Jezioro Turkusowe

  • Adres Woliński Park Narodowy
    72-513 Wisełka
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Będąc gościem wyspy Wolin polecamy zwiedzić piękne miejsce jakim jest Jezioro Turkusowe w Wolińskim Parku Narodowym. Oddalone od Wisełki niecałe 20 km, jeziorko te, jak większość położonych na wyspie jezior, tworzy kryptodepresję o głębokości 18,6 m p.p.m., zaś lustro wody leży na wysokości 2,6 m n.p.m.

Jezioro jest skutkiem działalności człowieka. W czasach panowania niemieckiego znajdowało się tu wyrobisko kopalni kredy. Po II wojnie światowej Rosjanie zdemontowali stacjonujące tu urządzenia. W rezultacie, wyrobisko zaczęło stopniowo napełniać się wodą. Trzy lata później polskie władze wznowiły eksploatację złoża. Wypompowano wodę i zamontowano maszyny.

Kiedy w 1954 r. złoża były zbyt głęboko, a na płytszych warstwach jej zasoby się skończyły, kopalnię zamknięto. Wyrobisko powtórnie zaczęło się napełniać wodą podskórną i opadową. Kiedy lustro wody osiągnęło wysokość lustra wody w Zalewie Szczecińskim zauważono, że jej poziom przestał się podnosić.

Swą niezwykle turkusową barwę jezioro zawdzięcza rozszczepieniom światła słonecznego w czystej wodzie, odbiciom refleksów od białego podłoża kredowego i zalegającym na dnie związkom węglanu wapnia. Dodatkowo widok na jeziorko z wysokości umożliwia punkt widokowy z Piaskowej Góry.

Mini przewodnik

Perełka Wolińskiego Parku Narodowego, do odnalezienia nieopodal miejscowości Wapnica oraz małego Lubina, w pobliżu Zalewu Szczecińskiego. Jezioro Turkusowe powstało w wyniku naturalnego wypełnienia wodą dawnej kopalni kredy. Niedaleko tego pięknego akwenu mieści się punkt widokowy - panoramy roztaczające się z Piaskowej Góry są wyjątkowo fotogeniczne.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja