Ruchome wydmy

  • Adres Słowiński Park Narodowy
    84-360 Łeba
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jedyne w naszym kraju skupisko ruchomych, nadmorskich wydm, które tworzą niesamowite krajobrazy, przypominające pustynię. Najwyższa jest wydma Łęcka o wysokości 42 m n.p.m. Czasem, Słowińskie wydmy nazywa się też Białymi Górami.

Wydmy powstają poprzez przemieszczanie się piasku (deflacja) lub osadzanie piasku (akumulacja). Przemieszczanie wydm nie jest jednakowe.

W zachodniej i wschodniej części Mierzei Łebskiej wydmy są mniej ruchliwe do ok. 3 metrów na rok. W środkowej części na odcinku długości około 5 km i szerokości 1 km, wydmy przesuwają się średnio o 2 do 10 metrów rocznie. Wiatr przesuwa wydmy w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim, w wyniku czego jezioro Łebsko stopniowo zmniejsza swoją powierzchnię.

Jak dostać się do wydm? Z parkingu ulokowanego przed samym wejściem do Słowińskiego Parku Narodowego, przez który prowadzi droga, do wydm jest ok. 7,5 km. Na miejsce dotrzeć można: pieszo, rowerem (własnym lub wypożyczonym),statkiem płynącym przez Jezioro Łebsko lub melexem.

Mini przewodnik

Bez wątpienia jedna z największych atrakcji w całym letnisku - jedyne w Polsce tak duże “ruchome piaski”. Oczywiście w łagodnym, niegroźnym dla zdrowia i życia wydaniu. Wydmy na Mierzei Łebskiej (na zachód od miejscowości) przemieszczają się w tempie ok. 2-10 metrów na rok. Najwięcej w środkowej części pasma. Wydmy systematycznie “zasypują” pobliskie jezioro.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja