Atrakcje turystyczne w Połczyn-Zdrój i okolica

0.3 km od centrum

Ośrodek o charakterze uzdrowiskowym, w którym z wyjątkowo bogatej oferty zabiegów przyrodoleczniczych mogą skorzystać właściwie wszyscy chętni. W “Marcie” przeprowadza się ponad 40 różnego rodzaju procesów - głównie z użyciem torfu leczniczego, solanek bądź zaawansowanych urządzeń. Kuruje się tu wynikające z najróżniejszych przyczyn dolegliwości narządów ruchu.

0.3 km od centrum

Ośrodek uzdrowiskowy, który w swojej architekturze efektownie łączy wartość zabytkową z zaletami nowoczesnych rozwiązań. Sanatorium Irena wybudowano w połowie XIX wieku, a gruntowna modernizacja z 2002 roku przywróciła mu oryginalny blask i zwiększyła funkcjonalności. Obiekt wzniesiono na skraju pięknego parku zdrojowego, niedaleko uroczego ryneczku.

0.5 km od centrum

Neogotycka świątynia mariacka z kilkoma ciekawymi zabytkami. Pierwszy kościół katolicki w Połczynie powstał jeszcze w I poł. XIV wieku. Wielokrotnie przebudowywany - ostatnią poważną modernizację datuje się na lata 1870-80. Miłośników sztuki sakralnej zainteresuje płaskorzeźba Ostatniej Wieczerzy z ołtarza głównego, ambona i płyta nagrobna bp. E. Manteuffla.

0.7 km od centrum

Centralna część miasta, w której udało się w znacznym stopniu zachować dawny układ zabudowy i sporo konstrukcji o wartości zabytkowej. Niektóre budynki pochodzą jeszcze z XIX lub początku XX wieku. Klimat dawnych, dobrych czasów budują również nowe elementy architektoniczne stawiane wokół ryneczku, stylizowane na minioną epokę: lampy, ławeczki, fontanny itp.

0.7 km od centrum

Walory przyrodolecznicze Połczyna są znane i coraz lepiej wykorzystywane już od przełomu XVII i XVIII stulecia. Właściwości borowin i lokalnych, wysoko mineralizowanych wód, używane są m.in. w trakcie kuracji dolegliwości dróg oddechowych, układu pokarmowego, stawów, kręgosłupa, osteoporozy czy chorób kobiecych. W mieście działa 8 ośrodków uzdrowiskowych.

0.7 km od centrum

Kto nie czuje wyrzutów sumienia, wkraczając do boru z naładowaną i odbezpieczoną bronią myśliwską w ręku - z możliwości dostępnych w rejonie Połczyna-Zdroju będzie jak najbardziej zadowolony. W regionie z powodzeniem funkcjonują ośrodki dysponujące odpowiednimi uprawnieniami do organizacji polowań. A żyją tu m.in. sarny, daniele, jelenie, dziki czy lisy.

0.7 km od centrum

Ważny powód, dla którego większość turystów wędrujących przez Pojezierze Drawskie decyduje się zdobyć szczyt Wola Góra (219 m n.p.m.). To 48-metrowa konstrukcja, wybudowana na polecenie Lasów Państwowych. Leśnikom ułatwia wykonywanie swoich zadań, a turystom zapewnia wspaniałe widoki na Szwajcarię Połczyńską - taras znajduje się na 42. metrze wieży.

0.7 km od centrum

Dolina Pięciu Jezior, do której zaliczają się Długie, Małe, Głębokie, Krzywe oraz Krąg, to szczególnie cenny obszar. Jego niewątpliwe walory przyrodnicze i krajobrazowe miały decydujący wpływ na utworzenie rezerwatu. Malownicza Szwajcaria Połczyńska cieszy się wśród turystów w pełni zasłużoną popularnością - przebiegają tędy piękne szlaki rowerowe i kajakowe.

0.7 km od centrum

Liche pozostałości po niezwykłym, na swój wyjątkowy sposób pięknym kirkucie. Gmina żydowska w Połczynie własny cmentarz założyła najprawdopodobniej na przełomie XVIII i XIX wieku, na terenie o powierzchni 0,3 ha. Nekropolię zdewastowano w trakcie Nocy Kryształowej, a dzieła zniszczenia dopełniono w latach ‘70 i ‘90 XX w., rozkradając i rozbijając ocalałe macewy.

0.8 km od centrum

Stylowy obiekt, zbudowany w ostatnich latach XIX stulecia we francuskiej części połczyńskiego parku zdrojowego. Z architektonicznego punktu widzenia, sanatorium “Podhale” to najpiękniejszy budynek uzdrowiskowy w mieście. W dużej mierze dzięki palmiarni i sali widowiskowej. Tutaj też utworzono pierwszy w kraju przyrodoleczniczy ośrodek ginekologiczny.

0.8 km od centrum

Bodaj najbardziej reprezentatywny obiekt uzdrowiskowy w całym Połczynie-Zdroju. Zabytkowa, wznoszona w latach 1894-96 konstrukcja zdobi angielską część parku zdrojowego. Gryf, zbudowany w nieco klasycystycznym stylu, aż do lat ‘70 XX wieku pozostawał największym sanatorium w Polsce. Szeroki zakres świadczonych usług zadowoli każdego kuracjusza.

1.0 km od centrum

Senior wśród obiektów uzdrowiskowych Połczyna. Otwarcie miało miejsce już w 1822 roku. Sanatorium słynie ze szczególnie malowniczego położenia i bardzo wysokiej jakości zabiegów przyrodoleczniczych. “Borkowo” posiada też wyjątkowo mroczny rozdział w swoich dziejach - w latach 1938-45 działał tu ośrodek zbrodniczej organizacji “Lebensborn” kierowanej przez SS.

2.0 km od centrum

Zabytkowa budowla o skomplikowanej historii. Pierwszą warownię na wzgórzu nad wschodnim brzegiem Wogry wybudował prawdopodobnie książę Bogusław IV Gryfit. Działo się to między XIII a XIV wiekiem. W 1772 gen. von Krockow zburzył strażnicę i na jej miejscu postawił barokowy pałac. W wielokrotnie przerabianym zamku - część detali przetrwała - działa biblioteka.

8.8 km od centrum

Jedna z największych sportowych atrakcji dostępnych w zachodniopomorskim uzdrowisku. Rzeka bierze swój początek w jeziorze Krzywe, wije się przez Pojezierze Drawskie i dalej, aby po 186 kilometrach zasilić nurt Noteci. Przepiękne, pocztówkowe tereny polodowcowe czynią ze spływu niepowtarzalne doznanie. Tą aktywną formę wypoczynku wybiera coraz więcej turystów.