Krynica nietuzinkowej sztuki, aktywnego wypoczynku i uzdrawiającej wody. Witamy w Krynicy-Zdroju!

Mniej więcej takie mogłoby być hasełko promocyjne słynnego uzdrowiska w Beskidzie Sądeckim, gdyby ktoś chciał w jednym zdaniu zawrzeć to, co Krynica-Zdrój (woj. małopolskie) wszelkiego rodzaju i sortu przyjezdnym. Dodajmy od razu: wszystko co najważniejsze, gdyż kurort ma nadzwyczaj szeroką gamę potencjalnych atrakcji turystycznych. Dlatego też można wymyślić mnóstwo dobrych okazji do krótkiego bądź dłuższego wyjazdu, choćby takich jak te poniżej:

Weekend we dwoje w Krynicy-Zdroju - coś dla romantycznych dusz, dobranych już w pary. Nie ma to jak długi spacer po bajkowym Parku Zdrojowym, trochę dziecięco-szczeniackiej - w pozytywnym, radosnym sensie - zabawy na Górze Parkowej i wieczorny powrót na urokliwy deptak Krynicy. Jak widać o odpowiednie dla weekendu we dwoje tło i nastrój nie ma się co martwić. Tak samo jak o potencjalne atrakcje dla zakochanych. W końcu mowa o uzdrowisku, gdzie godne uwagi możliwości wprost rozkosznego relaksu czekają praktycznie na każdym kroku.

Odnowa biologiczna w Krynicy-Zdroju - specjalność miejscowego zakładu, a ściślej to wielu zakładów. W końcu Krynica obfituje w obiekty z zabiegami przyrodoleczniczymi, sanatoria i pokrewne ośrodki, gdzie szeroko rozumianą odnowę biologiczną praktykuje się co najmniej od przełomu XVIII i XIX wieku. Zażywanie tych wszystkich masaży, kąpieli we wzbogaconych mineralnie (i nie tylko) wodach, inhalacji w grotach solnych jest nie tylko pożyteczne, ale też bardzo przyjemne. Radykalna poprawa samopoczucia to przy odnowie biologicznej w Krynicy-Zdroju stuprocentowy pewnik.

Sylwester w Krynicy-Zdroju - ciekawy pomysł na to, jak godnie pobawić się na tradycyjnego sylwestra i przy okazji co nieco wypocząć. W kwestii imprez noworocznych w Krynicy raczej nie ma co liczyć na fajerwerki nowości. Chyba, że organizator zabawy i/lub turnusu sylwestrowego popisze się kreatywnością. Za to w zakresie relaksu na przełomie roku Krynica-Zdrój daje olbrzymią ilość kuszących alternatyw. Jazda na łyżwach, narciarskie białe szaleństwo, zwiedzanie co bardziej fascynujących zakątków kurortu (np. Muzeum Nikifora w Willi Romanówka),a nawet wyścigi gokartami po lodzie. Wystarczająco wystrzałowo?

Boże Narodzenie w Krynicy-Zdroju - dobry pomysł na bożonarodzeniowe święta, kiedy kompletnie nie ma sił na przyszykowanie wigilii samodzielnie. Zamiast dokładać sobie obowiązków, przyjeżdża się do Krynicy na gotowe i można jeszcze przez parę dni odpocząć. I to nieprzeciętnie, gdyż na Boże Narodzenie dostępnych jest wiele możliwości. Od niespiesznego relaksu w basenie, przez zwiedzanie ciekawej okolicy (Muzeum Zabawek, liczne kościoły i dawne cerkwie o wartości zabytkowej),aż po czystą radość z jazdy na nartach bądź desce snowboardowej. Jeśli chodzi o narciarską infrastrukturę, to w ostatnich latach Krynica zaliczyła poważną poprawę. Wystarczy porównać dzisiejszą Jaworzynę Krynicką z tą dawniejszą albo wypróbować stoki stacji narciarskich na Słotwinach.

Andrzejki w Krynicy-Zdroju - sytuacja poniekąd porównywalna z sylwestrem. Na andrzejki też niby punktem kulminacyjnym w Krynicy powinna być okolicznościowa impreza, ale w praktyce deczko istotniejszy okazuje się być relaks w górach Beskidu Sądeckiego. Bo to i malownicze szlaki, i trasy rowerowe, i długie pętle dla narciarzy biegowych, i świetne tereny do jazdy konnej albo mini-rajdów quadami czy skuterami śnieżnymi… Nie trzeba wróżyć z wosku, kart, dłoni lub czegokolwiek innego żeby mieć pewność, że wyjazd na andrzejki do Krynicy-Zdroju uda się wyśmienicie, jeśli tylko będzie pełna świadomość dostępnych możliwości.

Boże Ciało w Krynicy-Zdroju - bodaj jedyny pewny długi weekend w ciągu roku, gdyż święto Bożego Ciała wypada zawsze w czwartek (a inne ustawowo wolne dni co roku w innej części tygodnia). W rzeczonym okresie, było nie było przedwakacyjnym, Krynica-Zdrój pod względem turystycznym przedstawia się nad wyraz atrakcyjnie. Wystarczy wybrać się na wycieczkę szlakami wokół Jaworzyny Krynickiej, albo jeszcze lepiej Góry Parkowej. Kilka dni w Krynicy na Boże Ciało to niezła sposobność, aby zobaczyć okoliczne cerkwie (dziś w większości przekształcone na kościoły) albo przyrodniczą ciekawostkę, jaką są mofety.

Weekend majowy w Krynicy-Zdroju - na majówkę po prostu nie wypada nie odpoczywać, a Krynica-Zdrój stwarza turystom całą gamę form dla tej jakże przydatnej czynności. Osoby o wrażliwej duchowości zapewne zainteresują się programem imprez kulturalnych, organizowanych na długi majowy weekend. A także takimi miejscami jak Galeria Sztuki Siedlisko czy Muzeum Nikifora. Z kolei amatorzy aktywnego wypoczynku bardzo chętnie skorzystają w trakcie weekendu majowego ze zróżnicowanej infrastruktury sportowej (korty tenisowe, hala lodowa, sankostrada, parki linowe, wielofunkcyjne ścieżki rekreacyjne wokół Góry Parkowej),jaką można znaleźć w Krynicy.

Wielkanoc w Krynicy-Zdroju - święta w wariancie czysto relaksacyjnym, co przy współczesnym tempie życia przyda się wielu osobom. Zamiast wysilać się przy dopinaniu na ostatni guzik Wielkanocy w domowych pieleszach, można po prostu przyjechać do Krynicy-Zdroju na gotowe. Płatne, ale przy rzetelnym porównaniu kosztów różnice są marginalne. W końcu ważna jest też sposobność do odpoczynku i skorzystania na Wielkanoc z paru ciekawych atrakcji. Tych ostatnich Krynica ma sporo i jeszcze trochę, jak choćby zjeżdżalnię pontonową, najstarszą w Polsce kolejkę linowo-terenową czy absolutnie fantastyczne - nie tylko w oczach dzieci - Rajskie Ślizgawki.

Walentynki w Krynicy-Zdroju - (nie)oficjalne święto zakochanych to doskonała sposobność, aby zaskoczyć drugą połówkę romantyczną wycieczką. Krynica-Zdrój w roli walentynkowej destynacji sprawdza się całkiem nieźle. Ma i piękne krajobrazy, i niepowtarzalny klimat miasta z duszą, z tradycjami, no i całkiem szeroki wachlarz potencjalnych atrakcji dla par. Nie dość, że niektóre ośrodki proponują na walentynki specjalne vouchery do SPA, to w kurorcie są takie miejsca jak Góra Parkowa (z jakoby cudowną rzeźbą i uroczym kościółkiem Przemienienia Pańskiego),jaskinie solne czy nawet Strzelnica Myśliwska u Leśników - w sam raz na odrobinę “szaleństwa”.

Ferie zimowe w Krynicy-Zdroju - przede wszystkim narty, ale nie tylko. Krynica-Zdrój to znany ośrodek sportów zimowym (na czele z… hokejem),zatem o solidną dawkę ruchu w trakcie zimowych ferii nie trzeba się martwić. W całej okolicy rozwijają się stacje narciarskie (np. Henryk-Ski, Jaworzyna Krynicka, po dwie na Słotwinach i w sąsiednim Tyliczu),jest całoroczne lodowisko, niedaleko stąd do toru kartingowego funkcjonującego również zimą. A to tylko wierzchołek całej góry alternatyw, jakie na ferie czekają w Krynicy-Zdroju.

Dzień Kobiet w Krynicy-Zdroju - nie będzie żadnym odkryciem Ameryki stwierdzenie, że oferty specjalne na Dzień Kobiet koncentrują się na zapewnieniu klientkom jak najprzyjemniejszego relaksu. Gdzie jak gdzie, ale w uzdrowiskowej Krynicy jest ku temu stosowne zaplecze. Na masaże, na zabiegi pielęgnacyjne, na regenerację i co tam jeszcze może paniom przypaść do gustu w temacie urody. Trzeba przy tym nadmienić, że można znaleźć też innego typu pakiety na Dzień Kobiet w Krynicy-Zdroju, gdzie w programie parodniowego pobytu są m.in. zajęcia praktyczne z różnych dziedzin, treningi ze specjalistami czy spotkania “autorsko-artystyczne”.

Wakacje w Krynicy-Zdroju - “bo ja na to jak na lato” zaśpiewałby niejeden turysta. Sezon wakacyjny w takiej miejscowości jak Krynica to zawsze czas wzmożonego ruchu w interesie, czemu trudno się dziwić. Wakacje to nie tylko piękna (przynajmniej z założenia) pogoda, ale też praktycznie pełna dostępność wszelkich atrakcji. W Krynicy zapewne największe oblężenie w trakcie wakacji przeżywa Góra Parkowa, gdzie funkcjonują typowo sezonowe, rodzinne parki rozrywki i różnego rodzaju zjeżdżalnie. Do tego tory saneczkowe, pola paintballowe, leśne strzelnice i trasy… Poza tym Krynica-Zdrój będzie świetną bazą wypadową do małych, wakacyjnych podróże. Spośród wielu celów wycieczek na wakacje warto wymienić Kamianną z pasieką do zwiedzania i Muszynę: dla spływów Popradem, dla ruin zamkowych, dla Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie, wreszcie dla Muszyńskich Ogrodów Biblijnych.

Jesień w Krynicy-Zdroju - trochę chłodniej niż w sezonie letnim, za to znacznie bardziej kolorowo i troszeczkę taniej. Kto chciałby pójść w ślady Epifaniusza Drowniaka i kontynuować malarskie dziedzictwo krynickiego Nikifora, w czasie złotej polskiej jesieni z pewnością będzie miał ku temu świetne warunki (ach, te beskidzkie plenery!). Natomiast w temacie “obniżek” na sezon jesienny, w Krynicy można je zaobserwować m.in. w obiektach noclegowych i przy większości biletów wstępu. A jako że pokaźna część atrakcji zamykana jest wyłącznie przy naprawdę intensywnych opadach, jesienią nie ma co bać się nudy i monotonii.

Weekend listopadowy w Krynicy-Zdroju - taki długi weekend, ze względu na możliwe kaprysy listopadowej aury najlepszy na niespieszne i krótkie wycieczki w górach oraz zwiedzanie tego, co nie jest zamykane na święta. Wybierając się do Krynicy na okoliczność Święta Niepodległości, nie wypada pominąć Szlaku Konfederatów Barskich i kościoła św. Jana Ewangelisty w Muszynce, gdzie do dziś znajduje się ważny dla powstańców wizerunek św. Barbary. Rzecz jasna nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby weekend listopadowy przeznaczyć na niezobowiązujący relaks - Krynica-Zdrój stwarza ku temu świetne warunki, choćby ze względu na potencjał uzdrowiskowy i piękne położenie w górach Beskidu Sądeckiego.

Galeria
Dodano: 2017-07-06 16:03:00

Komentarze (2)
MaThek
10.08.2017 09:52

Krynicę-Zdrój widziałem już jakiś czas temu, przy okazji szkolnej wycieczki do niedalekiej w sumie Piwnicznej. Najbardziej utkwiły mi w pamięci 3-4 rzeczy: gorączka zbliżającego się Forum Ekonomicznego (i pozamykane już dla turystów Domy Zdrojowe),rozklekotana kolejka na Górę Parkową, która jednak jakimś sposobem dowlokła się na szczyt, zbyt ekstremalne jak na mój gust zjeżdżalnie i ślizgawki (inni bawili się przednio) oraz sprzedawane na straganie z pamiątkami... ciupagi. No kropka w kropkę ta sama chińszczyzna co w Zakopanem :/ Nie jestem kulturoznawcą, ale górale beskidzcy chyba mają inne wzory ludowych zdobień niż ci na Podhalu...

Anonim
4.10.2017 16:01

Wspaniałe uzdrowisko z wieloma atrakcjami. Do Krynicy Zdroju można przyjechać nie tylko w celach leczniczych, ale również na narty, a najlepiej jest połączyć obie te rzeczy.

Dodaj komentarz