Zakopiański prolog, czyli o wyjazdach do Poronina przy różnych okazjach

Spoglądając na mapy, zwłaszcza satelitarne od wujka Google’a, Poronin śmiało można uznać za bramę do polskiej stolicy Tatr. Rzeczona wieś właściwie bezpośrednio sąsiaduje z Zakopanem, tędy też wiedzie najważniejsza póki co droga do słynnego kurortu. Warto jednak przyjrzeć się Poroninowi bliżej, gdyż sam w sobie jest całkiem dobrą destynacją turystyczną.

Weekend we dwoje w Poroninie - odrobina romantyzmu na początek. O stosowny nastrój weekendu tylko we dwoje dbają w głównej mierze magiczne krajobrazy Tatrzańskiego Parku Narodowego niedaleko Poronina. Nie ma to jak długi spacer albo wspólna przejażdżka rowerowa po górach. A to tylko jeden z pomysłów. W Poroninie nie brakuje ciekawych lokali (np. na kolację albo szaloną potańcówkę) oraz obiektów noclegowych, które na weekend we dwoje oferują okolicznościowe pakiety z voucherami do zapewniającego rozkoszny relaks SPA.

Odnowa biologiczna w Poroninie - a skoro już o SPA & Wellness mowa, to właśnie to jest ich podstawową funkcją. Odnowę biologiczną doceni każdy, komu intensywny tryb życia (i inne okoliczności) dają mocno w kość. Poronin dysponuje kilkoma ośrodkami, w których powrót do pełni sił następuje w iście ekspresowym tempie. W końcu głównie po to zostały stworzone. Zapewne odnowa biologiczna w Poroninie będzie jeszcze skuteczniejsza, kiedy do fachowych zabiegów doda się odpowiednią dawkę fizycznego wysiłku przy górskim klimacie.

Sylwester w Poroninie - huczne powitanie nowego roku, a niejako przy okazji kilka zimowych dni na rozmaite, zimowe przyjemności w górach. Jeśli chodzi o sylwestrowe imprezy w Poroninie, prawdopodobnie najbardziej intrygującą opcją będzie sylwester po góralsku: w karczmie, z ludową muzyką, podhalańskim folklorem itd. Dobra zabawa murowana. Natomiast w kwestii relaksu przed sylwestrem i już po sylwestrze, Poronin daje sporo alternatyw do wyboru: od leżenia w SPA do aktywności na śniegu, w takich miejscach jak Stacja Narciarska Suche czy biegowe trasy Roli Malacińskiej.

Boże Narodzenie w Poroninie - oferta czasami łączona z tą powyżej. Przyjazd do Poronina już na święta Bożego Narodzenia ma ten zasadniczy plus, że pozwala odpuścić sobie większość typowych dla okresu świątecznego domowych obowiązków. Wigilia na pewno będzie smakować inaczej niż u siebie, ale nie trzeba będzie podpierać się nosem ze zmęczenia. Poza tym w Boże Narodzenie warto wybrać się do poronińskiego kościoła św. Marii Magdaleny: na święta pięknie dekorowanego, świątynia sama w sobie cechuje się sporymi walorami architektoniczno-zabytkowymi.

Andrzejki w Poroninie - oferta specjalna dla tych, którzy lubią poimprezować i dobrze wypocząć. Naturalnie za pierwszy aspekt w trakcie andrzejek w Poroninie będą odpowiadać okolicznościowe zabawy z wróżbami. Organizowane zarówno w miejscowych obiektach noclegowych i rozrywkowo-nocnych klubach, jak też takiej instytucji jak Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie. Natomiast stosowne odprężenie na andrzejki zapewnią same Tatry: szlaki rowerowe, piesze wycieczki, czarujące pejzaże - idealne na skołatane nerwy - no i górskie powietrze.

Boże Ciało w Poroninie - pomiędzy majówką a wakacjami. Zarówno w kalendarzu, jak i pod względem stricte turystycznym. Pogoda na Boże Ciało często jest typowo letnia, a większość sezonowych atrakcji już działa, ruszając w poprzedni długi weekend. Wśród miejsc, które warto odwiedzić, można wymienić m.in. Tatrzański Park Rozrywki, Park Linowy Stary Bór w Małym Cichym bądź zakopiańską Galerię Władysława Hasiora. Rzecz jasna w trakcie Bożego Ciała w Poroninie nie wypada pominąć górskich wycieczek i… barwnych procesji, np. kościoła św. Anny w Zębie lub parafii NMP Królowej w Murzasichlu.

Weekend majowy w Poroninie - bardzo dobry pomysł na majówkę w Tatrach. Pod względem wypoczynku Poronin stwarza mnóstwo rozmaitych możliwości, od niespiesznych spacerów po górach, przez czystą zabawę w Tatrzańskim Parku Rozrywki, aż do wymagających intensywnego wysiłku spływów oraz tras rowerowych. Co najmniej równie bogaty jest program imprez organizowanych w długi, majowy weekend. Wprawdzie znaczna część z nich ma charakter ludowego festynu, lecz przy bogactwie góralskiego folkloru należy to uznawać za zaletę.

Wielkanoc w Poroninie - zasłużony odpoczynek, górski klimat i dobry pretekst do odwiedzenia wyjątkowych kościołów. Wielkanoc w wersji turystycznej to niemal całkowity brak jakichkolwiek “domowych” obowiązków, przyjeżdżając w gości do Poronina można spokojnie się zrelaksować. W górach jest na to całe mnóstwo sposobów, przede wszystkim wycieczki w wyższe i najpiękniejsze rejony Tatr. Wielkanoc w Poroninie będzie również dobrą okazją do zobaczenia np. kościoła Jana Chrzciciela w Nowem Bystrem: połączenia religijnych obchodów z podziwianiem wartościowego zabytku architektury sakralnej.

Walentynki w Poroninie - właściwie jak zimowy weekend we dwoje, tylko mocniej i intensywniej. W końcu walentynki przyjęły się jako święto zakochanych, a położenie oraz atrakcje Poronina sprzyjają przyjemnemu świętowaniu w parach. Wspólny wypad na narty, wędrówki po malowniczej okolicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, potańcówki w karczmach, a pod wieczór romantyczna kolacja i relaks… Taki scenariusz walentynek w Poroninie brzmi niezwykle kusząco, nieprawdaż?

Ferie zimowe w Poroninie - czas, którego z niecierpliwością wyczekują wszyscy miłośnicy jazdy na nartach i snowboardzie. Poronin dysponuje wystarczająco rozwiniętą infrastrukturą, aby przyjezdnym całe ferie zimowe minęły pod znakiem białego szaleństwa. Zresztą dość blisko stąd do wielu ciekawych ośrodków, np. najtrudniejszych w Polsce tras pod Kasprowym Wierchem. Naturalnie w trakcie zimowych ferii w Poroninie warto też spróbować innych atrakcji, chociażby kuligów, jazdy na łyżwach, wycieczek psimi zaprzęgami czy okolicznych muzeów, prezentujących fascynującą historię regionu.

Dzień Kobiet w Poroninie - ten rodzaj ofert specjalnych, które najmocniej stawiają na przyjemności płynące z relaksu i całkowitego odprężenia. Okolicznościowe pakiety na Międzynarodowy Dzień Kobiet, jakie proponują obiekty noclegowe z Poronina, zwykle kuszą voucherami do SPA i podobnymi atrakcjami. Która kobieta nie lubi masaży, wysoce profesjonalnych zabiegów urodowych czy wartościowych porad, dzięki którym poznają nowe sposoby dbania o wygląd i samopoczucie? Poza tym Dzień Kobiet w Poroninie to idealna okazja, aby na chwilę odetchnąć od codziennych obowiązków… i najbliższej rodziny, która choć najukochańsza, to potrafi mocno zaleźć za skórę.

Wakacje w Poroninie - bardzo bogaty i zróżnicowany zestaw atrakcji, wypełniających całą masę wolnego czasu. Jednym z podstawowych walorów wakacji w Poroninie będą cykliczne wydarzenia kulturalne i imprezy, takie jak sierpniowy Dzień Misia, Miodu i Bartników. Letnia pogoda to niewątpliwie dobra zachęta do wycieczek po bliższych i dalszych, niezmiennie pięknych rejonach Tatr. Wakacje skłaniają również do większej dbałości o kondycję fizyczną, a pod tym względem Poronin gwarantuje mnóstwo alternatyw (konie, rowery, piesze wyprawy, parki linowe, dogtrekking, spływy pontonami i kajakami etc.) do wyboru.

Jesień w Poroninie - szczyt sezonu letniego już minął, a pod Tatrami ciągle wypoczywa się świetnie. A pod niektórymi względami pobyt w Poroninie jesienią może być nawet lepszy niż w sezonie wakacyjnym. Niższe koszty noclegów i biletów wstępu, mniej tłumów na szlakach, krótsze kolejki… No i “złota polska jesień”, gwarantująca wspaniałe widoki. Dla miłośników fotografii Poronin będzie jak znalazł. I nie tylko dla nich.

Weekend listopadowy w Poroninie - dwie, a zdaniem niektórych jedna okazja do urządzenia sobie długiego weekendu w pierwszej części listopada: Wszystkich Świętych oraz Święto Niepodległości. Przyjazd do Poronina będzie zapewne nastawiony na niezobowiązujący wypoczynek (i słusznie, trzeba korzystać z każdej nadarzającej się sposobności),ale warto też pomyśleć o zwiedzaniu. Tu pomnik zasłużonego Andrzeja Galicy, tam małe muzeum historyczno-regionalne, mnóstwo miejsc związanych z działalnością niepodległościową w Zakopanem - weekend listopadowy w Poroninie to dobry pretekst, aby się trochę doedukować.

Galeria
Dodano: 2017-07-10 15:50:00

Komentarze (2)
MaThek
11.08.2017 12:19

Poronin zachęca turystów do zatrzymania się na dłużej w mocno niestandardowy sposób, a mianowicie poprzez tworzenie gigantycznych korków na Zakopiance :/. To, co się wyprawia z mostem i działkami pod budowę szerszej drogi, nadawałoby się na film Mistrza Barei. Taka ciekawostka, nie mam pojęcia czy prawdziwa, ale brzmi świetnie: otóż do Poronina lubił przyjeżdżać niejaki Władimir Ilijicz Uljanow, znany szerzej jako Wiecznie Żywy Towarzysz Lenin... co chyba sporo tłumaczy. Ale góry mają piękne, a i Tatrzański Park Rozrywki daje radę.

Anonim
5.10.2017 10:03

Ciekawa podhalańska wieś, jaką jest Poronin, oferuje przede wszystkim wspaniałe widoki i możliwości wycieczek w rodzime góry. Do Zakopanego niby blisko, ale przebicie się samochodem przez zatłoczoną drogę też musi być męczące.

Dodaj komentarz