
Ośrodek o charakterze uzdrowiskowym, w którym z wyjątkowo bogatej oferty zabiegów przyrodoleczniczych mogą skorzystać właściwie wszyscy chętni. W “Marcie” przeprowadza się ponad 40 różnego rodzaju procesów - głównie z użyciem torfu leczniczego, solanek bądź zaawansowanych urządzeń. Kuruje się tu wynikające z najróżniejszych przyczyn dolegliwości narządów ruchu.

Ośrodek uzdrowiskowy, który w swojej architekturze efektownie łączy wartość zabytkową z zaletami nowoczesnych rozwiązań. Sanatorium Irena wybudowano w połowie XIX wieku, a gruntowna modernizacja z 2002 roku przywróciła mu oryginalny blask i zwiększyła funkcjonalności. Obiekt wzniesiono na skraju pięknego parku zdrojowego, niedaleko uroczego ryneczku.

Neogotycka świątynia mariacka z kilkoma ciekawymi zabytkami. Pierwszy kościół katolicki w Połczynie powstał jeszcze w I poł. XIV wieku. Wielokrotnie przebudowywany - ostatnią poważną modernizację datuje się na lata 1870-80. Miłośników sztuki sakralnej zainteresuje płaskorzeźba Ostatniej Wieczerzy z ołtarza głównego, ambona i płyta nagrobna bp. E. Manteuffla.

Centralna część miasta, w której udało się w znacznym stopniu zachować dawny układ zabudowy i sporo konstrukcji o wartości zabytkowej. Niektóre budynki pochodzą jeszcze z XIX lub początku XX wieku. Klimat dawnych, dobrych czasów budują również nowe elementy architektoniczne stawiane wokół ryneczku, stylizowane na minioną epokę: lampy, ławeczki, fontanny itp.

Walory przyrodolecznicze Połczyna są znane i coraz lepiej wykorzystywane już od przełomu XVII i XVIII stulecia. Właściwości borowin i lokalnych, wysoko mineralizowanych wód, używane są m.in. w trakcie kuracji dolegliwości dróg oddechowych, układu pokarmowego, stawów, kręgosłupa, osteoporozy czy chorób kobiecych. W mieście działa 8 ośrodków uzdrowiskowych.

Kto nie czuje wyrzutów sumienia, wkraczając do boru z naładowaną i odbezpieczoną bronią myśliwską w ręku - z możliwości dostępnych w rejonie Połczyna-Zdroju będzie jak najbardziej zadowolony. W regionie z powodzeniem funkcjonują ośrodki dysponujące odpowiednimi uprawnieniami do organizacji polowań. A żyją tu m.in. sarny, daniele, jelenie, dziki czy lisy.

Ważny powód, dla którego większość turystów wędrujących przez Pojezierze Drawskie decyduje się zdobyć szczyt Wola Góra (219 m n.p.m.). To 48-metrowa konstrukcja, wybudowana na polecenie Lasów Państwowych. Leśnikom ułatwia wykonywanie swoich zadań, a turystom zapewnia wspaniałe widoki na Szwajcarię Połczyńską - taras znajduje się na 42. metrze wieży.

Dolina Pięciu Jezior, do której zaliczają się Długie, Małe, Głębokie, Krzywe oraz Krąg, to szczególnie cenny obszar. Jego niewątpliwe walory przyrodnicze i krajobrazowe miały decydujący wpływ na utworzenie rezerwatu. Malownicza Szwajcaria Połczyńska cieszy się wśród turystów w pełni zasłużoną popularnością - przebiegają tędy piękne szlaki rowerowe i kajakowe.

Liche pozostałości po niezwykłym, na swój wyjątkowy sposób pięknym kirkucie. Gmina żydowska w Połczynie własny cmentarz założyła najprawdopodobniej na przełomie XVIII i XIX wieku, na terenie o powierzchni 0,3 ha. Nekropolię zdewastowano w trakcie Nocy Kryształowej, a dzieła zniszczenia dopełniono w latach ‘70 i ‘90 XX w., rozkradając i rozbijając ocalałe macewy.

Stylowy obiekt, zbudowany w ostatnich latach XIX stulecia we francuskiej części połczyńskiego parku zdrojowego. Z architektonicznego punktu widzenia, sanatorium “Podhale” to najpiękniejszy budynek uzdrowiskowy w mieście. W dużej mierze dzięki palmiarni i sali widowiskowej. Tutaj też utworzono pierwszy w kraju przyrodoleczniczy ośrodek ginekologiczny.

Bodaj najbardziej reprezentatywny obiekt uzdrowiskowy w całym Połczynie-Zdroju. Zabytkowa, wznoszona w latach 1894-96 konstrukcja zdobi angielską część parku zdrojowego. Gryf, zbudowany w nieco klasycystycznym stylu, aż do lat ‘70 XX wieku pozostawał największym sanatorium w Polsce. Szeroki zakres świadczonych usług zadowoli każdego kuracjusza.

Senior wśród obiektów uzdrowiskowych Połczyna. Otwarcie miało miejsce już w 1822 roku. Sanatorium słynie ze szczególnie malowniczego położenia i bardzo wysokiej jakości zabiegów przyrodoleczniczych. “Borkowo” posiada też wyjątkowo mroczny rozdział w swoich dziejach - w latach 1938-45 działał tu ośrodek zbrodniczej organizacji “Lebensborn” kierowanej przez SS.

Zabytkowa budowla o skomplikowanej historii. Pierwszą warownię na wzgórzu nad wschodnim brzegiem Wogry wybudował prawdopodobnie książę Bogusław IV Gryfit. Działo się to między XIII a XIV wiekiem. W 1772 gen. von Krockow zburzył strażnicę i na jej miejscu postawił barokowy pałac. W wielokrotnie przerabianym zamku - część detali przetrwała - działa biblioteka.

Jedna z największych sportowych atrakcji dostępnych w zachodniopomorskim uzdrowisku. Rzeka bierze swój początek w jeziorze Krzywe, wije się przez Pojezierze Drawskie i dalej, aby po 186 kilometrach zasilić nurt Noteci. Przepiękne, pocztówkowe tereny polodowcowe czynią ze spływu niepowtarzalne doznanie. Tą aktywną formę wypoczynku wybiera coraz więcej turystów.