Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy to jeden z dwóch polskich Parków Narodowych położonych nad samym Morzem Bałtyckim. Różnorodność przyrody w tym miejscu zadecydowała również o tym, że w 1977 roku zostało ono objęte prestiżowym programem UNESCO "Człowiek i biosfera".

Warto na własne oczy przyjrzeć się zjawiskowym wydmom, zbiornikom wodnym (Jezioro Gardno i Jezioro Łebsko) i unikalnym organizmom: zwierzętom, roślinom, grzybom, wśród których wiele jest pod ochroną. Na terenie Parku znajduje się również wieża widokowa, z której rozpościera się piękny widok na jezioro Gardno i zielone okolice. W obszar Parku wpisuje się również Latarnia Morska w Czołpinie.

Wizyta w Słowińskim Parku Narodowym to idealna rozrywka dla całej rodziny i miłośników przyrody. Możliwy jest także dostęp na górę Rowokół, najwyższą górę tych terenów, której wysokość wynosi 114,8 m n.p.m.

W Słowińskim Parku Narodowym powstało także pięć bardzo interesujących ścieżek przyrodniczych o charakterze fitosocjologicznym, ekologiczno-kulturowym i ornitologicznym. Mają one na celu prezentację zjawisk przyrodniczych na tle historycznej oraz współczesnej gospodarki mieszkańców Niziny Gardnieńsko-Łebskiej.

Ciekawostką jest, iż w 1996 do woliery pod Czołpinem trafił orzeł bielik. Znaleziono go na terenie Pojezierza Iławskiego z uszkodzonym skrzydłem. Obrażenia okazały się na tyle poważne, że ptak na zawsze stracił zdolność latania. Pracownicy SPN-u zapewniają mu opiekę i wyżywienie, a turyści mogą z bardzo bliska - i w bezpiecznych warunkach - zobaczyć największego latającego drapieżnika w Polsce.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy