Kamienica Gdańska

  • Adres Rynek 18
    24-120 Kazimierz Dolny
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Wybudowana w kazimierskim rynku pod koniec XVIII stulecia kamienica, która swoją nazwą nawiązuje do lat największej świetności Kazimierza Dolnego - XVI i XVII wieku. Wtedy to miasto było popularnie nazywane “małym Gdańskiem”, a z głównym polskim portem łączyły je intensywne kontakty handlowe, związane głównie z eksportem naszego zboża.

Kamienica Gdańska powstała w stylu barokowym. Niegdyś monumentalną bryłę wieńczył szczyt z łukiem. Spekuluje się, że pierwotnie pełniła rolę spichlerza. Wiadomo, że mieścił się tu magazyn, a budowlę na potrzeby mieszkalne przystosowano później, w trakcie jednej z licznych w historii konstrukcji przeróbek. Kamienicę Gdańską odbudowano z poważnych zniszczeń po II wojnie światowej.

Na jednej ze ścian wisi stalowy wizerunek koguta - znaku firmowego piekarni w Kazimierzu Dolnym. Wypieki w kształcie tych ptaków (przypominające podobno nieco rogaliki) związane są ponoć z jedną z kazimierskich legend. Otóż dawno temu pod Wietrzną Górą zamieszkał diabeł, któremu podobały się pogańskie obrzędy odprawiane w tutejszych lasach. Czart upodobał sobie pożywianie się miejscowymi kogutami. Upolował prawie wszystkie, jednak ostatni - stary i mądry - z pomocą chrześcijańskich duchownych przechytrzył diabła. Kiedy kogut dobrze się ukrywał, klasztorni mnisi poświęcili czarcią norę i wszystko wokół, dzięki czemu demon wyniósł się z miasta.

W podcieniu, za arkadami (które dobudowano w XX wieku) na ścianie powieszono tablicę pamiątkową, przypominającą postać Jana Wacława Karmańskiego (1887-1958). Ceniony malarz żył i tworzył w Kazimierzu Dolnym przez prawie 40 lat. Artysta mocno angażował się w promowanie miasta i propagowanie jego wyjątkowego piękna i niezwykłej atmosfery.

Kamienica Gdańska w Kazimierzu Dolnym została wpisana do rejestru zabytków w 1967 roku. Aktualnie funkcjonuje w niej również sklepik z pamiątkami.

Mini przewodnik

Barokowy zabytek pochodzący z końcówki XVIII wieku. Nazwa budynku stanowi aluzją do złotego wieku Kazimierza Dolnego, kiedy to miasto nazywano “małym Gdańskiem”. Konstrukcję wielokrotnie przebudowywano, II WŚ też jej nie oszczędziła. Warto zwrócić uwagę na stalowego koguta - ten ptak to jeden z popularnych symboli miasta i nawiązanie do lokalnej legendy.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja