Tradycje na Boże Ciało w górach

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim. Związanych jest z nim wiele ciekawych tradycji i wierzeń. Jest to również doskonała okazja na spędzenie długiego weekendu czerwcowego Bożego Ciała w górach.

Krótki rys historyczny Bożego Ciała

Boże Ciało zapoczątkowała w XIII wieku zakonnica Julianna z Mont Cornillon, która miała wizję od Boga i usłyszała głos mówiący o braku święta czczącego Eucharystię. Z początku nikt za bardzo nie wierzył zakonnicy, jednak w 1263 roku podczas Mszy Świętej ksiądz z Bolseni we Włoszech przełamując hostię, zobaczył, że sączy się z niej krew. Od roku 1334 zgodnie z decyzją papieża Jana XXII święto Bożego Ciała zaczęto obchodzić w całym Kościele. Ciekawostką jest to, iż Korporał z plamą krwi pochodzącą z hostii do dziś znajduje się w katedrze w Orvieto. W Polsce Boże Ciało obchodzone jest od roku 1320 i świętowano je w Diecezji Krakowskiej.

Kolorowe procesje podczas Bożego Ciała

Boże Ciało to święto ruchome i wypada w czwartek równo 60 dni po Wielkanocy. Jedną z tradycji podczas Bożego Ciała są procesje przechodzące przez daną wieś lub wkoło kościoła. Jeżeli na ten czas masz zarezerwowany nocleg w górach, będziesz miał okazję podziwiać piękne kolorowe, regionalne stroje, które górale zakładają specjalnie na tę okazję.

W Zakopanem na takiej procesji zbiera się kilka tysięcy osób. W Karpaczu znacznie mniej, a procesje zaczynają się przy Kościele p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (na zdjęciu poniżej).

Kościół w Karpaczu, z którego zaczynają się procesje na Boże Ciało w górach

Magiczna moc roślin

Na Boże Ciało zaplata się wianki z kwiatów oraz z ziół takich jak mięta, rozchodnika czy tymianku, oraz wielu innych. Dawniej po czwartkowych uroczystościach nosiło się je przez kolejny tydzień na procesje wokół kościoła, gdzie były święcone. 

Obecnie niesie się je do Kościoła w ostatni dzień oktawy Bożego Ciała. Wypoczywając podczas weekendu w Zakopanem, możesz zobaczyć te magiczne wianki. Wiesza się je w domach czy oborach, mają one za zadanie chronić budynki przed nieszczęściami, a ziołami leczy się schorzenia. 

Kiedyś ich intensywnym zapachem odpędzano złe siły. Często również wkładano je w pierwszą skibę przy budowie nowego domu. Taką moc przypisywano właśnie wiankom, święconym podczas Bożego Ciała.

Popularną atrakcją na Boże Ciało jest plecenie wianków

Zbieranie brzózek

Podczas procesji Bożego Ciała są przystanki przy ołtarzach. Jeżeli wybierzesz się na Boże Ciało do Karpacza, to sam możesz wziąć udział w procesji. Wtedy tak jak inni zbieraj gałązki brzozy, którymi udekorowane są ołtarze. 

Podobnie jak wianki wierzono, że brzozy mają magiczną moc. Zanoszono je do domów lub obór. One również miały chronić gospodarstwo na przykład przed pożarami. Także dzisiaj zbiera się gałązki, aby przyniosły nam szczęście. 

Gałązki brzozy - symbol Bożego Ciała w górach


Spędzenie długiego weekendu w górach to świetna okazja na zobaczenie na własne oczy, jak tradycja wygląda w rzeczywistości.

Serdecznie zapraszamy do rezerwacji noclegów na Boże Ciało:

Dodano: 2022-06-09 12:35:00

Komentarze (3)
Anonim
10.06.2022 12:45

Zawsze przy krzyżu było dużo brzózek i zbieraliśmy je, ale w sumie nie pamiętam po co :)

Anonim
21.06.2022 12:47

Zawsze było dużo brzózek przy krzyżu, patrzyliśmy jak jacyś ludzie je zbierali nie wiadomo po co

Anonim
24.06.2022 10:51

test seo

Dodaj komentarz