Zatoka Pucka

Zatoka Pucka to głęboka na maksymalnie 55 metrów zatoka, która należy do wód Morza Bałtyckiego i stanowi zachodnią część Zatoki Gdańskiej. Jest zlokalizowana pomiędzy Mierzeją Helską, a Półwyspem Helskim i linią Hel-Gdynia. Jej powierzchnia wynosi 364 km². Zatoka Pucka podzielona jest poprzez Mewią Rewę (czyli wąską mieliznę długą na około 10 kilometrów) z południa na północ, na część wewnętrzną (do Cypla Rewskiego i Rewy Mew) i zewnętrzną. Oprócz Mewiej Rewy, w Zatoce Puckiej występują także inne mielizny: Bórzyńska Mielizna i Długa Mielizna oraz miejsca o zwiększonej głębokości: Chałupska Jama i Kuźnicka Jama. Dno Zatoki Puckiej kryje pokłady soli potasowo-magnezowej.

Wewnętrzna strona Zatoki Puckiej zalicza się do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Występuje tu również obszar specjalnej ochrony ptaków.

Cała Zatoka Pucka fantastycznie nadaje się też do uprawiania sportów wodnych, tj. windsurfing i kitesurfing. To tutaj mieści się najwięcej profesjonalnych i certyfikowanych szkół surfingu w Polsce. To także świetne miejsce dla rowerzystów, ponieważ praktycznie wzdłuż całego akwenu biegną malownicze ścieżki rowerowe.

Najważniejsze miasta leżące nad zatoką to:

Ten malowniczy obszar Polski jest unikalnym miejscem na mapie naszego kraju, szczególnie pod względem krajobrazowym i przyrodniczym. Z pewnością warto odwiedzić go przede wszystkim latem, jednak w pozostałych miesiącach roku jest tutaj równie urokliwie.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy