Atrakcje w

(16)
0.0 km od centrum

Potwierdzeniem faktu, że Małe Ciche to doskonałe miejsce na rowerową przygodę jest organizowany tam od wielu lat „Jesienny Wyścig Rowerowy” (październik), przeznaczony dla dzieci ze szkół podstawow...

0.0 km od centrum

W wielu zakątkach Małego Cichego czas jakby zatrzymał się w miejscu - i wbrew pozorom jest to dla turysty bardzo dobra wiadomość. Dzięki wciąż stojącym, wielowiekowym gospodarstwom i kościołom każdy może podziwiać tradycyjną podhalańską architekturę. Pasjonaci łatwo dostrzegą specyficzne szczegóły konstrukcji, a wszyscy poczują niezwykły urok miejscowości.

0.0 km od centrum

Piękny drewniany kościółek, zbudowany w latach 1969-72 z inicjatywy mieszkańców Małego Cichego, z rodzinami Pawlikowskich na czele. Parokrotnie przebudowana świątynia posiada wiele elementów konstrukcyjnych i dekoracyjnych zgodnych z tradycją podhalańską. W przybytku warto zobaczyć rzeźbę patrona na ołtarzu głównym, płaskorzeźby i pamiątkowy krzyż misyjny.

0.1 km od centrum

Trasa rowerowa Małe Ciche – Wierch Poroniec – Tarasówka – Małe CicheLicząca około 11 kilometrów zróżnicowana pętla. Trasa częściowo prowadzi niebieskim szlakiem turystycznym, częściowo asfaltowaną...

0.1 km od centrum

Do Małego Cichego dobrze wybrać się również na rower.Wieś stanowi całkiem dogodny punkt wypadowy na szlaki rowerowe powiatu tatrzańskiego. Szlaki te z uwagi na górski teren po jakim przebiegają, ni...

0.2 km od centrum

Najpopularniejszym we wsi Małe Ciche terenem narciarskim jest Stacja Narciarska „Małe Ciche”. Posiada ona 2 nowoczesne, czteroosobowe koleje krzesełkowe, o długości 1250 m i 750 m i przepustowości...

0.8 km od centrum

Wokół Małego Cichego miłośnicy biegania na nartach mają sporo różnych tras do wyboru. W samym obrębie pięknej podhalańskiej wsi szczególną uwagą warto zwrócić na dwa warianty: leśne ścieżki otaczające miejscowość oraz malowniczą Polanę Lichajówkę. Fantastyczne widoki, ćwiczenia korzystne dla zdrowia, szlaki ubijane przez lokalne władze - czegóż chcieć więcej?

1.0 km od centrum

Tradycyjna zimowa impreza, organizowana z reguły na polanie Lichajówki, na przełomie stycznia i lutego. Najważniejsze punkty w programie Kumoterskiej Gońby to wielka parada wspaniałych koni, strojnych górali i równie pięknych sań oraz kuligi - bardzo szeroko rozumiane. Za koniem mogą znajdować się równie dobrze sanie, jak też sanki oraz narciarze.

1.3 km od centrum

3 maja cała Polska celebruje rocznicę uchwalenia konstytucji, a w Małym Cichym swoje święto obchodzą bacowie i juhasi. Jest to także tradycyjnie uroczysty moment wyjścia pasterzy ze swoimi stadami owiec na okoliczne hale, gdzie pozostają zazwyczaj do 29 września. Istotnym punktem Święta Bacowskiego jest msza święta odprawiana w kaplicy św. Bartłomieja.

1.3 km od centrum

Mała, niezwykła świątynia zbudowana na stromym zboczu Polany Zgorzelisko przez Bartłomieja Pawlikowskiego w latach 1906-1915. Przybytek wzniesiono z drewna i kamieni, pochodzących z dna potoku Suchej Wody płynącej u stóp Tarasówki. Kaplica była formą prośby oraz dziękczynienia budowniczego w intencji szczęśliwego powrotu syna Franciszka z wojny austriackiej.

4.3 km od centrum

Kaplica Matki Boskiej Królowej Tatr, wybudowana w 1936 roku w miejscu objawień. Otóż w 1860 r. młodziutkiej pasterce Marysi Murzańskiej miała ukazać się Maryja, która pomogła jej odszukać zagubione zwierzęta i poleciła umacniać wiarę u miejscowych. Pierwsza kapliczka powstała w 1921 - dziś znajduje się w prezbiterium drewnianego, pięknie dekorowanego kościółka.

4.3 km od centrum

15 sierpnia tłumy pielgrzymów i górskich łazików gromadzą się na Wiktorówkach, gdzie w sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr ma miejsce najuroczystszy tam odpust w święto Matki Bożej Zielnej, o któ...

4.8 km od centrum

Szczyt na wysokości 1490 m n.p.m., doskonale znany ze swojego krajobrazowego potencjału już pierwszym turystom wędrującym po Tatrach w XIX wieku - m.in. dzięki działalności dr. Tytusa Chałubińskiego. Z Gęsiej Szyi, leżącej na zielonym szlaku pomiędzy schroniskiem Murowaniec a Wierchem Poroniec, rozciągają się niezwykłe widoki na “sto szczytów i przełęczy”.

Nasi partnerzy