Dom Morgensterna

- Adres Marii Skłodowskiej - Curie 1
58-540 Karpacz
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
W odległości mniej więcej 10 minutowego spaceru od centrum Karpacza znajduje się dom, który już na pierwszy rzut oka mocno się wyróżnia. To drewniany budynek kryty gontem i przyozdobiony przedstawieniami bocianów. Dom ten zamieszkiwał profesor Carl Ernst Morgernstern, pochodzący ze sławnej monachijskiej rodziny artystów. Konkurujący z nim twórcy złośliwie okrzyknęli go "królem pocztówek". Czy był nim faktycznie?
Morgenstern, zanim otrzymał tytuł profesora, objął Klasę Malarstwa Krajobrazowego we Wrocławskiej Szkole Sztuki. W XIX wieku wraz z podopiecznymi niejednokrotnie odwiedzał Karkonosze, studiując zapierające dech w piersiach pejzaże. Stawały się one przedmiotem licznych prac, które to wykonywał w domowym zaciszu. Już wtedy zyskał miano karkonoskiego mistrza pejzażu. Na lata jego twórczości przypadł niesamowity wręcz rozwój karkonoskiej turystyki. Przyjezdni z chęcią wędrowali po górach, odwiedzając nowo powstałe schroniska.
Najpopularniejszą pamiątką, wiodącą prym nad innymi gadżetami, była karta pocztowa. Turyści kupowali pocztówki nie tylko na pamiątkę, ale i wysyłali je do rodzin i znajomych na całym świecie. Dużym udogodnieniem było utworzenie urzędu pocztowego na szczycie Śnieżki w 1872 roku. Początkowo karty były bardzo proste i zdobiły je reklamowe pieczęcie schronisk oraz gospód. Z czasem do głosu doszła technika. Rozwój techniki druku umożliwił powielanie pejzaży Morgensterna na popularnych pocztówkach. Specjalne akwarele reprodukowano w tysiącach egzemplarzy i nie trzeba dodawać, że była to świetna promocja dla monachijskiego artysty. Niech słowa te potwierdzą fakty – w 1897 roku ze szczytu Śnieżki nadano aż 15 000 przesyłek! W roku 1900 na najwyższym szczycie Karkonoszy kupowano 2000 pocztówek dziennie!
Prócz Morgensterna, malowaniem pejzaży zajmowało się wielu innych artystów, jednak to jego prace uważano za najdoskonalsze, i to z nim nawiązywali współpracę właściciele najpopularniejszych schronisk. To wszystko sprawiło, że został okrzyknięty królem karkonoskiego malarstwa widokówkowego. Morgenstern, na stałe osiadł w Karpaczu, gdzie wybudował swój dom przy obecnej ulicy Skłodowskiej 1. W 1913 roku wraz z żoną założył Fundację Carla i Elizabeth Morgenstern. Od tej pory posiadłość nad Płomnicą stała się mekką dla artystów szukających artystycznej inspiracji w karkonoskiej przyrodzie.
UWAGA - Dom Morgensterna stanowi własność prywatną, całkowicie niedostępną do zwiedzania dla turystów odwiedzających Karpacz.
Miejsce o wspaniałej tradycji i niezaprzeczalnym, artystycznym klimacie. Budynek na początku XX w. postawił jako swój dom prof. Carl Ernst Morgenstern - malarz ze znanego monachijskiego klanu twórców, opiekun Klasy Malarstwa Krajobrazowego Wrocławskiej Szkoły Sztuki. Morgenstern zasłynął swoimi karkonoskimi pejzażami, z których wiele znalazło się na pocztówkach.
Opinie
- Jak efektywnie sprzątać pokoje hotelowe? Poradnik
- Wynajem samochodu na lotnisku - o czym pamiętać?
- Noclegi z wyżywieniem i basenem w górach, czyli wszystko w jednym miejscu. Doskonała opcja dla rodzin
- Co sprawdzić przed wyjazdem na wakacje? Ubezpieczenie samochodu – informacje w pigułce
- Konferencje w Warszawie - dlaczego warto przeprowadzić ją w hotelu?
- Jak skutecznie zarządzać hotelem lub zajazdem? Poradnik
- Weekend w Warszawie – gdzie się zatrzymać i co robić w mieście?
- Apartamenty inwestycyjne na wynajem. Czy to się opłaca?
- Wakacje nad Bałtykiem 2025 – Idealne miejsca na wakacje nad polskim morzem
- Walentynki w Polskich Górach - najlepsze oferty na romantyczny wyjazd w 2025 roku
- Gdynia – wyjątkowe miasto na północy Polski
- Rodzinny wypoczynek w górach – idealne noclegi z dziećmi w Karpaczu
- Nietypowe noclegi w Polsce
- Najlepszy nocleg blisko Warszawy
- Hotel z zejściem przy plaży — największe zalety takiego obiektu
- Wypożyczalnia aut w Warszawie – jak oszczędzić na wynajmie samochodu?
- Luksusowe apartamenty nad brzegiem morza. Dlaczego warto odpoczywać w Pobierowie?
- 5 powodów organizacji konferencji w Kielcach
- Spokojny sen pod gwiazdami – jak przygotować idealne miejsce do spania na kempingu?
- Namiot plażowy samorozkładający - idealne rozwiązanie na letnie dni