Kudowa na bogato, czyli multum okazji na przyjazd do Kotliny Kłodzkiej

Przygraniczne uzdrowisko na Dolnym Śląsku, malowniczo położone w malowniczych, unikalnych co najmniej w skali kraju Górach Stołowych. To Kudowa-Zdrój w mocno ogólnej i skoncentrowanej pigułce. Gdyby tak wziąć kurort pod lupę - tudzież mikroskop - i przyjrzeć się miejscowości bliżej, jej “skład” okazałby się nad wyraz bogaty, a przy tym mocno zróżnicowany. W takiej sytuacji turystom wypada tylko korzystać.

Weekend we dwoje w Kudowie-Zdroju - zakochanym przy takich wspólnych wyjazdach najbardziej potrzeba pięknych, a jednocześnie ustronnych zakątków. Pod tym względem romantyczny weekend tylko we dwoje w Kudowie nie zawodzi. Wystarczy wspomnieć takie klimatyczne miejscówki jak Park Zdrojowy, Ogród Japoński (w pobliskim Jarkowie) czy Góra Parkowa, z punktem widokowym o wszystko mówiącej nazwie: Altaną Miłości. W czasie weekendu we dwoje warto też zadbać o stosowną dawkę szalonej zabawy. Tutaj Kudowa oferuje m.in. pełen atrakcji z bardzo różnych bajek Park Rozrywki - od zorbingu czy nietypowych Mega Piłkarzyków po gokarty i strzelnicę paintballową.

Odnowa biologiczna w Kudowie-Zdroju - strzał prosto w dziesiątkę, jeśli ktoś czuje się krańcowo wyczerpany lub cierpi na jakieś drobne, acz mocno uciążliwe dolegliwości. Kudowa-Zdrój to w końcu cenione uzdrowisko z wieloletnimi tradycjami, więc szeroko rozumianą odnowę biologiczną uskutecznia się tu z bardzo dobrym skutkiem. To nie tylko wszelkie zabiegi w sanatoriach i ośrodkach SPA, ale też dobrodziejstwa pitnych wód mineralnych (koniecznie trzeba zajrzeć do kudowskiej pijalni i źródełek w Parku Zdrojowym) czy takie ciekawostki jak jaskinie solno-jodowe. O quasi-sportowym, górskim treningu w ramach odnowy biologicznej w Kudowie już się nie rozpisując.

Sylwester w Kudowie-Zdroju - w jakimś sensie frapująca koncepcja na Nowy Rok i parę wcześniejszych oraz późniejszych dni. Wyjazd na sylwestra do Kudowy-Zdroju będzie połączeniem krótkiego, zimowego urlopu w górach z wystrzałową (z definicji) imprezą. Kłania się efekt synergii, 2+1=4. Wśród potencjalnych rozrywek i sposobów na relaks, jakie podsuwają turystom sylwester i Kudowa-Zdrój, są m.in. zimowe kuligi (w okolicy działa kilka stadnin i ośrodków jazdy konnej),narciarskie białe szaleństwo, snowtubing, zorbing… Można też wybrać się do Błędnych Skał, tyle że w szampańskim nastroju bardzo łatwo tam się zgubić.

Boże Narodzenie w Kudowie-Zdroju - zamiast się wysilać, można się zrelaksować. Kudowa-Zdrój w okresie bożonarodzeniowym to dobra propozycja dla tych, którzy nie mają ochoty znowu przygotowywać świąt u siebie. Ot tak, dla odmiany (i zdrowia),pojechać na gotowe i odpocząć w pięknych Górach Stołowych. Przyjeżdżając na święta Bożego Narodzenia do Kudowy, zdecydowanie warto - inaczej nie wypada - zobaczyć kunsztowne, ruchome szopki. Pierwsza znajduje w kudowskiej Czermnej, druga w niedalekich Wambierzycach, praktycznie naprzeciwko słynnej Bazyliki Nawiedzenia NMP.

Andrzejki w Kudowie-Zdroju - końcówka listopada, kilka przyjemnych dni w górach, iście magiczny wieczór andrzejkowy wieńczący udany turnus w Kudowie. Taki mniej więcej scenariusz powinny przybrać andrzejki pod Górami Stołowymi. O ile w zakresie andrzejkowych zabaw i wróżb wiele nowego chyba się już nie wymyśli (skoro “stare” wciąż sprawia tyle frajdy),tak “atrakcje poboczne” przy takowym wyjeździe gwarantują mnóstwo różnych wrażeń. Od poruszającej Kaplicy Czaszek, przez niezwykłe formy skalne na Szczelińcu Wielkim, aż po stricte rozrywkowo-rodzinny Park Dinozaurów.

Boże Ciało w Kudowie-Zdroju - okazja do zrobienia sobie długiego weekendu, z której po prostu grzech nie skorzystać. Skoro ruchome święto Bożego Ciała wypada zawsze w czwartek, to do Kudowy można spokojnie pojechać na 3-4 wiosenno-letnie dni. To wystarczająco dużo czasu, aby trochę wypocząć, odetchnąć świeżym górskim powietrzem i skorzystać z kilku świetnych atrakcji. Odwiedzając Kudowę-Zdrój na Boże Ciało warto chociażby zobaczyć bogato dekorowaną bazylikę w Wambierzycach, słynną Kaplicę Czaszek czy goelogicznie-widokowo niepowtarzalny Park Narodowy Gór Stołowych.

Weekend majowy w Kudowie-Zdroju - jak nadchodzi majówka, to znak że warto wyjechać na parę dni w atrakcyjne miejsce. Choćby po to, żeby dla zdrowia trochę zmienić klimat. Kudowa-Zdrój na długi majowy weekend będzie w sam raz: nie tylko pozwala porządnie wypocząć i zregenerować siły w uzdrowisku, ale też stanowi świetną bazę wypadową na wycieczki po okolicy. Przyjeżdżając tutaj na majówkę nie sposób pominąć Gór Stołowych, Czermnej z Kaplicą Czaszek czy wambierzyckiej bazyliki. Inne ciekawe miejsca to m.in. jarkowski Ogród Japoński, dusznickie Muzeum Papiernictwa, jakoby cudowne Źródełko Maryi pod Brzozowem i wiele, wiele innych.

Wielkanoc w Kudowie-Zdroju - sytuacja analogiczna do świąt bożonarodzeniowych. Podstawowym argumentem za tym, żeby na Wielkanoc zajechać do Kudowy-Zdroju na parę dni, jest perspektywa relaksu zastępującego domowe obowiązki. Nie trzeba chyba specjalnie tłumaczyć, który wariant jest przyjemniejszy i w dłuższej perspektywie korzystniejszy. Wydatki związane ze Świętami Wielkanocnymi bardzo szybko się zwrócą w postaci lepszego samopoczucia i kondycji po wypoczynku w sercu Gór Stołowych. A to przecież nie jedyna możliwość, jaką na Wielkanoc Kudowa daje przyjeżdżającym turystom.

Walentynki w Kudowie-Zdroju - niezwykle kuszący pomysł na to, jak w wyjątkowy sposób uczcić święto zakochanych w towarzystwie drugiej połówki. Kudowa to na tyle piękne i oryginalne miejsce, że pary na pewno będą miały co robić na Walentynki. Romantyczny spacer na Górę Parkową do Altany Miłości, artystyczne występy wysokiej klasy w Teatrze Zdrojowym, niezwykły dzień na Szlaku Ginących Zawodów (quasi-skansen, z interesującą ofertą kulinarną),magiczna wycieczka do cudownych i cudacznych Błędnych Skał (które zagrały w “Opowieściach z Narnii”)... Walentynkową wisienką na torcie będą w Kudowie najpewniej pakiety z zabiegami SPA, stworzone specjalnie dla zakochanych par.

Ferie zimowe w Kudowie-Zdroju - propozycja w sam raz dla tych, którzy lubią pojeździć na nartach, ale dostrzegają też świat poza białym szaleństwem zimowych ferii. Jeśli chodzi o wyciągi, to najlepsze warunki nieopodal Kudowy panują w Zieleńcu. Bardziej kameralnie i przyjaźnie dla początkujących będzie w kudowskiej Dolinie Sportów Zimowych. Poza tym ferie są niezłą okazją by trochę pozwiedzać i popróbować innych atrakcji. Kudowa może się pochwalić m.in. Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych czy Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, a w trakcie ferii zimowych Dom Pracy Twórczej Cyganeria organizuje szereg ciekawych, praktycznych zajęć artystycznych.

Dzień Kobiet w Kudowie-Zdroju - “babski wypad” skoncentrowany na trzymającym najwyższy poziom relaksie. Tak przynajmniej wygląda większość godnych uwagi ofert dla pań w obiektach noclegowych z Kudowy-Zdroju, które przygotowują okolicznościowe pakiety na Dzień Kobiet. W końcu niewiele jest przedstawicielek płci pięknej, które pogardzą dobrym masażem, fachową pielęgnacją paznokci i/lub włosów, skuteczną maseczką i podobnymi rarytasami, jakie serwowane są w miejscowych salonach SPA. Drugim popularnym motywem, którym Kudowa-Zdrój kusi panie do przyjazdu na Dzień Kobiet, jest zdrowy styl życia: porady dietetyków, profesjonalne ćwiczenia, przydatne warsztaty i prelekcje etc.

Wakacje w Kudowie-Zdroju - wbrew temu, co się niektórym wydaje, latem w górach może być nawet ciekawiej niż nad morzem. Taka Kudowa zapewnia wczasowiczom w wakacje o wiele więcej doznań i atrakcji, niż pokaźna część kurortów położonych nad Bałtykiem. Tam życie koncentruje się wokół plaży, a tutaj piękne okolice Parku Zdrojowego to tylko jedna z wielu możliwości. W Kudowie-Zdroju w trakcie letnich wakacji można m.in. urządzać wycieczki (piesze, rowerowe lub konne) po Górach Stołowych, zwiedzanie mnóstwa interesujących zakątków (Kaplica Czaszek, dwa żywe skanseny, Muzeum Zabawek zabytkowe kościoły, Muzeum Żaby…),pozytywne wariactwa w parkach linowych i rozrywkowych, udział w wartościowych wydarzeniach kulturalnych (np. Międzynarodowym Festiwalu Moniuszkowskim) - a to tylko ułamek wakacyjnych niespodzianek z Kudowy.

Jesień w Kudowie-Zdroju - dokuczliwe upały należą do przeszłości, kolonie i szkolne wycieczki zaglądają do Kudowy od wielkiego dzwonu, w sezonie jesiennym ceny są zwykle niższe niż latem. To trzy najważniejsze argumenty za tym, aby właśnie na jesień wziąć kilka dni wolnego i odwiedzić Kudowę-Zdrój. A to jeszcze nie wszystko. W końcu jest takie pozytywne zjawisko jak “złota polska jesień”, będące gwarantem niesamowitych krajobrazów i doskonałych, pełnych kolorów plenerów fotograficznych. Zarówno w Górach Stołowych i kudowskim Parku Zdrojowym, jak też pobliskim Ogrodzie Japońskim.

Weekend listopadowy w Kudowie-Zdroju - skoro są w listopadzie dwa ustawowo wolne od pracy święta, to i jakiś długi weekend da się zorganizować. Kudowa-Zdrój to wystarczająco atrakcyjna i zróżnicowana miejscowość, żeby nawet przy cokolwiek niepewnej pogodzie móc się dobrze bawić. O miłym relaksie w weekend listopadowy już nie wspominając, to w końcu uzdrowisko z rozbudowaną bazą zabiegową. Sprawa jest całkiem prosta - jest ciepło i świeci słońce? Wychodzę w Góry Stołowe. Pada? Zostaję w Kudowie i wybieram się albo do aquaparku, albo do Pijalni Wód Mineralnych, albo do Kaplicy Czaszek, albo do Muzeum Zabawek, albo do ruchomej szopki, albo…

Galeria
Dodano: 2017-07-07 11:32:00

Komentarze (2)
MaThek
10.08.2017 16:02

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że trzy największe hity turystyczne Kudowy (i najbliższych okolic) to wprost porażająca Kaplica Czaszek, zachwycające wybryki Matki Natury pod postacią fantazyjnych skał i głazów w Górach Stołowych (Maczuga Herkulesa!) oraz wambierzycka bazylika. Kościół niby trochę zaniedbany i w wiecznym remoncie, a i tak w środku szczęka opada do samej podłogi. Przy tym wszystkim nie ma co sobie zawracać głowy Kudową jako uzdrowiskiem. Chyba żeby ktoś miał pilną potrzebę zdrowotną.

Anonim
5.10.2017 09:05

Kudowa to fajne miejsce na wypoczynek, jest gdzie spacerować i co zwiedzać. Można także wybrać się w góry na różne szlaki turystyczne. Baza noclegowa w Kudowie jest rozbudowana, a w sanatoriach można dodatkowo skorzystać z zabiegów leczniczych.

Dodaj komentarz