieć iż do końcówki XVIII w. funkcjonował tutaj cmentarz (zlikwidowany z powodów sanitarnych) - granice dawnej nekropolii wyznacza wapienna kostka. Na placu Mariackim znajduje się kilka zabytkowych kamienic, “Studzienka gołębi”, restauracje, sklepy itd.     fot. Jorge Láscar/cc 2.0/wikipedia.org

1.2 km od centrum

Bodaj najsłynniejsza świątynia w Polsce. Gotycka bazylika wzniesiona w XIII w. w sąsiedztwie Rynku Głównego kojarzona jest przede wszystkim z krakowskim hejnałem - granym tradycyjnie z ponad 80-metrowej wieży - oraz fantastycznego ołtarza głównego, wyrzeźbionego przez Wita Stwosza. Wnętrze Kościoła Mariackiego zdobią niezliczone i bezcenne dzieła sztuki.

1.2 km od centrum

XV-wieczny budynek, kilkukrotnie przebudowywany i na początku XX stulecia zapisany na rzecz Muzeum Narodowego w Krakowie. Kamienica Szołayskich nosi imię Feliksa Jasieńskiego, który na rzecz przekazał ogromną (ok. 15 tys. eksponatów) kolekcję rozmaitych dzieł sztuki. Spora część zbiorów pochodziła z Dalekiego Wschodu. Dziś dominują tutaj wystawy czasowe.

1.2 km od centrum

Średniowieczny zabytek sakralny o gotyckiej architekturze i barokowych wnętrzach. Kościół św. Barbary w Krakowie wzniesiono w XIV wieku i wielokrotnie przebudowywano. Początkowo służył jako kaplica cmentarna, z czasem stał się ważną świątynią krakowskich jezuitów. Najcenniejsze dzieła sztuki i skarby przybytku to Ogrojec - rzeźby Wita Stwosza lub jego uczniów - XV-wieczna Pietà oraz malowidła na sklepieniu.

1.2 km od centrum

Niegdyś samodzielne miasto, a od XIX wieku dzielnica Krakowa. Charakterystyczny dla Kazimierza jest wciąż wyczuwalny i widoczny wpływ społeczności żydowskiej na kształt tej części miasta - nawet jeśli w czasie II WŚ Niemcy zabili lub wysiedlili większość Izraelitów. W Kazimierzu przetrwało - lub udało się odbudować - wiele żydowskich świątyń i innych budynków.

1.2 km od centrum

Festiwal Pierogów (sierpień) odbywający się na Małym Rynku jest wśród krakowskich festiwali miłą odmianą. Jest festiwalem „dla ciała”, świętem smakoszy, restauratorów, ich klienteli i w...

1.3 km od centrum

Piękna, secesyjna siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie urządzane są ekspozycje czasowe wartościowych prac najróżniejszych artystów. Pałac Sztuki dysponuje trzema salami wystawowymi, poza tym wyróżnia się stylową architekturą. Wzniesiony na przełomie XIX i XX w. budynek ma efektowne dekoracje i przypomina monumentalną, antyczną świątynię.

1.3 km od centrum

Prawdopodobnie jedyna instytucja na świecie parająca się tego rodzaju tematyką. Kameralne Muzeum Ubezpieczeń w Krakowie posiada ok. 36 000 różnego rodzaju eksponatów: przede wszystkim dokumentów, pamiątek po osobistościach tej dziedziny oraz niezbędnych w pracy agenta/ubezpieczyciela narzędzi. Szczególnie interesujące wydają się zwłaszcza oryginalne, stare polisy.

1.3 km od centrum

Prywatne Muzeum Bursztynu, ściśle zintegrowane ze sklepem, pracownią jubilerską, mini-laboratorium badawczym i małą kawiarnią. Amber Museum w Krakowie posiada 3 stałe ekspozycje, gdzie wystawiane są m.in. wyjątkowe okazy “Złota Bałtyku”, wymyślna biżuteria z bursztynu czy inne wyroby rzemiosła artystycznego. Naturalnie nie brakuje przyrodniczych i historycznych ciekawostek.

1.3 km od centrum

Łącząca kilka stylów architektonicznych piękna, zabytkowa świątynia. Synagogę Tempel wybudowała postępowa część społeczności żydowskiej, prace trwały od 1860 do 1862 roku. W 1924 r. bożnicę znacznie powiększono. Tempel, w której przeważają elementy neorenesansowe i mauretańskie, zachwyca bogatą fasadą, niezwykłymi witrażami i naściennymi malowidłami.

1.3 km od centrum

Cudowny zaiste zabytek sakralny - zarówno ze względu na barokową architekturę i piękne dzieła sztuki, jak też dotyczące kościoła legendy. Krakowska bazylika Nawiedzenia NMP “Na Piasku” to część klasztoru karmelitów, jej historia sięga końca XIV wieku. Świątynia słynie z kamienia z odciskiem stopy świętej królowej Jadwigi (fundatorki bazyliki) oraz cudownego obrazu Matki Bożej Piaskowej, nazywanego “Panią Krakowa”.

1.3 km od centrum

Park otaczający Stare Miasto, założony w latach ‘20 XIX stulecia wzdłuż linii średniowiecznych murów i fosy. Planty wiją się niczym wąż, obwód zielonego terenu to ok. 4 km. Roślinność parku tworzą przede wszystkim kasztanowce. Rzecz jasna nie brakuje zadbanych alejek, przyciętych trawników, ławeczek i stylowych latarni. Warto zwrócić uwagę na liczne pomniki i akcenty podkreślające literacki charakter Krakowa.

1.3 km od centrum

Stała wystawa “Mieszkanie przedmiejskie przed stu laty”, urządzona przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w kamienicy z przełomu XIX i XX wieku. Dom Zwierzyniecki to specyficzny skansen, w trakcie zwiedzania można się poczuć jak w gościach. Poza pieczołowicie zrekonstruowanymi wnętrzami i przedmiotami codziennego użytku, są też rzeczy podkreślające lokalny folklor.

1.3 km od centrum

Zagospodarowana od 1887 r. część Krakowskich Błoni, oryginalnie pomyślana jako park ćwiczeń fizycznych dla młodzieży. Działalność dr. Henryka Jordana w tym zakresie jak najbardziej jest kontynuowana - są różne boiska, skatepark, place zabaw… Roślinność ukształtowano na wzór angielskich ogrodów, w parku stoi kilkadziesiąt pięknych pomników - głównie popiersi.

1.3 km od centrum

Cały świat w jednym miejscu. To oczywiście pewna przesada, ale wizyta w Parku Edukacji Globalnej znacznie przybliża odległe kultury i tradycje. Wioski Świata w Krakowie pokazują, jak wygląda codzienność w egzotycznych zakątkach Ziemi. Można tu zobaczyć mnóstwo ciekawych eksponatów i fotografii, a także wziąć udział w praktycznych warsztatach. Placówkę prowadzi Salezjański Wolontariat Misyjny.

1.3 km od centrum

Zielona kraina w bezpośrednim sąsiedztwie ścisłego centrum metropolii. Krakowskie Błonia to rozległa łąka o powierzchni 48 ha - bez drzew, krzewów, barów czy typowych atrakcji. Tylko miękka zielona trawa, zapraszająca do odpoczynku, spacerów, jazdy na rowerze i innych aktywności. Błonia są także słynną areną imprez masowych - od koncertów po wizyty papieża.

1.3 km od centrum

Klub łączący kilka różnych sekcji, którym niejednokrotnie daleko do najdrobniejszego choćby pokrewieństwa. Generalnie “Podwawelski” specjalizuje się w dyscyplinach “salowych”, takich jak taniec, taniec akrobatyczny, fitness, tenis stołowy czy boks. Prowadzi też - i to z sukcesami - modelarnię lotniczą. Klub posiada 7 różnego rodzaju sal, siłownię oraz solarium.

1.3 km od centrum

Zabytek z XIV wieku, w którym Muzeum Historyczne Miasta Krakowa urządziło fascynującą wystawę wnętrzarską. Kamienica Hipolitów wyróżnia się sgraffitowymi dekoracjami fasady, w środku zaś bogatymi zbiorami rzemiosła artystycznego, antyków, przedmiotów codziennego użytku i dzieł sztuki. Ekspozycja prezentuje życie krakowskich mieszczan na przestrzeni kilku stuleci.

1.3 km od centrum

Nie lada gratka dla wszystkich, których pasjonuje kultura ludowa i polska wieś. Muzeum Etnograficzne w Krakowie powstało już w 1911 r., z inicjatywy wziętego badacza Seweryna Udzieli. Główna ekspozycja koncentruje się na XIX-wiecznej Małopolsce, acz eksponaty pochodzą z całego świata. Placówka mieści się w zabytkowym, dawnym ratuszu na Kazimierzu - w mieście ma też 2 inne oddziały.

1.3 km od centrum

XV-wieczny zabytek o bogatej historii i równie intrygującej architekturze. Ratusz na Kazimierzu wymurowano w 1414 r., budynek służył jako magistrat aż do początków XIX w, kiedy to założone przez króla Kazimierza Wielkiego miasto stało się częścią Krakowa. Wyróżniające się elementy budowli to renesansowe attyki i zegar wieżowy. Po II WŚ siedziba Muzeum Etnograficznego.

1.3 km od centrum

Instytucja prowadzona przez siostry felicjanki, przybliżająca biografię błogosławionej założycielki zgromadzenia oraz działalność zakonu. Muzeum i Archiwum Marii Angeli Truszkowskiej z Krakowa eksponuje pamiątki liturgiczne, rzeczy osobiste, zdjęcia, książki i archiwalne dokumenty (można skorzystać z czytelni). Jest też mała wystawa o architekturze zabytkowej siedziby - XIV-wiecznej kamienicy.

1.4 km od centrum

Trójnawowa bazylika w stylu gotyckim, wznoszona z cegieł i kamienia w latach 1385-1405 w Kazimierzu. Charakterystyczna strzelista wieża zabytkowego przybytku jest nieco młodsza, gdyż pochodzi z XVI w. Wyposażenie kościoła Bożego Ciała w zdecydowanej większości pochodzi z epoki baroku. Cennymi skarbami są m.in. ołtarze, obrazy czy ambona w kształcie żaglowca.

1.4 km od centrum

Jeden z lokali funkcjonujących pod tą samą marką (i w tym samym budynku na Kazimierzu), obok klubu muzycznego i eleganckiej restauracji. Kręgielnia Plac Nowy 1 w Krakowie to nowoczesny obiekt, z 6 torami bowlingowymi wyposażonymi we wszelkie niezbędne i zwiększające komfort gry nowinki technologiczne. Specjalne obuwie goście otrzymują w cenie, na miejscu mogą też skorzystać z minibaru.

1.4 km od centrum

Barokowa bożnica, wystawiona w 1643 roku z funduszy przekazanych przez żydowskich złotników. I stąd też jej nazwa - po hebrajsku “kupa” oznacza składkę kahału, czyli członków gminy judaistycznej. Po II WŚ w zdewastowanym budynku urządzano m.in. wytwórnię macy i rytualną rzeźnię drobiu. Odnowiona synagoga wyróżnia się zabytkowymi, wszechobecnymi malunkami.

1.4 km od centrum

Franciszkański zabytek w stylu barokowym, wzniesiony w II poł. XVII w. Z zewnątrz kościół św. Kazimierza Królewicza prezentuje się cokolwiek skromnie - ot, 3 płaskorzeźby na fasadzie - za to już wnętrza świątyni wyglądają wprost oszałamiająco. Począwszy od kunsztownych malowideł na sklepieniu, przez złocone ołtarze czy średniowieczną figurkę maryjną z kości słoniowej, aż po przepiękne obrazy.

1.4 km od centrum

Tajemnice górnictwa i hutnictwa przedstawione przystępnie i atrakcyjnie dla odbiorcy. Muzeum AGH w Krakowie prowadzi szereg warsztatów edukacyjnych dla młodzieży szkolnej, ponadto na zwiedzających czekają ekspozycje stałe. Od wystaw historycznych, przez specyficzny park miniatur przemysłowych, aż po podziemną kopalnię węgla o charakterze laboratoryjno-dydaktycznym.

1.4 km od centrum

Średniowieczny zabytek sakralny o gotyckiej architekturze i bogatym, barokowym wnętrzu. Kościół św. Marka Ewangelisty w Krakowie zbudowano w II poł. XIII w. - choć budowla wielokrotnie płonęła, to przy odbudowie zachowywano zbliżony do pierwotnego kształt i wygląd bryły. Wnętrze świątyni zmodernizowano w XVII w., warto zobaczyć zdobione ołtarze, obraz Madonny i ambonę w kształcie serca i krzyża.

1.4 km od centrum

XIV-wieczna, zabytkowa kamienica w stylu gotyckim. Dom Esterki w Krakowie swoją nazwę zawdzięcza rzekomym spotkaniom króla Kazimierza Wielkiego z kochanką Esterą. Od momentu powstania budynek kilkukrotnie przebudowywano i remontowano, aczkolwiek kilka detali architektonicznych przetrwało do dzisiaj. Mieści się tu oddział Muzeum Etnograficznego.     fot. Zygmunt Put/cc 3.0/wikipedia.org

1.4 km od centrum

Czyli o tym, jak to drzewiej lekarstwa się produkowało. Muzeum Farmacji Collegium Medicum w Krakowie posiada ogromne zbiory aptekarskich mebli, naczyń, narzędzi i surowców do produkcji leków z wielu różnych epok. Na szczególną uwagę zasługują farmaceutyczne osobliwości, np. sproszkowane karaluchy. Placówka mieści się XIV-wiecznej, zabytkowej kamienicy.

1.4 km od centrum

Jedyna w swoim rodzaju czytelnia - bardziej dla badaczy niż hobbystów - działająca w strukturach Muzeum Narodowego w Krakowie. Biblioteka Czartoryskich ma w swoich zbiorach sporo powyżej 245 tys. woluminów. Od wiekowych książek naukowych i historycznych, przez rozmaite dzieła literatury pięknej, aż po wszelkiego typu rękopisy, czasopisma, mapy, ulotki, grafiki etc.

1.4 km od centrum

Wczesnobarokowy zabytek, którego budowa zakończyła się w 1644 roku. Fundatorem tej największej bożnicy na terenie Kazimierza był kupiec Izaak Jakubowicz. Na ścianach głównej sali modlitewnej w synagodze, zwieńczonej efektownymi sztukateriami, odkryto polichromie z XVII i XVIII wieku. W 2007 r. grupa chasydzka otworzyła tu sklep z produktami koszernymi.

1.5 km od centrum

Axe Mate Club, strzelanie i rzucanie do celu:Darty, Ninja – Kunai, Ninja – Shuriken,Noże sportoweSiekiera drwalaTopór wikingaTomahawkSTRZELANIE z broni pneumatycznej Naszą siłą jest...

1.5 km od centrum

Późnobarokowa perełka w architekturze Krakowa. Budowa trwała - z długą przerwą wynikającą z kwestii finansowych - w latach 1741-1758. Największym atutem świątyni jest piękna fasada, wykonana przez Franciszka Placidiego. Inne wiekopomne dzieła sztuki sakralnej z epoki to ambona z aniołkami, cudowna figura Jezusa z ołtarza głównego czy polichromia na sklepieniu.

1.5 km od centrum

Muzeum biograficzne, założone w rodzinnym domu malarza. Jan Matejko kojarzony jest przede wszystkim jako malarz historyczny, jednak wizyta tutaj pozwoli poznać bliżej inne wątki twórczości i życie prywatne wielkiego artysty. Dom Jana Matejki dysponuje zbiorami w liczbie ok. 6 tys. różnego rodzaju eksponatów. Placówka stanowi oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.

1.5 km od centrum

Część średniowiecznego kompleksu szpitalnego, po II WŚ ostatecznie przekazanego w ręce Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W 1969 r. zabytkowy Dom pod Krzyżem stał się Oddziałem Teatralnym im. Stanisława Wyspiańskiego, jednak w 2008 r. zamknięto ekspozycję stałą. Od tego czasu budynek przechodzi kolejne remonty, urządzane są też wernisaże i wystawy czasowe.

1.5 km od centrum

Festiwal Kultury Żydowskiej (przełom czerwca i lipca) odbywający się na krakowskim Kazimierzu, zalicza się do największych i najważniejszych wydarzeń tego typu na świecie.Jego bohaterką jest przede...

1.5 km od centrum

Renesansowa bożnica, ufundowana w 1558 r. przez królewskiego bankiera I.I. Auerbacha dla swojego syna - cenionego rabina i uczonego zwanego Remu: dziś judaistycznego “świętego” spoczywającego na pobliskim cmentarzu. Przebudowaną w XIX w. synagogę udało się podnieść ze zniszczeń po II WŚ. Zachowały się m.in. pięknie wyrzeźbiony aron ha-kodesz i liczne polichromie.

1.5 km od centrum

Dawna świątynia, w której od 2008 r. mieści się żydowska księgarnia, regularnie organizująca wystawy i spotkania nt. losów Izraelitów w Polsce. Synagogę Wysoką, której sala modlitewna mieściła się na piętrze, wybudowano w połowie XVI w. W zdewastowanym w trakcie II WŚ wnętrzu zachował się największy i najstarszy w Polsce aron ha-kodesz do przechowywania Tory.

1.5 km od centrum

Kultowa kawiarnia, restauracja i centrum kultury. Jama Michalika w Krakowie wywodzi się w prostej linii od założonej w 1895 r. Cukierni Lwowskiej. Tutaj powstał pierwszy polski kabaret “Zielony Balonik”, tutaj swoją twórczość prezentowało wielu znamienitych artystów, to miejsce uważa się za kolebkę Młodej Polski. Lokal wyróżnia się secesyjnym wystrojem, posiada również kameralne muzeum.

1.5 km od centrum

Rektoralna świątynia zakonu pijarów, piękny zabytek sakralny epoki rokoko. Kościół Przemienienia Pańskiego w Krakowie powstał w XVIII wieku, według projektów Kacpra Bażanki i odpowiedzialnego za fasadę Franciszka Placidiego. W bogato zdobionych wnętrzach wyróżniają się iluzjonistyczne polichromie Franciszka Ecksteina i monumentalny ołtarz główny. Warto też zajrzeć do krypty - reprezentacyjnego domu przedpogrzebowego.

1.5 km od centrum

Tajemnice techniki, bez której nasze życie codzienne wyglądałoby zupełnie inaczej. Muzeum Inżynierii Miejskiej porusza mnóstwo tematów: od transportu zbiorowego, przez urządzenia AGD/RTV i różne narzędzia pracy, aż po niezbędne we współczesnych domach media. A wszystko pokazywane w sposób atrakcyjny i interaktywny, w zabytkowych wnętrzach zajezdni tramwajowej.

1.6 km od centrum

Kontrowersje związane z wykupem kolekcji przez państwo, przeciągający się w nieskończoność remont… Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie niewątpliwie budzi żywe emocje. Głównie ze względu na przebogatą, liczącą grubo ponad 80 000 eksponatów kolekcję. Dzieła pochodzą od starożytnego Egiptu po XIX stulecie, są wśród nich bezcenne dzieła sztuki i pamiątki historyczne.

1.6 km od centrum

Zabytkowy przybytek judaizmu, wybudowany przez kupca Wolfa Poppera w 1620 roku. To barokowa bożnica, z kolebkowym sklepieniem i prostokątnym dziedzińcem z ażurową bramą. Powojenna rekonstrukcja w dużym stopniu zachowała oryginalny rozkład pomieszczeń. Dziś synagoga pełni rolę ośrodka kultury, wykorzystywanego przy okazji wydarzeń i imprez różnej rangi.

1.6 km od centrum

Strefa bowlingowo-rozrywkowa w jednym z hoteli, otwarta dla wszystkich amatorów towarzysko-barowych zabaw. Krakowska kręgielnia Wilga składa się dwóch torów, wyposażonych we wszelkie niezbędne do komfortowej gry udogodnienia. Lokal oferuje jeszcze parę kolejnych atrakcji: stoły bilardowe, stoły z piłkarzykami oraz bar. Ze stosownym do okoliczności i oprawy menu.

1.6 km od centrum

Najstarsza zachowana bożnica w całej Polsce, wzniesiona w XV wieku. Synagogę Starą w 1570 r. Mateo Gucci przerobił zgodnie z renesansowymi trendami. I do wyglądu z tamtych czasów nawiązano w trakcie rekonstrukcji po II WŚ. W dawnej świątyni mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, eksponujący przedmioty związane z kulturą i historią Żydów.

1.6 km od centrum

Średniowieczny zabytek, fragment dawnych fortyfikacji Krakowa, ważny punkt na Drodze Królewskiej. Brama Floriańska, wybudowana na przełomie XIII i XIV w., pełniła zarówno funkcje obronne, jak też reprezentacyjne. Dlatego nad wjazdem do Starego Miasta górują i 34,5-metrowa baszta, i piękne, architektoniczne detale - orzeł piastowski czy płaskorzeźba św. Floriana.

1.6 km od centrum

Jedna z najważniejszych i najbardziej zasłużonych scen narodowych w Polsce. Teatr Juliusza Słowackiego w Krakowie działa od 1893 r., tutaj odbyła się prapremiera “Wesela” Wyspiańskiego. Budynek świątyni sztuki prezentuje równie dużą wartość, co działalność artystyczna. Efektowna, eklektyczna architektura z przewagą elementów neobarokowych to dzieło Jana Zawiejskiego.

1.6 km od centrum

Domowa hala czołowej w Polsce drużyny hokejowej, wykorzystywana również na potrzeby ogólnodostępnej rekreacji. Lodowisko Cracovii oczywiście działa przez cały rok, działa też wypożyczalnia. Tafla jest pełnowymiarowa: 58 m długości i 28 m szerokości. Kultowa dla wielu kibiców arena powstała w latach 1958-61, jej trybuny mogą pomieścić niespełna 2600 widzów.

1.6 km od centrum

W 2018 roku UNESCO uznało jedyne w swoim rodzaju szopki i tradycję ich budowania za niematerialne dziedzictwo kulturowe Krakowa. Założone przez Piotra Krawczyka Muzeum Szopki Krakowskie powstało, aby wspierać twórców i eksponować unikatowe rzemiosło przez cały rok. Wystawę współtworzą mały warsztat szopkarza i przedmioty nawiązujące do lokalnych legend.     fot. M.M. Moraczewska/cc 4.0/wikipedia.org

1.6 km od centrum

Placówka Uniwersytetu Jagiellońskiego, stworzona dla celów dydaktycznych. Historia Muzeum Anatomii Collegium Medicum w Krakowie sięga 1803 r., kiedy z Wiednia sprowadzono pierwsze 12 preparatów. W 2001 r. zbiory liczyły już blisko 2100 eksponatów, umieszczonych w 3 salach tematycznych. Chlubą placówki są kunsztowne preparaty wykonane przez prof. Ludwika Teichmanna.

1.6 km od centrum

Fascynujący zabytek sakralny, o bogatej historii i takimż wnętrzu. Kościół św. Mikołaja w Krakowie powstał jeszcze w XI w., po wielu zniszczeniach i odbudowach przekształcił się w barokową bazylikę. W środku czeka wiele dzieł sztuki sakralnej, m.in. bogato zdobione ołtarze, pentaptyk późnogotyckich obrazów czy rokokowy chór z organami. Przed świątynią warto obejrzeć średniowieczną latarnię zmarłych i ormiański chaczkar.

1.6 km od centrum

Przykład pięknej, a zarazem efektywnej architektury obronnej. Na mapie fortyfikacji Krakowa Barbakan pojawił się w ostatnich latach XV w. i przez kilka stuleci odgrywał militarnie kluczową rolę w mieście. Dziś zabytkiem zarządza Muzeum Historyczne, które w sezonie letnim organizuje szereg wydarzeń przybliżających średniowiecze, zwłaszcza ówczesne zwyczaje i kulturę.

1.7 km od centrum

Interesujące miejsce dla wszystkich, którzy interesują się medycyną - a zwłaszcza jej historią. Muzeum Wydziału Lekarskiego od 1900 roku zebrało kilka tysięcy eksponatów: fachowej literatury, osobistych notatek zasłużonych uczonych, wreszcie instrumentów i narzędzi medycznych o wartości zabytkowej. Siedzibą placówki UJ jest Dom Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego.

1.7 km od centrum

Instytucja prezentująca kulturę, dziedzictwo społeczności żydowskiej w Polsce i trudne kwestie związane z Holokaustem. Z założenia Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie ma prezentować odmienne, nietypowe spojrzenie na te tematy. W taki sposób, aby przełamywać szkodliwe i krzywdzące stereotypy. Uzupełnieniem dla 2 ekspozycji stałych są wystawy czasowe, wykłady, warsztaty, koncerty itp.

1.7 km od centrum

Zaplecze Teatru Juliusza Słowackiego - niegdyś typowo magazynowe, dziś zdecydowanie bardziej artystyczno-muzealne. Eklektyczny Dom Rzemiosł w Krakowie powstał na przełomie XIX i XX w., ma status zabytku. Po rewitalizacji z 2016 urządzono tutaj szereg interaktywnych i multimedialnych wystaw, ponadto organizowane są warsztaty artystyczne i zajęcia edukacyjne.

1.7 km od centrum

Kawiarnia i piekarnia, gdzie można wziąć udział w jedynych w swoim rodzaju warsztatach rzemieślniczych. Żywe Muzeum Obwarzanka pozwala własnoręcznie przygotować sobie specyficzną pamiątkę z Krakowa. UWAGA! Wypieki na zajęciach (konieczna wcześniejsza rezerwacja) mają niewiele wspólnego z chronionym europejskim prawem tradycyjnym produktem regionalnym - spożycie wyłącznie na własną odpowiedzialność.

1.8 km od centrum

Jedyna wciąż czynna nekropolia żydowska w Krakowie i jedna z niewielu takich we współczesnej Polsce. Tzw. Nowy Cmentarz jest znacznie młodszy od Remu - został założony w 1800 roku. Spoczywa tu kilkadziesiąt zasłużonych postaci, jak zasłużony fotograf-dokumentalista Ignacy Krieger. Na obszarze 19 ha stoi aktualnie ok. 7 tys. nagrobków, najstarsze z lat ‘40 XIX w.

1.8 km od centrum

Miejsce które oczaruje każdego, kto interesuje się profesjonalną fotografią. Muzeum posiada niezwykle bogate zbiory, w tym aparaty i inne wyposażenie pracowni z zamierzchłych czasów. Technika to jedno, ale ważne są też walory artystyczne Patronem Muzeum Fotografii w Krakowie od 2007 r. jest Walery Rzewuski - jego prace stanowią wyjątkowo cenną część kolekcji archiwalnych zdjęć.

1.8 km od centrum

Jeden z młodszych zabytków sakralnych Krakowa, o jedynej w swoim rodzaju stylistyce. Jezuicka bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa powstała w latach 1909-12, na miejscu mniejszej kaplicy. Architektura monumentalnej świątyni łączy elementy gotyckie, barokowe, romańskie i modernistyczne. Podobnie wystrój wnętrza, gdzie warto zobaczyć polichromie, dzieła rzeźbiarskie oraz przepiękne mozaiki.

1.8 km od centrum

Areszt gestapo zamieniony przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w mocną wystawę o hitlerowskim i stalinowskim terrorze. Ulica Pomorska prezentuje materiały dokumentalne i archiwalne, a także rzeczy osobiste poszczególnych ofiar i pieczołowicie odtworzone pomieszczenia. Ogromne wrażenie wywierają zwłaszcza dawne cele - miejsca okrutnych tortur i morderstw.

1.8 km od centrum

Zespół obiektów sportowych dostępnych nie tylko klubowiczom. Hala przystosowana jest m.in. do koszykówki, siatkówki, gimnastyki, tenisa stołowego czy sportów walki. Z kolei pływalnia składa się z dwóch basenów - małego do nauki i 25-metrowego do poważniejszego treningu. Do uzdatniania wody wykorzystuje się tu sól kuchenną, co pozwala poczuć się jak nad morzem.

1.9 km od centrum

Szlak wytyczony wzdłuż trasy, którymi przez Kraków podążały orszaki władców Polski. Droga Królewska jest dość krótka, za to pełna atrakcji - zwłaszcza zabytków. Ścieżka turystyczna rozpoczyna się na Placu Jana Matejki przy bazylice św. Floriana. Kolejne punkty do zwiedzania to m.in. Barbakan, Rynek Główny z kościołem Mariackim i oczywiście zamek i katedra na Wawelu.

1.9 km od centrum

Trójnawowa bazylika w stylu barokowym (z kilkoma inspiracjami gotykiem), budowana w kilku etapach od II poł. XVII wieku. Przy czym historia parafii św. Floriana w Krakowie sięga XII w. Swój dzisiejszy kształt kościół uzyskał po wielu modernizacjach. Jego wizytówkami są dwie wieże, bogato dekorowana elewacja i dwuletnia posługa Karola Wojtyły w roli wikariusza.

1.9 km od centrum

Muzeum, centrum kultury i placówka naukowa w jednym. Cricoteka - Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora z Krakowa mieści się oryginalnie odnowionej elektrowni. Prezentuje dorobek i dziedzictwo bodaj najwybitniejszego polskiego artysty XX wieku. W sposób żywy, atrakcyjny dla odbiorców, dzięki czemu awangardowa twórczość staje się przystępniejsza i ciekawsza.    fot. Adrian Grycuk/cc 3.0/wikipedia.org. 

1.9 km od centrum

Nietuzinkowa wystawa jedynej w swoim rodzaju sztuki nowoczesnej. Galeria Figur Stalowych prezentuje dzieła stworzone z metalowych części odzyskanych w recyklingu. Oryginalne rzeźby mają formę bohaterów popkultury, słynnych artystów, polityków, sportowców, zwierząt oraz kultowych samochodów i motocykli. Placówka w Krakowie to jeden z zamiejscowych oddziałów Gallery of Steel Figures z Pruszkowa.

1.9 km od centrum

Krakowski mini-LEGOland który nie tylko bawi, ale i uczy. HistoryLand w niezwykle atrakcyjny sposób prezentuje wybrane momenty z historii Polski - za pomocą interaktywnych makiet, szczegółowo odwzorowanych budowli z klocków oraz nowoczesnych multimediów. Bitwa pod Grunwaldem, Drzwi Gnieźnieńskie w skali 1:1, Bitwa pod Oliwą, Stocznia Gdańska… to tylko część dostępnych atrakcji.

2.0 km od centrum

Wystawa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa prezentująca dzieje i pamiątki Bractwa Kurkowego. Celestat to dawna strzelnica i dawna siedziba organizacji dbającej o obronę miejską i przeszkolenie mieszczan na wypadek zbrojnego zagrożenia. Najcenniejszym eksponatem w zabytkowym kompleksie pałacowo-parkowym jest Srebrny Kur, główne trofeum i insygnium strzelców z XVI w.

2.0 km od centrum

Jeden z najwspanialszych przykładów neogotyckiej architektury sakralnej w Krakowie. Kościół św. Józefa na Podgórzu wzniesiono w latach 1905-09, na miejsce wyburzonej świątyni z 1832 r. Zabytek wyróżnia 67 płaskorzeźb z wizerunkami świętych i 9 bogato zdobionych we wszelkiego typu dzieła sztuki ołtarzy. Warto wspomnieć o Kamieniołomie im. JP II - oryginalnym centrum kultury w podziemiach plebanii.

2.1 km od centrum

Dawny rynek na krakowskim Podgórzu, gdzie w czasie II WŚ rozgrywały się dramatyczne sceny. Plac Bohaterów Getta w Krakowie upamiętnia ofiary Holokaustu i wszystkich, którzy przeciwstawili się hitlerowskiemu terrorowi. Pomnik z kilkudziesięciu żeliwnych krzeseł nawiązuje do wspomnień Tadeusza Pankiewicza - właściciela Apteki Pod Orłem - z likwidacji getta w marcu 1943 r.

2.1 km od centrum

Zakład farmaceutyczny, który pomógł przetrwać wielu Żydom z Krakowskiego getta. Oficjalnie kierowana przez Tadeusza Pankiewicza Apteka Pod Orłem zaopatrywała w leki na tyle, aby zapobiec epidemii. Jednak aptekarze działali też w konspiracji, zapewniając m.in. schronienie, prowiant i dokumenty. Dziś mieści się tu poruszająca wystawa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

2.3 km od centrum

Niesamowicie uroczy zakątek, powstały po zalaniu dawnych kamieniołomów. Zalew tworzą dwa połączone wąskim przesmykiem akweny, głębokie nawet na 32 metry. Wprawdzie woda w Zakrzówku jest wyjątkowo czysta, to ze względów bezpieczeństwa obowiązuje zakaz kąpieli - legalnie pływać mogą tylko nurkowie. Według legend, w tych okolicach miał pracować Mistrz Twardowski.

2.3 km od centrum

Ośrodek zapewniający buchającą adrenaliną i testosteronem rozrywkę. Stworzoną dla tych, których niezmiennie kręci zabawa w wojnę. Centrum paintballowe posiada kompletny sprzęt do obu odmian gry - tradycyjnej na kulki z farbą i nowoczesnej na laserowe markery. Do wyboru szereg wariantów walk na otwartym terenie lub wewnątrz specjalnej hali o powierzchni 3000 m².

2.4 km od centrum

Rozbudowany park trampolin z dużą liczbą wszelkiego rodzaju atrakcji. Krakowski GoJump - Mateczny ma niezwykle bogatą ofertę dla miłośników aktywnego wypoczynku. Nie tylko same trampoliny, ale też dodatki w rodzaju torów przeszkód, koszykarskich obręczy, boiska do zbijaka, basenu z gąbkami czy… ćwiczeń na desce snowboardowej. Do tego systematyczne treningi gimnastyczne, akrobatyczne, zajęcia fitness etc.

2.4 km od centrum

Fantastyczny punkt widokowy, a przede wszystkim - symboliczna mogiła bohatera narodowego, usypana w latach 1820-23. W trakcie budowy zbierano ziemię ze szlaku wojennego, który w Ameryce i Europie przebył Tadeusz Kościuszko. W 1850 r. Austriacy wznieśli wokół ponad 30-metrowego kopca fort - dziś wykorzystywany w najróżniejszych celach m.in. jako muzeum.

2.4 km od centrum

Placówka Uniwersytetu Jagiellońskiego założona w 1783 roku, co czyni z niej najstarszy ogród botaniczny w Polsce. Jego chlubą jest szypułkowy Dąb Jagielloński, zasadzony niedługo po otwarciu. Na terenie o powierzchni niespełna 10 hektarów udało się zebrać ponad 5 tys. gatunków roślin ze wszystkich stron świata. Przygotowano również interesującą wystawę muzealną.

2.5 km od centrum

Mały i niemal niedostępny, acz nadzwyczaj intrygujący zabytek sakralny. Kościółek św. Benedykta na Wzgórzu Lasoty w Krakowie powstał najpewniej na początku XI w., w ramach szerzenia chrześcijaństwa na ziemiach polskich. W dzisiejszej budowli łączą się elementy romańskie, gotyckie i barokowe. Dziś kościół, z którym wiąże się legenda o skarbach czarnej księżniczki, otwierany jest wyłącznie na czas odpustu Rękawka.

2.6 km od centrum

Krakowski odpowiednik słynnego Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa “Nila” posiada ok. 16 tys. historycznych eksponatów, które w połączeniu z nowoczesnymi instalacjami multimedialnymi prezentują niezwykłe dzieje Polskiego Państwa Podziemnego i jego sił zbrojnych. Ponadto placówka prowadzi szereg działań edukacyjnych.

2.6 km od centrum

Dawna huta szkła, zreorganizowana w oryginalną placówkę o charakterze edukacyjnym, wystawienniczym i kulturalnym. W ramach krakowskiego Centrum Szkła i Ceramiki “Lipowa 3” działają m.in. galeria sztuki, stała ekspozycja historyczna (z elementami multimedialnymi) i studenckie centrum kształcenia. Ważnym działem placówki są też pokazy wyrobu szkła oraz warsztaty.

2.6 km od centrum

Kręgielnia na terenie nocnego klubu, mieszczącego sie w hali sportowo-widowiskowej Politechniki Krakowskiej. Miłośnikom bowlingu Prominent Club zapewnia dwa nowoczesne, wyposażone w komputerowe systemy punktacji tory - każdy dla maksymalnie 12 osób. Poza tym amatorzy zabawy do białego rana mają do dyspozycji salę taneczną, karaoke, bar, 5 stołów bilardowych, rzutki itd.

2.6 km od centrum

Bardzo dobry przykład zaadaptowania terenów poprzemysłowych na współczesne potrzeby kulturalne. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie powstało (częściowo) w halach dawnej fabryki Schindlera. W zbiorach placówki znajduje się już ponad 4700 różnego rodzaju prac, kolekcja jest systematycznie powiększana. Ponadto muzeum prowadzi szereg działań edukacyjnych.

2.6 km od centrum

Wielka historia i dramaty pojedynczych ludzi. Fabryka Emalia Oskara Schindlera to oddział MHK, z niezwykłą wystawą “Kraków - czas okupacji 1939-1945”. Przemyślane, korzystające z nowoczesnych środków przekazu instalacje opowiadają historię prześladowanych Żydów i niemieckiego przedsiębiorcy, który zrobił co tylko w jego mocy, aby uratować choć część z nich przed śmiercią.

2.8 km od centrum

Wystawa “Miasto pod kopcem Kraka” traktująca o historii dzielnicy (niegdyś samodzielnym mieście) na prawym brzegu Wisły. Od legend i zamierzchłej przeszłości po czasy współczesne. Muzeum Podgórza mieści się w zabytkowym budynku z II poł. XVIII w., stała ekspozycja składa się z 4 sal tematycznych. Ponadto Muzeum Historyczne Miasta Krakowa urządza wystawy czasowe.

2.8 km od centrum

Całoroczny ośrodek jeździecki, dysponujący m.in. własnymi łąkami i pastwiskami, siodlarnią czy dwiema ujeżdżalniami - trawiastą i piaskową. W stajniach na stałe przebywa ok. 10 zwierząt o odmiennych charakterach. Początkujący mogą tu wziąć kilka przydatnych lekcji, dla bardziej doświadczonych obsługa przygotuje tor przeszkód lub dłuższy wypad po ładnym terenie.

2.9 km od centrum

Lokal zapewniający kilka ciekawych rozrywek, w mocno futurystycznej oprawie. Laser Park w Krakowie bazuje na dwóch atrakcjach: laser tagu i laserowym labiryncie. Pierwszy to nowocześniejsza, a przede wszystkim bezbolesna wariacja na temat paintballa. Drugi: tor przeszkód w klimacie bankowo-muzealnych zabezpieczeń, wymagający sporej sprawności. Do tego parę automatów i gra w rozbrajanie bomby.

2.9 km od centrum

Legendarne miejsce pochówku założyciela dawnej stolicy Polski - Kraka. Znaczna część archeologów szacuje, że mierzący dziś ok. 16 metrów wysokości kurhan usypano między VII a X stuleciem. Teorii dotyczących rzeczywistych powodów usypania kopca na dzisiejszych Krzemionkach jest całe mnóstwo. Bez względu na wszystko, stanowi on doskonały punkt widokowy.

2.9 km od centrum

Kompleks obiektów sportowych należących do klubu prowadzącego sekcje w 7 różnych dyscyplinach. Turystów zapewne najbardziej będzie interesował tenis. WKS Wawel dysponuje zespołem 5 kortów ziemnych ze sztucznym oświetleniem. Oprócz tego funkcjonują m.in. siłownia, wielofunkcyjna hala, strzelnica czy kompleksowo wyposażony stadion lekkoatletyczno-piłkarski.

3.4 km od centrum

Sezonowy obiekt, budowany na opuszczonym terenie dawnego kompleksu basenowego “OSiR Krakowianka”. Lodowisko pod namiotem zazwyczaj funkcjonuje od połowy listopada do połowy marca - wiele zależy od warunków atmosferycznych i wydajności systemu sztucznego mrożenia tafli. Arena ma zwykle 600 m², otwierana jest też wypożyczalnia i punkt serwisowania łyżew.

3.4 km od centrum

Prestiżowy kompleks tenisowy, postawiony w ścisłym centrum willowej dzielnicy Krakowa. Wola Sport Paradise dysponuje siedmioma całorocznymi kortami: czterema ziemnymi na świeżym powietrzu (z rozkładanym balonem pneumatycznym) i trzema dywanowymi w nowoczesnej hali. Rzecz jasna klub posiada również wypożyczalnię, szatnie i zaplecze sanitarne, a także kawiarenkę.

3.4 km od centrum

Nowoczesna placówka dydaktyczna, a przy okazji specjalnych wydarzeń również fascynujące muzeum. Aż szkoda, że Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu nie jest ogólnodostępne na okrągło, gdyż wystawy są niezwykle interesujące. Na przykład szkielet Smoka Wawelskiego W sumie ze zbiorów z 4 działów (niegdyś samodzielnych muzeów) przygotowano tutaj 8 ekspozycji stałych.

3.5 km od centrum

Propozycja w sam raz dla tych, którzy chcą zobaczyć piękne zabytki Krakowa i jednocześnie dać nieco odpocząć zmęczonym długimi spacerami nogom. Oczywiście rejsy Krakowskim Tramwajem Wodnym ograniczają program wycieczki do budowli w pobliżu Wisły, ale za to podróż będzie atrakcją samą w sobie. Do wyboru jest 5 podstawowych tras i 2 typy jednostek: statek pasażerski oraz łodzie gondolowe.

3.6 km od centrum

Obiekt w którym każdy, w kontrolowanych, bezpiecznych warunkach i pod czujnym okiem fachowych instruktorów, może śmiało sprawdzić się w strzelectwie. W arsenale “Kobry” znajduje się ok. 30 modeli: od broni sportowej, przez pistolety, rewolwery i pistolety maszynowe, aż po gładkolufowe strzelby. Strzelnica posiada 6 odrębnych torów i wszelkie rodzaje tarcz.

3.7 km od centrum

Konzentrationslager Plaszow, ze ścieżką dydaktyczną przygotowaną przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Po obozowej infrastrukturze praktycznie nie ma już śladu, są upamiętniające ofiary obeliski i 7-metrowy pomnik “Ludzie z wydartymi sercami”. Przez KL Plaszow przeszło 50-150 tys. osób, z czego ok. 8000 zamordowano na Hujowej Górce i w innych miejscach straceń.

3.8 km od centrum

Kameralne, malowniczo położone nad Wisłą centrum aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Krakowski Park Linowy posiada pięć podstawowych torów przeszkód: od trasy wysokiej (nawet 9 m nad ziemią), przez warianty z samymi tyrolkami, aż po ścieżki z wyzwaniami dla dzieci. Dodatkowo do dyspozycji gości są atrakcje dodatkowe, takie jak kule wodne. 3-osobowe łódki czy ogrodowe trampoliny.

3.8 km od centrum

Fachowo przygotowane pole bitwy na kulki z farbą, położone tuż przy Lesie Wolskim. Wprawdzie Paintball Center w Krakowie znajduje się na otwartym, bezdrzewnym terenie, ale liczne i rozmaite, sztuczne przeszkody zdecydowanie wzbogacają potyczki oraz jej taktyczny aspekt. Organizator oferuje kilka odmiennych scenariuszy rozgrywki, zapewnia też wszystkim uczestnikom potrzebny sprzęt, ochraniacze i szkolenia.

3.8 km od centrum

Rozbudowane centrum modlitwy, wiary i kultu rozpropagowanego przez siostrę Faustynę Kowalskiej. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach tworzą m.in. zabytkowy klasztor, nowoczesna bazylika, wieża widokowa (77 m) i ogromne zaplecze socjalno-duszpasterskie. Warto zobaczyć obrazy Chrystusa Miłosiernego “Jezu, ufam Tobie” oraz relikwie świętej.

3.9 km od centrum

Wzuć ochraniacze, założyć maski na oczy, chwycić markery w dłoń i hajda na wroga! Bawi się tak coraz więcej osób. Pole paintballowe Safewar pozwala rozgrywać 3 podstawowe scenariusze zaciętych potyczek. Arena do wojny na kolorowe kulki ma ok. dwóch hektarów. Została tak zaprojektowana i najeżona przeszkodami, by zapewnić jak najlepsze wrażenia z batalii.

3.9 km od centrum

Strzelanie do siebie kulkami z farbą stało się już popularną rozrywką, ma też spory potencjał sportowy. Compass dysponuje własnym, profesjonalnie przygotowanym polem do gry - w pobliskim lesie, ze zmyślnie ukształtowanym dzięki okopom, płotkom i innym przeszkodom terenem. Przed bitwą uczestnicy przechodzą stosowne szkolenie i otrzymują kompletne wyposażenie.

4.1 km od centrum

Zespół różnego rodzaju obiektów pod kuratelą Klubu Sportowego “Borek”. Kompleks tworzą boisko do siatkówki plażowej, boiska ze sztuczną nawierzchnią do koszykówki i siatkówki, dwa pełnowymiarowe boiska do piłki nożnej (o nieco innych rozmiarach) oraz hala do futbolu 5-osobowego ze sztuczną trawą. Klub dysponuje też zapleczem sanitarnym, szatniami i kawiarnią.

4.2 km od centrum

Największa kręgielnia w Krakowie i całej Małopolsce, przynajmniej wedle słów gospodarzy. Pink Bowling & Club posiada 16 zaawansowanych, w pełni zautomatyzowanych torów. A to dopiero początek atrakcji. Cały lokal zajmuje 2500 m² i ma kilka różnych stref: salę bilardową (15 stołów), bar, dyskotekę, salę taneczną VIP, automaty z grami video i zręcznościowymi, a nawet plac zabaw (basen kulkowy) dla dzieci.

4.2 km od centrum

Pełna nazwa tego klasztornego zakątka to Sanktuarium Ecce Homo Świętego Brata Alberta. Sam kościółek nie wyróżnia się na tle zabytków sakralnych Krakowa, ale to wyjątkowe miejsce kultu. Wiąże się z poruszającym wizerunkiem umęczonego Chrystusa, obrazem Ecce Homo pędzla Adama Chmielowskiego oraz relikwiami współzałożycieli albertyńskich zgromadzeń - św. brata Alberta i bł. Bernardyny Marii Jabłońskiej.

4.3 km od centrum

Rozbudowany kompleks, dający mnóstwo możliwości do popracowania nad ciałem i kondycją. Posiada m.in. nowoczesną siłownię, 2 kryte korty tenisowe, salę do squasha, koszykówki i siatkówki, stoły ping-pongowe, pływalnię z brodzikiem dla dzieci, jacuzzi i głównym basenem o długości 16 m, sauny… Ośrodek organizuje też wiele różnych zajęć z tańca, sportów walki etc.

4.4 km od centrum

Hala kartingowa o całkiem niezłej renomie wśród amatorów motorsportu. Elikart M w Krakowie oferuje dogodne warunki do ścigania się i rozwinięte zaplecze obiektu. Przyczepna nawierzchnia, pomiar czasu z dokładnością do 0,001 s, wreszcie zróżnicowany park maszyn ze sprawdzonymi gokartami Sodi. Jedne pojazdy będą idealne do bicia rekordów toru, inne pozwolą dzieciakom cieszyć się bezpieczną jazdą.

4.5 km od centrum

Przyhotelowa, niewielka hala otwarta każdego sezonu zimowego od 1 XII do 28 II. Lodowisko Daisy w Krakowie działa bez względu na pogodę, a to dzięki zadaszeniu i nader efektywnemu mrożeniu. Wymiary tafli wynoszą 25 na 20 metrów - czyli ok. 20-30 osób jednocześnie może komfortowo jeździć, skakać czy kręcić piruety. Na miejscu działa wypożyczalnia, do dyspozycji są też instruktorzy jazdy na łyżwach.

4.5 km od centrum

Organizacja zrzeszająca miłośników jeździectwa z historią zaczynającą się już w XIX stuleciu. Bogate tradycje to całkiem niezła gwarancja jakości świadczonych usług. Krakowski Klub Jazdy Konnej posiada całą niezbędną strukturę i kadrę do prowadzenia zarówno podstawowych lekcji, jak i treningów o profilu sportowym. Konie i kucyki również prezentują wysoką klasę.

4.6 km od centrum

Prawdopodobnie najważniejsze miejsce kultu Papieża Polaka. Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie to nowoczesny kompleks, z dużą świątynią i siedzibami wielu katolickich instytucji. W ogromnym kościele i kilku kaplicach umieszczono szereg relikwii Ojca Świętego - w tym ampułkę z krwią. Warto też zobaczyć 2 wystawy stałe (zwłaszcza tę o Całunie Turyńskim) i wejść na 68-metrową wieżę widokową.

4.6 km od centrum

Instytucja powołana do życia, aby kontynuować dzieło naszego Ojca Świętego i szerzyć jego nauki. Centrum Jana Pawła II “Nie lękajcie się!” w Krakowie to część wielkiego sanktuarium poświęconego Papieżowi Polakowi. Z turystycznego punktu widzenia najciekawsze wydaje się Muzeum Jana Pawła II, z papieskimi darami, pamiątkami z pielgrzymek, rzeczami osobistymi i dziełami sztuki sakralnej.

4.7 km od centrum

Centrum wakeboardingu w Krakowie. WakePoint na wodach Zalewu Bagry wyposażony jest w nowoczesny wyciąg (system 2.0), pozwalający na ręczne sterowanie prędkością jazdy i płynne kontynuowanie ślizgu po zakończeniu okrążenia. Dla miłośników tego sportu wodnego w wydaniu ekstremalnym przygotowano 3 różne przeszkody i figury do trików. Na miejscu działa szkółka, wypożyczalnia i plażowy bar.

4.8 km od centrum

Obiekty do jednej z najpopularniejszych gier na świecie. Do dyspozycji miłośników białego sportu są 3 korty z syntetyczną, trawiastą nawierzchnią. Wysypanie piasku kwarcowego ma dodatkowo zmniejszać ryzyko odniesienia urazu. Wszystkie korty posiadają oświetlenie, jeden znajduje się pod balonowym dachem. W ośrodku działa szkółka tenisowa dla dzieci i dorosłych.

4.8 km od centrum

Atrakcja dla wszystkich, którzy w malowniczym otoczeniu krakowskiej Woli Justowskiej chcieliby dopiero spróbować jeździectwa, albo już po uszy zakochali się w koniach i przejażdżkach na ich grzbiecie. W “Mustangu” oferują m.in. szkolenia na lonży i maneżu, jazdy terenowe i treningi sportowego ujeżdżania. Do dyspozycji gości jest zwykle kilkanaście zwierząt.

4.9 km od centrum

Kompleksowo przystosowany teren do gry w paintball i laser tag. CQB Combo Arena w Krakowie to 4000 m² pola bitwy, z czego ok. 2500 m² zajmuje duża hala z wieloma pomieszczeniami. Różne osłony i przeszkody mają ogromne znaczenie dla przebiegu walki, która może się toczyć według wielu scenariuszy i zasad. Na szczególną uwagę w wariancie paintballowym zasługuje amunicja type Reball, zastępująca kulki z farbą.

5.1 km od centrum

Połączenie rozrywkowego parku trampolin z wyczynowym centrum sportów gimnastycznych. 300frayda Jump Park w Krakowie dysponuje kompleksowym wyposażeniem, pozwalającym na niezwykle szerokie spektrum aktywności fizycznej. Do wyboru są m.in. profesjonalne trampoliny sportowe, ścianka wspinaczkowa, springfloor (do gimnastyki lub sportów walki), ścieżka akrobatyczna czy tory do parkouru.

5.1 km od centrum

Zabytkowa rezydencja profesora UJ, zasłużonego badacza historii i sztuki. Willa Karola Estreichera powstała na przełomie XIX i XX w., po II WŚ przeniesiono ją do Woli Justowskiej. Obiekt stanowi własność Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, które po generalnym remoncie z lat 2005-2009 otworzyło tutaj Muzeum Rodu Estreicherów, Strat Kultury i Rewindykacji.

5.2 km od centrum

Ośrodek jeździecki, którego działalność jest skierowana przede wszystkim do osób początkujących. OJK Elanus posiada kilka ujeżdżalni - zarówno na świeżym powietrzu, jak też w zadaszonej hali. Istnieje możliwość wzięcia kilku indywidualnych lekcji lub wzięcia udziału w obozie sportowym. Organizowane są także treningi dla zaawansowanych oraz zajęcia hipoterapii.

5.2 km od centrum

Zoo założone w lipcu 1929 r., znane z aktywnej działalności na rzecz gatunków zagrożonych wyginięciem. Krakowski Ogród Zoologiczny mieści się w Lesie Wolskim, na ok. 20 ha pięknych terenów. Żyje tutaj ok. 1500 zwierząt reprezentujących blisko 270 różnych gatunków, w tym ponad 100 na skraju wymarcia. Dzieci warto zabrać do tutejszego mini-zoo, gdzie zwierzęta można pogłaskać i nakarmić.

5.2 km od centrum

“Must-see” dla wszystkich domorosłych pilotów. Miłośników awiacji i podniebnych maszyn Muzeum Lotnictwa Polskiego z Krakowa skusi wieloma rozmaitymi atrakcjami. W nowoczesnym Gmachu Głównym mieszczą się efektowne ekspozycje tematyczne, a także symulator lotu. Z kolei w Lotniczym Parku Kulturowym można liczyć na ścieżki edukacyjne oraz imprezy i pokazy lotnicze.

5.2 km od centrum

Sensoryczny park rozrywki, zapewniający zarówno zabawę jak i naukę. Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie powstał w Parku Lotników Polskich, zajmuje ok. 6,5 ha. Muzeum Inżynierii Miejskiej przygotowało tutaj ok. 70 interaktywnych instalacji, w atrakcyjny sposób prezentujących prawa fizyki i przyrodnicze ciekawostki. Do tego lekcje muzealne, fascynujące wydarzenia, warsztaty oraz pokazy.

5.3 km od centrum

Zakątek z zapewne najczystszym powietrzem w całym Krakowie. Piękny Las Wolski zajmuje 422 hektary powierzchni. Zróżnicowaną szatę roślinną tworzą m.in. buki, dęby, kopytniki pospolite, konwalie majowe czy wawrzynki wilczełyka. Las jest też enklawą dla dzikich saren, wiewiórek, borsuków czy zajęcy. W obrębie królestwa zieleni działa krakowski ogród zoologiczny.

5.4 km od centrum

Centrum tradycyjnych sportów wodnych na Zalewie Bagry. Klub Żeglarski Horn z Krakowa prowadzi zarówno sportowe treningi, szkolenia i egzaminy, jak też działalność rekreacyjno-wypoczynkową. Do dyspozycji miłośników żeglarstwa są nowoczesna przystań, wypożyczalnia z wieloma typami sprzętu pływającego, siłownia terenowa, plaże, kąpieliska, utrzymana w marynistycznych klimatach tawerna i wiele innych atrakcji.

5.5 km od centrum

Niewielka pętla do wyścigów gokartów, wytyczona na terenie parkingu jednej z dużych galerii handlowych w Krakowie. Tor kartingowy Le Mans powstał z myślą o rekreacyjnej jeździe i przyjacielskiej rywalizacji - osoby myślące o karierze kierowcy raczej wybiorą inne obiekty do sportowych treningów. Wprawdzie trasa nie należy do najdłuższych, ale jest odpowiednio zróżnicowana aby zapewnić radość z jazdy.

5.6 km od centrum

Jeden z największych aquaparków w Europie. Kompleksowo wyposażony ośrodek otwiera przed gośćmi całe morze atrakcji: hydromasaże, zjeżdżalnie (w sumie 10), tory pływackie, rwące rzeki, sauny, jacuzzi z solanką, strefę dziecięcą, leżanki, sprzęt do sportów wodnych, ścianki wspinaczkowe i wiele innych. Na terenie obiektu działa też fitnessowy Wellness Club.

5.7 km od centrum

Wysoki na 35 metrów kurhan, usypany z inicjatywy Związku Legionistów Polskich w latach 1934-37. Kopiec Piłsudskiego to nie tyle wyraz czci dla marszałka i naczelnika państwa, co sposób na upamiętnienie dziesięcioleci walk o niepodległość Polski i ich bohaterów. Ziemia na “Mogile Mogił” pochodziła oryginalnie ze szlaku bojowego “polskich” oddziałów w I WŚ.

6.3 km od centrum

Wzgórze z pięknym, barokowo-renesansowym kościołem i pustelniami kamedułów. Klasztorny przybytek wzniesiono na początku XVII stulecia specjalnie dla kontemplujących zakonników. Należy pamiętać, że mnisi wpuszczają kobiety do świątyni tylko przez 12 określonych dni w roku. Wszyscy muszą zadbać o właściwy strój, bez oglądania się na temperaturę.

6.5 km od centrum

Oldskulowa wrotkarnia, która udowadnia że niektóre rozrywki może i wyszły z mody, ale wcale się nie zestarzały. Przewrotki w Krakowie łączą aktywny, sportowy wymiar jazdy na wrotkach bądź rolkach z walorami zabawy towarzyskiej. Hala o powierzchni ok. 400 m² można zarówno wziąć lekcje u instruktorów, jak też urządzić taneczną imprezę albo po prostu rekreacyjnie się poruszać. Na miejscu działa wypożyczalnia.

6.5 km od centrum

Spora hala sportowa (ok. 2000 m² powierzchni) z nowoczesnym parkiem trampolin. GoJump - Centralna w Krakowie oferuje sporo sposobów na aktywne spędzanie czasu, rzecz jasna wszystkie na wysokim poziomie. Różnego rodzaju trampoliny i wyskocznie, parkour, baseny z gąbkami, tory przeszkód, a nawet boiska do zbijaka i koszykarskich wsadów. Ponadto GoJump organizuje regularne treningi i imprezy okolicznościowe.

7.0 km od centrum

Centrum hippiczne zajmujące się właściwie wszystkimi sprawami związanymi z końmi. Od hodowli i opieki nad kolejnymi pokoleniami zwierząt, przez naukę jazdy wierzchem na praktycznie każdym poziomie i kolonie sportowe, aż po zajęcia hipoterapeutyczne. W “Tabunie” na jeźdźców czeka zwykle ponad 20 różnych koni, ośrodek posiada rozległe zaplecze infrastrukturalne.

7.2 km od centrum

Bodaj najbardziej oblegany obiekt strzelecki w Krakowie. Strzelnica Pasternik wyróżnia się rozbudowaną infrastrukturą i kompleksowym wyposażeniem. Obiekty kryte i otwarte, rozmaite cele do wyboru, szeroki arsenał wszelkiego typu broni palnej, a nawet pole do paintballa oraz rozległe (15 ha) tereny zielone. Swoje kursy, zawody czy imprezy organizuje tutaj wiele firm i organizacji.

7.4 km od centrum

Magazyny i pracownie konserwatorskie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w pewnej części udostępnione dla turystów i zwiedzających. Thesaurus Cracoviensis pozwala obejrzeć tą część muzealnej kolekcji (ponad 120 tys. obiektów!), która stosunkowo rzadko trafia na wystawy. Dominują tutaj dziełą malarskie, tkaniny, militaria, numizmaty oraz rzemiosło artystyczne.

7.5 km od centrum

Kompleks ukierunkowany na dyscypliny wodne. Na świeżym powietrzu - profesjonalny tor do kajakarstwa górskiego, wykorzystywany także przez miłośników raftingu. Z kolei pod dachem funkcjonuje aquapark z 25-metrowym basenem sportowym i rozbudowaną strefą rekreacyjno-zabawową. W ramach “Kolnej” działają też siłownia, klub fitness i hala do gier zespołowych.

7.6 km od centrum

Zabójcza rozrywka, przy odpowiednim nastawieniu i odrobinie wyobraźni pozwalająca toczyć prawdziwie epickie bitwy. Paintball, poza celnym okiem, wymaga też umiejętnego poruszania się i zespołowej współpracy. Pełne wymyślnych przeszkód terenowych poligony “Asasynów”, pozwalające na grę 120 osobom oraz dzieciom, działają obok toru kajakowego OSiR Kolna.

7.9 km od centrum

Miejsce stworzone z myślą o czystej rozrywce. Zoltar Park w Krakowie zapewnia przednią zabawę na kilka różnych sposobów. Bodaj największą atrakcją jest laser tag, czyli paintball z laserowymi znacznikami zamiast markerów i kulek z farbą. Poza tym na gości czekają escape room w klimatach PRL-u i zimnej wojny, bardzo kolorowe pole do minigolfa, labirynt luster, czołgi RC oraz szereg automatów i gier.

8.1 km od centrum

Bijące serce Nowej Huty, zaprojektowanej przez Tadeusza Ptaszyckiego. Charakteryzuje się podręcznikową wręcz architekturą stylu socrealistycznego. Przy Placu Centralnym zbiegają się najważniejsze drogi przecinające tą północno-wschodnią dzielnicę Krakowa - a wcześniej samodzielnego miasta. Od 2004 roku temu miejscu patronuje były prezydent USA Ronald Reagan.    fot. Piotr Tomaszewski/cc 3.0/wikipedia.org

8.4 km od centrum

Specjalna wystawa w Muzeum PRL-u z Krakowa. “Atomowa Groza. Schrony w Nowej Hucie” prezentuje fakty i odkłamuje mity, jakie przez dziesięciolecia narosły wokół podziemnych obiektów. Komunizm, paranoja zimnej wojny, specyfika przeciwatomowych budowli… a wszystko dzięki eksponatom z epoki i instalacjom multimedialnym. Warto dodać, że pewne organizacje oferują wycieczki do innych schronów Nowej Huty.

8.4 km od centrum

Dobry sposób aby sprawdzić, jak to za czasów słusznie minionych bywało. Muzeum PRL-u, zarządzane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, pokazuje zarówno życie codzienne w Polsce lat 1944-89, jak też wszelką działalność antykomunistyczną działaczy solidarnościowych, artystów itd. Na szczególną uwagę zasługuje stała wystawa “Atomowa groza”, urządzona w podziemnym schronie.

8.4 km od centrum

Doskonały przykład tego, jak PRL-owski, siermiężny socrealizm ustąpił z czasem nowoczesnym rozwiązaniom urbanistycznym. Budowane między latami ‘50 a ‘80 XX wieku osiedla stanowiły ważny element odbudowy Polski z wojennych zgliszcz. Wśród prostych bloków trafiają się architektoniczne perełki - jak np. gmach Teatru Ludowego czy kino “Świt” na Osiedlu Teatralnym.

8.4 km od centrum

Historyczna ekspozycja fundacji, która poza działalnością edukacyjną niesie też pomoc zasłużonym kombatantom. Muzeum Czynu Zbrojnego w Krakowskiej Nowej Hucie ma w swoich zbiorach cenne eksponaty z obu wojen światowych, powstań śląskich i wielkopolskich oraz wojny polsko-bolszewickiej. Można tu zobaczyć m.in. broń, mundury, sztandary i odznaki polskich formacji.

8.4 km od centrum

Stała seria ekspozycji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa o charakterze czasowym. Pod wspólnym szyldem “Dzieje Nowej Huty” placówka prezentuje skomplikowaną historię podkrakowskich wsi, krótko po II WŚ przekształconych w potęgę przemysłu ciężkiego i socjalistyczne osiedle robotnicze. Na wystawach dominują materiały dokumentalne oraz symboliczne pamiątki.

8.7 km od centrum

Zadaszony tor gokartowy, gdzie miłośnicy wyścigów i motorsportu niewątpliwie będą się świetnie bawić. Krakowski WRT Karting dysponuje całkiem rozbudowaną infrastrukturą, z precyzyjnym systemem pomiaru czasu i internetowym rankingiem na czele. W parku maszyn znajdują się dwa typy gokartów marki Sodi: dla dzieci (7-12 lat) o mocy ograniczonej do 4,5 kM oraz wykręcające najlepsze czasy modele ośmiokonne.

9.0 km od centrum

Kameralny kościółek o intrygującej architekturze i tajemniczej historii. W bryle kościoła św. Bartłomieja w Krakowie przeważają elementy gotyckie, zaś wystrój wnętrz prezentuje bogaty, barokowy styl. Dokładna data budowy średniowiecznej świątyni od lat pozostaje przedmiotem sporów i domysłów - co nie zmienia faktu, że na Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski to jeden z cenniejszych zabytków.

9.1 km od centrum

Zakonny kompleks świątynny, który swoimi korzeniami sięga 1222 r. i oddania wsi Mogiła w ręce braciszków. Cystersi wznieśli tutaj drewniany kościół św. Bartłomieja (1466 r. lub przełom XIII/XIV w.) oraz klasztorną bazylikę Krzyża Świętego - oryginalnie kościół Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Wacława (1266 r.), w XVIII w. przebudowany po barokowemu. Czyli bardzo, ale to bardzo "na bogato".

9.2 km od centrum

Komunikacyjny łącznik pomiędzy mieszkalnymi zabudowaniami krakowskiej Nowej Huty a potężnym zakładem przemysłowym. Aleja Solidarności przecina kolejno kilka osiedli o zróżnicowanej architekturze (od socrealistycznych blokowisk po domki willowe) oraz rozległe tereny zielone. W tym pełen pięknie zaaranżowanej roślinności park, nazywany "Zieloną Bramą Nowej Huty".

9.3 km od centrum

Centrum motorsportu, z nowoczesnym torem kartingowym jako główną atrakcją. Krakowskie GoKarting Center dysponuje ogrzewaną, świetnie wyposażoną halą. System pomiaru czasu mierzy rezultaty z dokładnością do 0,001 s, a w parku maszyn znajduje się ok. 20 gokartów. Od mocnych wyścigówek, przez pojazdy dwuosobowe, aż po gokarty dziecięce. Przyczepny, asfaltowy tor ma 360 m długości i elastyczne, bezpieczne bandy.

9.7 km od centrum

Elegancka wiejska posiadłość, z przełomu XVIII i XIX wieku, oryginalnie należąca do Hugona Kołłątaja. W ręce wybitnego malarza trafiła w 1876 r., a Matejko przebudował ją pod swoje potrzeby. Dziś w odnowionym, zabytkowym dworku mieści się muzeum kierowane przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. Eksponowane są w nim pamiątki po obu wybitnych mieszkańcach.

9.7 km od centrum

Zabytkowe włości klasztorne, przekazane najprawdopodobniej już w 1044 r. przez Kazimierza Odnowiciela. Początkowo opactwo mieściło się w romańskiej bazylice, zniszczonej w XIV wieku. W kolejnym stuleciu została odbudowana, ale już w stylu gotyckim. Później klasztor zyskiwał rokokowe i barokowe elementy. Przez wieki benedyktyni zebrali mnóstwo sakralnych skarbów.

9.7 km od centrum

Urocza drewniana świątynia, po kawałku przenoszona z Jawornika (k. Myślenic) do Krakowa-Krzesławic od 1984 do 1997 roku. Kościół pochodzi z lat 1633-48, to konstrukcja zrębowa utrzymana w barokowym stylu. Po konserwacji zabytku i niezbędnych pracach remontowych wyróżniają się oryginalne polichromie, ambona i 3 ołtarze: 2 boczne oraz główny.

10.2 km od centrum

Pochodzący z VII-VIII wieku kurhan, przez Jana Długosza wskazany jako mogiła legendarnej Wandy - tej, co nie chciała Niemca. Sztucznie usypany stożek ma ok. 14 m wysokości. Do 1970 r. stały resztki austriackiego fortu z XIX w. Szczyt kopca wieńczy pomnik dumnego orła, stojącego na postumencie, gdzie miecz krzyżuje się z kądzielą. Rzeźbę zaprojektował Jan Matejko.fot. Jakub Hałun/cc 3.0/wikipedia.org

10.4 km od centrum

Kombinat metalurgiczny był sztandarową inwestycją władz PRL-u. Poza produkcją na gigantyczną skalę, huta wyróżniała się niezwykłą siedzibą. Dwa budynki, nazywane “Pałac Dożów” i “Watykan”, to nie socrealistyczne potworki, lecz piękne obiekty stylizowane na włoskie pałace z epoki renesansu i baroku. Attyki to także nawiązanie do krakowskiej mody z XVI i XVIII w.fot. Zygmunt Put/cc 3.0/wikipedia.org

14.9 km od centrum

Zabytkowa posiadłość rodu Branickich, w której urządzono stałą wystawę “Garncarstwo prahistoryczne”. Krakowskie Muzeum Archeologiczne prowadziło na terenie Nowej Huty szereg badań, które zaowocowały wartościowymi odkryciami. Ekspozycja w oddziale koncentruje się na naczyniach i wyrobach z ceramiki, jakie wykonano w Polsce od 6000 lat p.n.e. do późnego średniowiecza.