Teatr Wybrzeże

Centrum kultury wysokiej usytuowane na Targu Węglowym, który co najmniej od XV wieku wykorzystywany jest na potrzeby sztuki i rozrywki. Teatr Wybrzeże w Gdańsku bezpośrednio kontynuuje tradycje placówki założonej na przełomie XVIII i XIX stulecia. Trzeba przy tym zaznaczyć, że rozmaite sceny i budynki teatralne wzbogacały plac przy Targu Węglowym już od 1600 roku.

Jako że prowizoryczne konstrukcje nie licowały z powagą świątyni sztuki, w 1799 r. rozpoczęła się budowa teatru z prawdziwego zdarzenia. I tak w gdańskim Teatrze Wybrzeże - wówczas Teatrze Miejskim - po raz pierwszy podniesiono dokładnie 3 sierpnia 1801 roku. Projektantem budynku, nazwanego przez mieszkańców “młynkiem do kawy”, był miejski architekt Samuel Held. W 1935 r. teatr przeszedł gruntowną modernizację, jednak pod koniec II Wojny Światowej niemal całkowicie spłonął. Obecna, modernistyczna siedziba Teatru Wybrzeże (tym razem ochrzczona jako “akwarium”) powstała na przełomie lat 1966-67, według projektu Lecha Kadłubowskiego.

Jeśli chodzi o potencjał artystyczny, placówka dysponuje łącznie 5-cioma scenami. Trzy z nich - Duża Sala, Czarna Sala im. Stanisława Hebanowskiego oraz Scena Malarnia - znajdują się w głównym gmachu w Gdańsku. Teatr Wybrzeże ma też 2 zamiejscowe filie: Scenę Kameralną w Sopocie i Letnią Scenę w Pruszczu Gdańskim. Znawcy i miłośnicy sztuki powszechnie uważają teatr za jeden z najlepszych w Polsce - wynik ponad 100 tysięcy widzów rocznie to już w zasadzie norma. Podobnie jak nagrody na rozmaitych festiwalach i konkursach teatralnych.

Naturalnie Teatr Wybrzeże w Gdańsku prowadzi szereg działań promujących aktywność artystyczną i edukacyjnych. Od przeglądów i klubów dyskusyjnych po prelekcje i warsztaty twórcze.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 28.08.2019 15:53

No szukam właśnie atrakcji na urlop, który spędzam w Jantarze. Zaczynam za tydzień i nie wiem kiedy skończę skoro tyle atrakcji mam w zanadrzu! Teatr Wybrzeże ląduje na mojej liście.

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy