W góry na Śląsk, czyli najlepsze sposobności na wypad do Szczyrku

Beskid Śląski to dla zaskakująco dużej grupy polskich turystów wciąż terra incognita. To o tyle niezrozumiałe, że jeszcze parędziesiąt lat temu Szczyrk powszechnie uznawano za narciarską stolicę kraju. Owszem, od tamtych czasów trochę się zmieniło, ale szeroko rozumiana turystyka po długich latach zastoju znów staje się bardzo mocną stroną całego regionu. Pozostaje tylko skorzystać z jednej spośród przynajmniej kilkunastu niezłych okazji.

Weekend we dwoje w Szczyrku - typ ofert kierowany do zakochanych po uszy, często ze specjalnymi atrakcjami dla par. I rzeczywiście, trudno wyobrazić sobie klasyczną wersję romantycznego weekendu tylko we dwoje bez kolacji przy świecach z dobrym winem / szampanem i jakąś sesją rozkosznych zabiegów SPA. To rzecz jasna bardzo miłe, ale Szczyrk oferuje znacznie więcej. Nie ma to jak wspólna wycieczka rowerowa, przejażdżka konna wokół Skrzycznego albo szaleństwa na całorocznym torze saneczkowym Beskid Sport Areny.

Odnowa biologiczna w Szczyrku - świetna, sprawdzona po wielokroć metoda na skuteczną i jednocześnie całkiem przyjemną regenerację zmęczonego organizmu. Generalnie odnowa biologiczna to nie do końca to samo co rehabilitacja w sanatorium, coś jak zapobieganie zamiast leczenia. Szczyrk, jako że jest miejscowością z rozwiniętą bazą turystyczną, posiada na swoim terenie kilka takich ośrodków. Wszelkie SPA & Wellness i pokrewne obiekty pozwolą wrócić do pełni sił dzięki odnowie biologicznej, co przełoży się też na większą przyjemność ze spacerów po szczyrkowskich ścieżkach i szlakach oraz pozostałych atrakcji w okolicy.

Sylwester w Szczyrku - czyli jak załatwić sobie wystrzałową imprezę noworoczną i do tego spędzić parę świetnych dni w górach. Sylwestrowe turnusy trwają w Szczyrku (zwykle) od 2-3 dni do ponad tygodnia, co jest idealną okazją do sprawdzenia modernizowanych na potęgę stacji narciarskich. Np. tych należących do Centralnego Ośrodka Sportu czy Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego. Poza tym samego sylwestra można tutaj znacząco wzbogacić, chociażby o tak ekscytujące rzeczy jak górski kulig z pochodniami i góralską, ludową muzyką - taneczną jak mało która, disco polo niech się schowa w najgłębszych czeluściach Jaskini Salmopolskiej.

Boże Narodzenie w Szczyrku - święta zupełnie inne niż zwykłe bożonarodzeniowe spotkanie w domu rodzinnym. Przede wszystkim dlatego, że odwiedzając Szczyrk w celach turystycznych nie ma się na głowie tych wszystkich, niemożebnie męczących zadań świątecznych. Nie trzeba specjalnie przekonywać, że okres Bożego Narodzenia spędzony np. na narciarskich szaleństwach i zwiedzaniu pięknych okolic Szczyrku (zwłaszcza Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski) będzie o wiele radośniejszy niż domowa krzątanina do ostatniej chwili.

Andrzejki w Szczyrku - raczej krótki wyjazd w góry o charakterze stricte wypoczynkowym, jednak ze znaczącym wyróżnikiem w postaci zorganizowanej imprezy andrzejkowej. Niby andrzejki z paroma wróżbami nie wymagają wielkiego zachodu przy zabawie w domu, ale przyjazd do Szczyrku zawsze może przynieść fascynujące nowości. W końcu góralski folklor jest nadzwyczaj bogaty, zatem w zakresie przepowiadania przyszłości też może pokazać się z oryginalnej strony. Nie mówiąc już o tym, że andrzejki w Szczyrku to niezły pretekst do kilku górskich wycieczek (np. na Klimczoka),albo sprawdzenia miejscowej infrastruktury sportowej przed właściwym sezonem.

Boże Ciało w Szczyrku - święto kościelne, wolny czwartek: w sam raz na długi weekend w Szczyrku. Boże Ciało to dobra okazja by przyjrzeć się lepiej beskidzkiemu budownictwu sakralnemu, reprezentowanemu m.in. przez Sanktuarium Św. Jakuba Starszego. A po wypełnieniu powinności religijnych można już w pełni skupić się na relaksie. W tym zakresie góry dają bardzo duży wybór i gwarancję lepszą niż wszelkie fundusze bankowe. Rzecz jasna nie ma poważniejszych przeciwwskazań, aby Boże Ciało w Szczyrku spędzić bardziej rozrywkowo, jak choćby wizytując żywieckie Muzeum Browaru.

Weekend majowy w Szczyrku - idealny wybór przy majówce na sportowo, w przypadku innych planów kurort w Beskidzie Śląskim też sprawdzi się wyśmienicie. Szczyrk w długi weekend majowy daje zwolennikom aktywnego wypoczynku całą gamę mocnych wrażeń do wyboru: od zdobywania kolejnych szczytów pieszo bądź na rowerze, przez jazdę konną czy pływanie, tenisa i wszelkie gry zespołowe (rozbudowany COS),aż po fruwanie na paralotni. Warto jeszcze dodać, że w Szczyrku praktycznie przez cały majowy weekend organizuje się najróżniejsze festyny, występy artystyczne i podobne wydarzenia.

Wielkanoc w Szczyrku - święta dla tych, którym zupełnie nie przeszkadza inny niż zwykle smak wielkanocnego śniadania. Kulinarne preferencje swoją drogą, przede wszystkim święta w Szczyrku zdejmują z barków praktycznie cały ciężar związany z przygotowaniem i ogarnięciem całej Wielkanocy. Kilka dni luzu i zasłużonego relaksu w górach to znacznie ciekawsze widoki na okres Świąt Wielkanocnych niż domowy miks nerwów, chaosu i wiecznej ganianiny. Przyjeżdżając do Szczyrku można o tym zapomnieć i cieszyć się wszystkimi walorami, jakie ten górski kurort ma do zaoferowania turystom.

Walentynki w Szczyrku - na święto zakochanych dla par, którym marzy się coś ekstraordynaryjnego. W końcu Szczyrk w śnieżnej, typowej dla połowy lutego odsłonie wygląda i zachwycająco, i bajkowo, i niebywale fotogenicznie. Poza tym w mieście i najbliższych okolicach na walentynki czeka sporo potencjalnie przyjemnych i romantycznych aktywności. Na pewno bardzo dobrym pomysłem na zaskoczenie drugiej połówki będzie kulig po górskich trasach wokół Szczyrku, zakończony potańcówką w jakiejś regionalnej karczmie. Nie wspominając już o walentynkowych atrakcjach w strefach SPA & Wellness z zabiegami/rytuałami stworzonymi z myślą o parach.

Ferie zimowe w Szczyrku - obietnica wspaniałych, wypełnionych atrakcjami po brzegi dwóch tygodni w malowniczym Beskidzie Śląskim. Albo i więcej, jeśli ktoś może sobie pozwolić na przedłużenie zimowych ferii w pracy. Wprawdzie narciarska infrastruktura Szczyrku przez długie lata stała w miejscu, ale w ostatnich latach wiele zaczęło się zmieniać na plus. Powstała Beskid Sport Arena, trasy narciarskie COS-u na Skrzycznem przeszły poważną modernizację (nowe kolejki linowe!),a przejęty przez Słowaków Szczyrkowski Ośrodek Narciarski ma stać się bodaj najbardziej rozbudowaną stacją narciarską w Polsce. Krótko rzecz ujmując: ferie zimowe w Szczyrku zapowiadają się na niezwykle udane.

Dzień Kobiet w Szczyrku - kolejna oferta nastawiona przede wszystkim na porządny (wręcz klasowy) relaks, aczkolwiek nie tylko. Z pewnością panie przyjeżdżające na parę dni do Szczyrku z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet ucieszą się z zawartych w większości pakietów zabiegów SPA. Dbanie o urodę + czysta przyjemność. Niektóre obiekty oferują nawet bogatszy program na Dzień Kobiet: praktyczne warsztaty, artystyczne popisy muzyków / kabareciarzy, spotkania “autorskie” ze znanymi osobistościami… Wystarczy przejrzeć ogłoszenia ze Szczyrku i znaleźć coś odpowiadającego zarówno oczekiwaniom, jak i możliwościom finansowym.

Wakacje w Szczyrku - lato zapewniające całą masę rozrywek i sposobności do zdrowego, aktywniejszego spędzenia wolnego czasu. Szczyrk na wakacje kusi urlopowiczów co najmniej równie mocno, jak zapalonych narciarzy w środku mroźnej zimy. Przy czym wariant lipcowo-sierpniowy zdaje się oferować jeszcze więcej atrakcyjnych opcji. Górskie wędrówki i jazdy, widokowe przejażdżki kolejkami linowymi, oryginalne warsztaty w okolicznych “żywych skansenach” (np. Koziej Zagrodzie),wjazd na skocznie Skalite, cała gama obiektów sportowych COS-u, barwne imprezy (choćby w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej),zwiedzanie zabytków sakralnych i jeszcze dużo, dużo więcej. Na wakacjach w Szczyrku czasami aż nie wiadomo na co się zdecydować, ale kłopot bogactwa to zdecydowanie miły problem do rozwiązania.

Jesień w Szczyrku - sezon jesienny w przypadku górskich kurortów nie oznacza tak radykalnej zmiany, jak to się dzieje choćby nad morzem. Szczyrk jest tutaj doskonałym przykładem. Owszem, liczba wczasowiczów spada wyraźnie (bo rok szkolny),ale już zestaw jesiennych atrakcji pozostaje właściwie identyczny w porównaniu z wakacjami. A skoro chętnych jesienią będzie mniej, to pobyt powinien być przyjemniejszy pod względem braku kolejek i niższych cen. O większej palecie kolorów w krajobrazie Szczyrku dzięki złotej polskiej jesieni już nie wspominając.

Weekend listopadowy w Szczyrku - niezły pretekst do odpoczynku w górach, te listopadowe święta. Niektórzy sądzą, że we Wszystkich Świętych nie wypada nigdzie wyjeżdżać (bo trzeba odwiedzić groby bliskich na cmentarzach),ale to już sprawa do indywidualnego rozważenia. Co innego Święto Niepodległości, tutaj nie ma mowy o wyrzutach sumienia przez długi weekend w Szczyrku. Poza tym wyjazd na kilka listopadowych dni znacznie lepiej przysłuży się zdrowiu, niż siedzenie przed telewizorem i wysłuchiwanie politycznych swarów. Listopadowy weekend w Szczyrku to jak urlop w wersji instant - mały, za to wielce przydatny.

Galeria
Dodano: 2017-07-05 14:41:00

Komentarze (2)
MaThek
9.08.2017 10:53

Przebieram nogami z niecierpliwości w oczekiwaniu na to, aż zakończą się wszystkie budowy i modernizacje stacji narciarskich w Szczyrku. Teraz to nawet nie "Polska w ruinie", tylko "100 lat za murzynami" - dotyczy to również podejścia kierowników wyciągów, wszystko jakoś tak na odwal się, z nielicznymi wyjątkami tylko potwierdzającymi regułę. Plany na przyszłość zapowiadają aż zbyt pięknie, żeby to mogło się w naszym kraju udać, ale trzymam kciuki za Szczyrk!

Anonim
3.10.2017 12:56

Byłoby super, gdyby po tych wszystkich remontach powróciły do Szczyrku zawody w skokach narciarskich. Dzięki popularności skoków w Polsce, z pewnością wielu turystów chętniej by tu przyjechało i może przekonało się, czy warto tu przyjeżdżać częściej.

Dodaj komentarz