Góry dla seniorów - jakie miejsca są najbardziej przyjazne dla starszych turystów?

 • Noclegi
 • Blog
 • Góry dla seniorów - jakie miejsca są najbardziej przyjazne dla starszych turystów?

W tym artykule będziemy omawiać:

 • Najbardziej przyjazne miejsca w górach dla seniorów
 • Co można robić w tych miejscach
 • Jak wybrać najlepsze noclegi w górach
 • Polecane miejsca do odwiedzenia: Karpacz, Szklarska Poręba

Złota zasada: nie wszystkie góry są takie same!

Oczywista oczywistość - nie wszystkie góry są takie same. Niektóre są wysokie, niektóre niskie, niektóre strome, a inne delikatne niczym twarze na instragramie. Seniorzy, których znamy, to twarde orzechy do zgryzienia, ale nawet oni wolą nieco łagodniejsze ukształtowanie terenu.

Co seniorzy mogą robić w górach?

Mogą na przykład chodzić po górach, podziwiać widoki, zbierać grzyby, a nawet... pić górską herbatę w jednej z licznych górskich karczm. Istnieją trasy, które są dostępne dla osób w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności fizycznej. Tak, nawet dla seniorów! 

Wiele górskich kurortów oferuje system kolejek linowych i wyciągów, które umożliwiają łatwe przemieszczanie się między różnymi punktami. Bez względu na to, czy jesteś fanem adrenaliny czy preferujesz spokojniejsze tempo, istnieje wiele opcji dostępnych dla seniorów. Kolejki nie tylko pomagają oszczędzić siły, ale także oferują niesamowite widoki, których nie da się doświadczyć z poziomu ziemi. To doskonała okazja, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia!

Przykładowe kolejki i wyciągi:

 • Zakopane: kolejka na Kasprowy Wierch, kolejka na Gubałówkę, wyciąg na Butorowy Wierch czy Szymoszkowa, 
 • Karkonosze: wyciąg krzesełkowy na Kopę pod Śnieżką, wyciąg na Szrenicę,
 • Beskidy: wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne.

Przykładowe szlaki górskie dla seniorów:

 • Zakopane: Do wodospadu Siklawica z Doliny Strążyskiej - łatwy szlak, bez większych wzniesień z pięknymi widokami na Giewont; Doliny: Chochołowską i Kościeliską - spacerowe szlaki z licznymi miejscami do odpoczynku, czy spacer na Kalatówki z Kuźnic.
 • Góry Izerskie i Świeradów-Zdrój: Otulone świerkowym lasem góry są bogate w wody mineralne i borowiny, czyniąc je idealnym miejscem na wczasy dla seniorów. Świeradów-Zdrój to uzdrowisko, gdzie sprawdzisz lecznicze właściwości tutejszych wód. Czy są skuteczne? Warto sprawdzić.
 • Beskid Sądecki i Pieniny: Szczawnica słynie  z szerokiego wyboru uzdrawiających wód tryskających z ośmiu lokalnych źródeł, ale także z skutecznego leczenia chorób dróg oddechowych.

Przygotowanie do wyprawy w góry - porady dla seniorów

Jak to mawiają: "starość nie radość", ale kto powiedział, że dotyczy to wypraw w góry? Zanim jednak ruszysz na podbój szlaków, warto dobrze się do tego przygotować. A więc, do dzieła!

Przede wszystkim, wybierz odpowiedni strój. W górach pogoda potrafi zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych turystów, więc warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania, a także coś lżejszego na ciepłe dni. Nie zapomnij też o wygodnym obuwiu - zdecydowanie nie jest to miejsce na nowe, niewygodne buty, które tylko popsułyby Ci humor (i stopy). Warto również zainwestować w kijki do nordic walking. Pomogą Ci utrzymać równowagę na nierównym terenie i odciążą stawy.

Druga sprawa to nawadnianie. Ciało seniora nie jest już tak efektywne w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia, więc pij dużo wody - ale nie wszystko naraz, lepiej małymi łykami, ale często. Dobrym pomysłem może być również zabranie ze sobą lekkiego prowiantu, na przykład orzechów czy suszonych owoców, które dostarczą Ci energii.

I na koniec - bezpieczeństwo. Pamiętaj, że nie jesteś już młodym chłopcem czy dziewczyną, więc nie ryzykuj i nie przeceniaj swoich sił. Jeśli czujesz, że jest Ci ciężko, zrób przerwę. A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, skonsultuj się z lekarzem przed wyjazdem.

Z takim podejściem i odpowiednim przygotowaniem, każda wyprawa w góry stanie się dla Ciebie niezapomnianym przeżyciem, niezależnie od wieku.

Noclegi w górach dla seniorów

Podczas wybierania noclegów na wakacje w górach, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Pierwszy, i najważniejszy: łóżko. Sprawdź, opinie Gości, czy czasem nie narzekali na zbyt twarde materace. Drugi: dostępność. Czy miejsce jest łatwo dostępne samochodem, a jeśli nie, czy jest w pobliżu przystanku autobusowego? Trzeci: wyżywienie. Wiele miejsc oferuje pełne wyżywienie, co jest bardzo wygodne dla seniorów.

Tutaj znajdziecie Państwo polecane noclegi:

Podsumowanie: Wiek to tylko liczba, a góry są dla wszystkich!

Starość jest naturalnym stanem rzeczy, który spotyka każdego z nas. Tak jak każda pora roku ma swoje uroki, tak każdy etap życia ma swoje unikalne cechy i doświadczenia, które warto docenić. Pamiętaj, wiek to tylko liczba, a pasja do podróżowania i odkrywania nie zna ograniczeń wiekowych.

Jeżeli jesteś seniorem i myślisz, że Twój czas na wyprawy w góry już minął, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Tak naprawdę, to jest najlepszy czas, żeby ruszyć na szlak. Góry są dla wszystkich, a liczne kurorty górskie oferują mnóstwo atrakcji i udogodnień skierowanych do seniorów. Możliwości są praktycznie nieograniczone - od łagodnych spacerów, poprzez inhalacje w sanatoriach, po relaks w termach. Wszystko to, abyś mógł cieszyć się pięknem gór i zdobywać nowe szczyty, bez względu na wiek.

Więc nie daj się zniechęcić. Nie rezygnuj z wyjazdów w góry. Załóż wygodne buty, spakuj plecak, weź kijkki do nordic walking i ruszaj na podbój górskich szlaków. Przygoda czeka na Ciebie za rogiem, a wiek to naprawdę tylko liczba!

Ps. a najlepsze noclegi zarezerwujesz na noclegi.net.pl!

Dodano: 2023-06-27 17:04:00

Komentarze (1)
Anonim
28.06.2023 10:40

Świeradów Zdrój to świetne miejsce dla seniorów, szczególnie niemieckich :) Zakopane zbyt zatłoczone, Bieszczady trochę niebezpieczne - zanim karetka dojedzie gdziekolwiek można ducha wyzionąć. Niestety ale Polski senior to niebardzo może sobie pozwolić na wczasy w górach...

Dodaj komentarz