Port Morski

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

W miejscowościach nadbałtyckich kategorii Pucka - absolutnie niezbędny. Ze względów turystycznych, gospodarczych, sportowych, szkoleniowych… i pewnie jeszcze kilku innych. Pucki port nie należy do szczególnie rozbudowanych, pełni jednak wiele odmiennych funkcji.

Patrząc na mapę, na brzegach Zatoki Puckiej czekają kolejno od lewej - port rybacki, Harcerski Ośrodek Morski oraz zdecydowanie największa w tym całym towarzystwie marina jachtowa.

Przystań dla żeglarzy przyjmuje jednostki o zanurzeniu nie większym niż 2,8 m, a manewrować tu mogą łodzie o długości do 20 m. To także główna baza dla miejscowej żeglugi turystycznej. Jej teren wytyczają najdłuższe w porcie falochrony i molo, sięgające ok. 200 m w głąb morza. Miejsca wystarcza dla ponad 100 jachtów. W tej części cumuje większość jednostek (różnej klasy) oferujących wycieczkowe rejsy.

Basen części rybackiej ma od 2,5 do 3,5 metra głębokości. Dla cumujących kutrów przygotowano 3 nabrzeża zróżnicowanej długości: zachodnie 74 m, południowe 40 m i wschodnie 67 m. Spacerując wśród rybaków, ich łodzi i rezultatów połowu, warto zobaczyć popiersie generała Józefa Hallera i słupek z biało-czerwoną flagą - pomnik upamiętniający pierwsze Zaślubiny Polski z Morzem z 1920 r. Oba monumenty stoją przy wschodnim nabrzeżu.

W 2009 r. pojawił się ambitny projekt rozbudowy portu morskiego w Pucku, znacząco zwiększający jego możliwości. Miałby się składać z 4 stref: rybołówstwa, turystycznej, regatowej i motorowodnej. Po zakończeniu prac Puck mógłby przyjąć nawet 500 łodzi różnej klasy. Jednak realizacja “Via Mariny” - jeśli w ogóle dojdzie kiedykolwiek do skutku - będzie świetnym przykładem drogi przez mękę.

Mini przewodnik

Stosunkowo niewielki, za to całkiem istotny dla turystów, rybaków i żeglarzy - zwłaszcza początkujących. Podzielony jest na 3 części: port rybacki, Harcerski Ośrodek Morski oraz marinę jachtową. Warto zobaczyć miejsce Zaślubin Polski z Morzem, upamiętnione 2 pomnikami. W przyszłości port w Pucku może (ale nie musi) przekształcić się w gigantyczną “Via Marinę”.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja