Kamień Wersalski - słup graniczny

Po zakończeniu I Wojny Światowej - a ściślej to po podpisaniu kończącego konflikt traktatu pokojowego 28 czerwca 1919 roku - Dębki stały się polską osadą graniczną, położoną na północno-zachodnim krańcu II Rzeczypospolitej.

Polska administracja przejęła pełną kontrolę nad tym terenem dopiero w pierwszych miesiącach 1920 roku. Wtedy też zadbano o właściwie podkreślenie istnienia granicy pomiędzy RP a Niemcami. Wzdłuż ustalonej linii ustawiano granitowe słupy z napisem “Versailles”, datą podpisania Traktatu Wersalskiego i literami P oraz D po bokach. Symboliczny słup z numerem 1 stanął na wydmie, ok. 200 m na zachód od ujścia Piaśnicy.

W dwudziestoleciu międzywojennym stały się dość popularnym letniskiem, zwłaszcza wśród przedstawicieli środowiska patriotycznego. Zapewne duży wpływ na taki stan rzeczy miała właśnie obecność pierwszego polskiego słupa granicznego w najbliższej okolicy, po 123 latach niewoli.

Kamień Wersalski stojący u zachodniego wjazdu do Dębek to wprawdzie bardzo wierna, jednak tylko rekonstrukcja - w 1939 r. Niemcy skrupulatnie usuwali wszystko, co miało związek z “haniebnym” Traktatem Wersalskim. Pozostałości oryginalnego słupa granicznego można oglądać w skansenie w Nadolu.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Po podpisaniu Traktatu Wersalskiego 28 czerwca 1919 roku Dębki oficjalnie stały się polską osadą, położoną na północno-zachodnim krańcu odrodzonego państwa. Granicę z Niemcami oznaczano charakterystycznymi, granitowymi słupami. Symboliczny numer 1 pierwotnie ustawiono na wydmie - dziś wierna replika tego ważnego obiektu stoi przy głównej drodze do miejscowości.

Uwiecznić na wideo Kamień Wersalski umie świetnie firma KM Studio filmowanie Jelenia Góra

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy