Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Obowiązkowy punkt pobytu w Wiśle dla każdego miłośnika polskiej historii i wojskowości jako takiej. Placówka, funkcjonująca wcześniej pod nazwą “Izba Spadochroniarza”, to prywatne przedsięwzięcie pana Piotra Wybrańca. Eksponaty gromadzi on już od 1978 roku, a uroczyste otwarcie muzeum miało miejsce w 2003 r. Wiosną 2014 r. powstała dodatkowa, zewnętrzna filia Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych, mieszcząca się na terenie skoczni narciarskiej imienia Adama Małysza.

Wizyta tutaj pozwoli poznać wiele wydarzeń związanych z historią polskiego spadochroniarstwa i szczegółami specjalnych zadań, które stawiano przed żołnierzami w tego typu formacjach. Zarówno części wojskowej muzeum, jak i w części poświęconej lotnictwu cywilnemu, czeka wiele medali, odznak, naszywek rozpoznawczych, elementów umundurowania (zarówno galowego, jak i bojowego / służbowego),czy wyposażenie skoczków - w tym uzbrojenie. Nie brakuje przy tym zdjęć i dokumentów. Warto dodać, że w każdą pierwszą sobotę października muzeum współorganizuje tematyczny Piknik Spadochroniarski.

Patronem wiślańskiego Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych jest Adolf Pilch - jeden z “cichociemnych” w szeregach Armii Krajowej, dywersantów wyszkolonych w Wielkiej Brytanii i po zrzucie nad Polską walczących z niemieckim okupantem w partyzantce.

Mini przewodnik

Prywatna wystawa prezentująca fascynujące dzieje polskiego spadochroniarstwa. Tak wojskowego, jak i cywilnego. Wśród zbieranych od 1978 r. (a pokazywanych od 2003 r.) przedmiotów znajdują się rozmaite naszywki, odznaki, medale, mundury, hełmy, archiwalne zdjęcia i dokumenty czy broń - patronem muzeum jest Adolf Pilch, jeden z cichociemnych w czasach II WŚ.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja