Polana Pisana

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Leży w Dolinie Kościeliskiej na wysokości ok. 1050 m n.p.m. Na dwie części – zachodnią Niżnią i wschodnią Wyżnią – dzieli ją Potok Kościeliski. Dostać się tutaj można szlakiem turystycznym na własnych nogach lub – za stosowną opłatą uiszczoną góralom – powozem lub saniami zaprzęgniętymi w konie.

Polana Pisana to dobre miejsce na pierwszy odpoczynek w trakcie wędrówek przez Dolinę Kościeliską. Stoły, ławki i niewielki bufet stwarzają możliwość błyskawicznej regeneracji sił. Niegdyś stało tutaj drewniane schronisko z prawdziwego zdarzenia, jednak z czasem niszczało i przestało nadawać się do jakiegokolwiek użytku. Tatrzański Park Narodowy w 1987 r. zezwolił filmowcom kręcącym sensacyjny „Trójkąt Bermudzki” na efektowne wysadzenie budynku.

W pobliżu polany znajduje się kilka wielce interesujących jaskiń udostępnionych turystom – Mylna, Raptawicka, Obłazkowa, Smocza Jama w Wąwozie Kraków czy wreszcie Skała Pisana. Według jednej z legend, to tutaj znajduje się wejście do groty, w której śpią rycerze Giewontu. Z całą pewnością wiadomo, że w rejonie w trakcie II WŚ Niemcy potykali się z radzieckimi partyzantami. Na Polanie Pisanej upamiętniono brygadę im. Mykoły Szczorsa.

Obszar Polany Pisanej z roku na rok w sposób naturalny kurczy się przez rozrost drzew typowych dla piętra regla górnego – świerków, limb, olch czy sosen. Tatrzański Park Narodowy podejmuje działania mające na celu ograniczenie i kontrolowanie tego procesu, dzięki czemu ten malowniczy teren nie straci zbyt wiele ze swojego uroku.

Mini przewodnik

Urokliwe miejsce w Dolinie Kościeliskiej, wprost stworzone do tego, by zrobić sobie przerwę w marszu i popodziwiać niepowtarzalne tatrzańskie widoki. W przeszłości znajdowało się tutaj schronisko turystyczne - zniszczone przez czas, a dzieła za zgodą TPN-u dokończyli filmowcy. Polana Pisana leży na wysokości 1050m n.p.m. i stanowi fragment Doliny Kościeliskiej.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja