Atrakcje turystyczne w Krynica-Zdrój i okolica

0.0 km od centrum

Szlak łączący partnerskie miasta po dwóch stronach państwowej granicy: polską Krynicę-Zdrój ze słowackim Bardejovem. Na trasie czeka wiele interesujących obiektów: muzea, zabytkowe drewniane (i mur...

0.1 km od centrum

Katolicki zabytek sakralny, zbudowany w latach 1881-92, który od tamtego czasu zdążył przejść poważną rozbudowę. Początkowo krynicki kościół Wniebowzięcia NMP nawiązywał do włoskiego wczesnego renesansu i ładnie wpisywał się w architekturę uzdrowiska. W latach ‘30 XXw. jednonawowy kościół znacznie powiększono, a całość zyskała bardziej klasycystyczny charakter.

0.1 km od centrum

Krynica-Zdrój i okoliczne miejscowości mogą się pochwalić niezwykłym bogactwem i zróżnicowaniem przybytków wiary o wartości zabytkowej. Tyczy się to zarówno architektonicznych stylów, jak też obrządków którym służą świątynie. Prawdopodobnie najcenniejsza jest cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, wybudowana już w 1640 roku.

0.1 km od centrum

Świetne miejsce do tego, aby po zabiegach w uzdrowisku odmłodnieć o parę kolejnych lat. Podziwiając kolekcję zabawek z różnych epok i wielu stron świata, niejednemu łezka zakręci się w oku na wspomnienie lat dziecięcych. Dla młodszych zwiedzających wizyta w Muzeum Zabawek będzie fascynującą lekcją historii i kultury. Tutaj każdy staje się radosnym dzieckiem.

0.2 km od centrum

Instytucja działająca w ramach Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, koncentrująca się na prezentowaniu twórczości artystycznej. Cyklicznie zmieniające się wystawy w Siedlisku pokazują głównie dzieła sztuk plastycznych: obrazy - w tym regularnie słynnego Nikifora - rysunki, plakaty, zdjęcia etc. Grzech nie skorzystać, zwłaszcza mając na względzie bezpłatny wstęp.

0.2 km od centrum

Słynny wyróżnik beskidzkiego uzdrowiska, a przy okazji najstarsza tego typu atrakcja w Polsce. Krynicka kolejka linowo-terenowa na Górę Parkową ruszyła w 1937r., rok przed zakopiańską Gubałówką. Wagoniki, wciąż w starym stylu, pokonują blisko 650m trasy i 148m różnicy poziomów w ok. 3 minuty. Zabierają 500 os./h. Na szczycie czeka wiele zróżnicowanych atrakcji.

0.3 km od centrum

Słynna kaplica na Dietlówce, wybudowana w latach 1863-64 na miejscu jeszcze mniejszego katolickiego przybytku z 1820 r. Drewniany przybytek, zaprojektowany przez Feliksa Księżańskiego, to drewniana konstrukcja zrębowa z gontowym dachem, utrzymana w barokowym stylu. Wewnątrz kościółka pięknie prezentują się dwa ołtarze, ozdobione kunsztownymi obrazami.

0.3 km od centrum

Sezonowy obiekt, stworzony z myślą o turystach preferujących aktywny wypoczynek. Główny basen, wyposażony w podgrzewacze wody (temperatura utrzymywana jest stale na poziomie 23-26℃), ma 25m długości i 12m szerokości. Głębokość: 90-140cm. Dodatkowo przygotowano płytszy basen dziecięcy. Są też plaże z piasku i trawy, plac zabaw oraz boisko do siatkówki plażowej.

0.3 km od centrum

Ośrodek narciarski, położony praktycznie w samym centrum miasta. Systematycznie rozbudowywana stacja na wschodnim zboczu Góry Krzyżowej (812 m n.p.m.) na otwarcie sezonu zimowego 2016/17 dysponował...

0.3 km od centrum

Za uzupełnienie walorów uzdrowiskowych i klimatycznych Krynicy-Zdroju można uznać obecność jaskini solnych. Sesja haloterapii pozytywnie wpływa na cały układ oddechowy oraz skórę. Ściany jaskini “Salinarium” zbudowane są m.in. z soli mórz Czarnego, Martwego i Czarnego. Dodatkowo miła muzyczka w tle, leżaki, piaskownica dla maluchów - relaks na wysokim poziomie.

0.4 km od centrum

Jeden z dodatków w centrum rehabilitacyjno-wypoczynkowym, otwarty nie tylko dla hotelowych gości. W strefie rekreacji Panoramy można skorzystać z siłowni, sześcioosobowego jacuzzi, kabiny saunowej z dwoma trybami pracy (sucha, infrared) oraz rzecz jasna basenu. Wymiary niecki to 18 na 8 na 0,9-1,9 metra. Jednak za każdą atrakcję należy zapłacić osobno.

0.4 km od centrum

Oddział nowosądeckiego Muzeum Okręgowego, prezentujący życie i twórczość bodaj najsłynniejszego artysty, jakiego kiedykolwiek miała Krynica. Nikifor (Epifaniusz Drowniak) to malarski samouk, arcymistrz w operowaniu kolorem, a sztuce poświęcił całe swoje życie. We wnętrzach zabytkowej willi z XIXw. zebrano mnóstwo obrazów, a także osobiste pamiątki i fotografie.

0.5 km od centrum

Powszechnie kojarzony architektoniczny symbol krynickiego uzdrowiska i jeden z najpiękniejszych zabytków miasta. Stary Dom Zdrojowy zaprojektowano w 1889 r., neorenesansowa budowla przypomina wystawny pałac. Wnętrza są bogato dekorowane, zwłaszcza w sali balowej. Mieści się tutaj również sanatorium, pijalnia wód mineralnych i elegancka kawiarenka.

0.5 km od centrum

Największe jeśli chodzi o ciężar gatunkowy coroczne wydarzenie organizowane w Krynicy-Zdroju. Forum Ekonomiczne, odbywające się od 1990 r. - zwykle we wrześniu. Ściąga nie tylko najlepszych ekspertów z ekonomicznych dziedzin nauki, ale przede wszystkim osoby pełniące najważniejsze państwowe funkcje w wielu krajach. Gospodarzem jest Instytut Studiów Wschodnich.

0.5 km od centrum

Świętem przynoszącym uzdrowisku najwięcej sławy jest sierpniowy Europejski Festiwal im. Jana Kiepury, największy letni festiwal w Polsce i jeden z największych w środkowo-wschodniej Europie. Jego d...

0.5 km od centrum

Jeden z wielu obiektów krynickiego kompleksu Sport Park, czyli innymi słowy tutejszego MOSiR-u. Dla miłośników tenisa przygotowano tutaj zespół 4 odkrytych kortów i 2 w hali - każdy wyposażony w bodaj najpopularniejszą w naszym kraju czerwoną nawierzchnię z ceglanej mączki. Za sprawą sztucznego oświetlenia można grać nawet wieczorami - zwykle do godziny 23:00.

0.6 km od centrum

Pro-zdrowotne walory łagodnego, górskiego klimatu Krynicy-Zdroju są doskonale znane i chętnie wykorzystywane już od XIX wieku. W drugiej połowie tego stulecia wybudowano większość charakterystycznych i urodziwych budynków. Pensjonaty, domy zdrojowe czy pijalnie tworzą niezwykłą mieszankę stylów, m.in. zakopiańskiego, szwajcarskiego czy norweskiego.

0.6 km od centrum

Zielone centrum uzdrowiska - a biorąc pod uwagę przeogromny wybór najróżniejszych atrakcji, Zdrojowy to istotny punkt na rozrywkowej, sportowej i towarzyskiej mapie Krynicy. Sieć alejek spacerowych nie zmieniła przebiegu od 1810 r., czyli momentu założenia parku. Wokół Góry Parkowej są m.in. ciekawe zabytki, liczne źródła wód mineralnych czy malownicze stawy.

0.7 km od centrum

Hala Lodowa to bez wątpienia jeden z najważniejszych obiektów sportowych w uzdrowisku. W końcu Krynica-Zdrój słynie z długich i bogatych tradycji w hokeju. Lodowisko, udostępniane również amatorom rekreacyjnego ślizgania się na łyżwach, ma 1800 metrów kwadratowych powierzchni. Na miejscu działa także wypożyczalnia profesjonalnego sprzętu.

0.8 km od centrum

Wytyczenie tras do narciarstwa biegowego to niewątpliwie interesujący pomysł na wykorzystanie piłkarskiego obiektu zimą. W Krynicy wciela go w życie MOSiR, do spółki z firmą Sense Of Sport. Pętlę ubijają ratraki, jest też sztuczne naśnieżanie i oświetlenie. Na miejscu nie brakuje wypożyczalni sprzętu i instruktorów udzielających początkującym przydatnych rad.

0.8 km od centrum

Jedna z najciekawszych atrakcji sportowych w Krynicy, zapewniająca mnóstwo pozytywnych doznań. Sankostrada ma kilometr długości, z czego 800 metrów to zjazd - powolny bądź z maksymalną prędkością, przekraczającą 40 km/h. Między wysokością punktu startowego a metę jest 55 metrów różnicy. Wózki jeżdżące po krynickim torze zabierają maksymalnie dwie osoby.

0.9 km od centrum

Stalowe zjeżdżalnie - niby nic specjalnego, a jednak kompleks na Górze Parkowej cieszy się opinią jednej z najlepszych rodzinnych atrakcji Krynicy. Na Rajskich Ślizgawkach można wybierać spośród 3 torów: spiralną rynnę, łagodnie pofalowany wariant na wprost i niemal pionowy “Kamikadze. Do jazdy niezbędne są specjalne maty, a zasady bezpieczeństwa restrykcyjne.

0.9 km od centrum

Jedna ze stałych propozycji, jaką PKL mają w sezonie letnim dla turystów w Krynicy. Taśmowy przenośnik o wdzięcznej nazwie Sun Kid (zimą używany przez narciarskie przedszkole) pozwala raz po raz zjeżdżać w dmuchanym pontonie po dość długiej, ponad 100-metrowej trasie. Budowany z igelitu tor zwykle nie jest przesadnie kręty, za pozwala się przyzwoicie rozpędzić.

1.0 km od centrum

Niemal pełnowymiarowy, lecz pozbawiony urozmaiceń i urządzeń znanych z rozrywkowych parków wodnych. Damis to jeden z krynickich ośrodków wypoczynkowo-rehabilitacyjnych, który swój basen udostępnia również dla chętnych spoza grona gości na turnusie. Jego podstawowe przeznaczenie to pływanie i aqua-aerobik. Wymiary: 22 na 8 metrów, głębokość 1,2-1,8 m.

1.0 km od centrum

Niezła rozrywka, a jednocześnie nie takie znowu małe wyzwanie sprawnościowe dla całej rodziny. Park linowy Mamut mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie szczytu krynickiej Góry Parkowej. W tym malowniczym zakątku przygotowano 4 różne trasy: od wariacji na temat placu zabaw dla parolatków, aż po zawieszone na sporej wysokości, poważne tory przeszkód.

1.1 km od centrum

Projekt lokalnych władz, stworzony z myślą o zwolennikach aktywnego wypoczynku. Trasy liczą obecnie 13,5 km, ale można liczyć na rozbudowę w przyszłości. Używają ich rowerzyści, spacerowicze, a zimą skiturowcy i narciarze biegowi - trasy utrzymywane są specjalnym ratrakiem. Wytyczono je tak, aby zaprezentować naturalne i historyczno-kulturowe walory regionu.

1.9 km od centrum

Imponująca prywatna kolekcja, zbierana przez dobre 30 lat przez miejscowego myśliwego i miłośnika przyrody, p. Józefa Łuczka. W muzeum przygotował on mnóstwo preparatów i trofeów, wykonanych z wielu różnych zwierząt. Tak rodzimych, jak i egzotycznych. Spośród ponad 300 zebranych tutaj ptaków, ok. 80% to gatunki chronione. Duże wrażenie robią też repliki broni.

2.2 km od centrum

Ośrodek znany wcześniej jako Centrum Narciarskie Azoty, położony w północnej części beskidzkiego uzdrowiska. Ta baza sportów zimowych składa się z 6,5 kilometra narciarskich tras, wytyczonych na po...

2.2 km od centrum

Świątynia prawosławna z końcówki XIX wieku, dziś służąca jako filialny kościół rzymskokatolickiej parafii. Drewniany przybytek, choć bardzo łemkowski, to jednak trochę różni się kanonicznego układu takich budowli. Chlubą dawnej cerkwi Opieki NMP Bogurodzicy są bogato zdobione wnętrza i zabytkowe wyposażenie, np. ikonostas, tabernakulum, ołtarze czy polichromie.

2.2 km od centrum

Centrum zjazdowych sportów zimowych, bardzo blisko sąsiadujący ze stacją Słotwiny Arena, nazywany przez niektórych narciarzy ośrodkiem “U Ryby”. Miłośnicy białego szaleństwa mają tutaj do dyspozycj...

2.4 km od centrum

Na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.) kursuje jedna z najciekawszych kolejek gondolowych w całej Polsce. Wagoniki zabierają maksymalnie 6 pasażerów na raz, ich przepustowość to 1600 os./h. Podróż ze stacji dolnej do górnej to trasa o długości 2211 m. 7-minutowa przejażdżka pozwala pokonać 465 m różnicy poziomów, co zimą doceniają miłośnicy narciarstwa.

2.5 km od centrum

Malownicze tereny Doliny Czarnego Potoku pod Jaworzyną Krynicką, przystosowane do celów rekreacyjnych przez Leśny Zakład Doświadczalny krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego. “U Leśników” można liczyć na 3 zróżnicowane pod względem trudności trasy o długości od 500 do 2800 metrów. Dwie pętle, te o łatwiejszej charakterystyce, dysponują sztucznym oświetleniem.

2.5 km od centrum

Całkiem spory, pieczołowicie ogrodzony i zabezpieczony teren w pobliżu Jaworzyny Krynickiej do zupełnie poważnych zabaw w wojnę. Paintball polega na strzelaniu markerami z farbującymi kulkami i wypełnianiu założonych w wybranym scenariuszu zadań. Wielki wpływ na taktykę mają specjalnie zaprojektowane przeszkody. Najpierw jednak trzeba przejść krótkie szkolenie.

2.6 km od centrum

Zapraszamy do letniego parku zabaw Dimbo w Krynicy w dolinie Czarnego Potoku, 3 min od Jaworzyny Krynickiej. Family Park to miejsce przyjazne całym rodzinom - znajdzie się tu coś ciekawego dla dzie...

2.7 km od centrum

Prawdopodobnie największy park linowy, jaki można znaleźć w pobliżu krynickiego uzdrowiska. Przygotowano tutaj aż 8 wysokościowych torów przeszkód, niezwykle zróżnicowanych pod względem poziomu trudności. Łącznie w Krynickim Parku Linowym czeka 107 etapów… i parę dodatków. Takich jak wahadłowy skok z 17 m, ścianka wspinaczkowa i plac zabaw dla dzieci.

2.9 km od centrum

Jeden z wielu zabytków sakralnych w okolicy, za to niezwykle ważny - XIX-wieczny przybytek stoi zapewne tam, gdzie wzniesiono pierwszą greckokatolicką świątynię w Krynicy. Budowla posiada wiele elementów typowych dla architektury religijnej Łemków. Niewątpliwie charakterystyczne są bogato zdobione ołtarze, polichromie i zespół 7 wieżyczek na siodłowym dachu.

3.1 km od centrum

Świetnie wyposażony, a do tego pięknie położony obiekt… uniwersytecki. Dostępny dla wszystkich, którzy chcieliby ująć broń i potrenować z instruktorami, a także sprawdzić swoje umiejętności. Strzelnica pozwala rozegrać komplet konkurencji wieloboju myśliwskiego, posiada też duży wachlarz pukawek. Jakby tego było mało - ogromna wiatę na plenerowe biesiady.

10.6 km od centrum

Trasa turystyczna, której nie może pominąć żaden szanujący się miłośnik polskiej historii, wypoczywający w okolicach Krynicy-Zdroju. Przecież to w tym rejonie, w okolicach Muszynki i Tylicza, powst...