Muzeum Sportu i Turystyki

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Budynek Muzeum powstał w latach 1932-36, dzięki inspiracji mieszkańców Krummhubel - Karpacza, z przeznaczeniem na Muzeum Regionalne. Funkcjonowało ono do 1946 r., po czym zostało zlikwidowane. Na początku lat siedemdziesiątych powstała w Karpaczu idea utworzenia Muzeum Sportu i Turystyki. Otwarcie Muzeum Sportu i Turystyki Regionu Karkonoszy w Karpaczu, jako filii Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie nastąpiło w 1974 r. Zbiory Muzeum składają się z eksponatów własnych od osób prywatnych, darów i przekazów oraz depozytów innych, lokalnych muzeów.

Do ciekawostek Muzeum można zaliczyć uwidocznioną z lewej strony przed wejściem głównym specjalnie wykonaną podmurówkę. W cokole budynku umieszczono skały występujące na terenie całych Sudetów. Tworzą one przekrój panoramiczny warstwy geologicznej tych gór. Każdy wmurowany tam kamień jest inny. Można zobaczyć między innymi granit, bazalt, piaskowiec, łupek łuszczykowaty, zieleniak, wapń krystaliczny, kwarc gnejs, margiel czy kamień hornfels - znajdujący się pod ścisłą ochroną, a także charakterystyczny dla budowy geologicznej Śnieżki. Wokół Muzeum utworzono alpinarium.

Ekspozycja stała prezentuje niezwykle ciekawą kolekcję nart, począwszy od nart XIX-wiecznych, po lata pięćdziesiąte XX w. Są też sanie rogate, tak charakterystyczne dla tego regionu za czasów niemieckich, sanki wypoczynkowo-wyścigowe, unikalny bobslej z przełomu XIX/XX w., skeletony, skiboby itp. Absolutnie unikalna jest kolekcja związana z laborantami karkonoskimi. Są tu kotły z ziołami, flakoniki, korzeń mandragory, wykaz leków, certyfikat laboranta. W części przyrodniczej zadziwia unikalna panorama Karkonoszy (5 m na 2 m),ptaki i zwierzęta tych gór, jak również ciekawostka - dwugłowe cielę - urodzone niegdyś na tych terenach. W Muzeum często prezentowane są też ekspozycje czasowe, związane tematycznie z programem działalności Muzeum, np. "Karkonosze zimą", "Karkonosze w dawnej grafice", "Plakat olimpijski", "Liczyrzepa władca Karkonoszy" czy "Polacy w Karkonoszach". Zobaczyć można tutaj także najcenniejsze pamiątki związane z Tadeuszem Różewiczem: Nagroda Nike - polska nagroda literacka i wiele innych, jak rękopisy i utwory tego poety związane z Karkonoszami. Czasem, kiedy poeta odwiedzaKarpacz, spotkać go można właśnie najczęściej w alpinarium - jego ulubionym miejscu, skąd roztacza się wspaniały widok na wschodnie Karkonosze.

Cennik

Bilety wstępu do muzeum:

  • normalny - 6 zł
  • ulgowy - 4 zł

* Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Mini przewodnik

Muzeum koncentrujące się na dyscyplinach i konkurencjach sportów zimowych. Jednak obok nart, sanek, bobslejów i innych pamiątek czysto sportowych, można tu podziwiać także eksponaty związane bezpośrednio z Karpaczem i okolicami. Zbiór sudeckich skał i minerałów, przedmioty używane przez laborantów, rzeczy osobiste Tadeusza Różewicza czy ciekawe wystawy czasowe.

Blogi

Linki do wpisów na blogach poruszających temat Muzeum Sportu i Turystyki:

  • Obszerna relacja z Morgusiowej wędrówki, tym razem do Muzeum Sportu i Turystyki
Galeria

Opinie

Edyta
Edyta
1.09.2015 15:59

Ewa
Ewa
31.08.2015 12:11

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (3)
EwaEwa
31.08.2015 12:10

W Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu byłam po raz kolejny, tym razem ze znajomymi, którzy zagościli tu po raz pierwszy. Wrażenia z wizyty pozytywne - dla kogoś kto chce się dowiedzieć czegoś o Karkonoszach, historii i zwyczajach to punkt obowiązkowy. Jednak też warto odwiedzić nawet gdy mieszka się w okolicy, można wychwycić kilka fajnych ciekawostek. No i ekspozycje - oryginalne i niespotykane.

EdytaEdyta
1.09.2015 16:03

Warto zobaczyć wystawy poświęcone Tadeuszowi Różewiczowi i Wandzie Rutkiewicz w Muzeum Sportu i Turystyki Karpacz, którzy byli związani z Karkonoszami oraz obejrzeć na sprzęt ratowniczy. Polecam skorzystanie z nagrania. które prowadzi po muzeum.

Anonim
19.08.2019 14:54

Szukam właśnie atrakcji na pobyt w Karpaczu i natrafiłam na artykuły tutaj. Przyznam szczerze, że Muzeum Sportu i Turystyki całkiem mnie zainteresowało, mąż bardzo lubi takie miejsca. Chętnie się wybierzemy.

Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia