1 dzień w Gdańsku – co zobaczyć, co zwiedzić?

Każdy podróżnik wie, że większości miejsc nie da się dobrze poznać w ciągu jednego dnia. Zwłaszcza jeśli mamy tu na myśli nie małe miasteczko, lecz potężne miasto, będące stolicą województwa. Nie wszyscy mogą sobie jednak pozwolić na dłuższy wyjazd, zastępując go zaledwie jednodniowym wypadem. Czy jest sens wybrać się na tak krótki czas do Gdańska? W poniższym artykule pokazujemy, że jak najbardziej!

Gdańskie Śródmieście

Śródmieście jest najbardziej charakterystyczną dzielnicą Gdańska, i to właśnie w jego części zwanej Głównym Miastem mieści się zdecydowana większość zabytków stolicy Pomorza. Z tego powodu warto poświęcić większość dnia na spacer urokliwymi uliczkami o niemal tysiącletniej historii. Miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić jest tu naprawdę sporo, a wśród nich na szczególną uwagę zasługują:

 • Ratusz Głównego Miasta,
 • Dwór Artusa,
 • Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,
 • Wielka Zbrojownia (obecnie mieszcząca Akademię Sztuk Pięknych),
 • Bramy (np. Wyżynna, Mariacka, Żuraw),
 • Baszty (np. Jacek, Łabędź, Słomiana).

Wszystkich zabytków jest oczywiście znacznie więcej, dlatego przechadzając się zabytkowym centrum Gdańska, warto mieć oczy dookoła głowy. Nie można także zapomnieć o całej masie muzeów, które nie tylko przybliżą historię Pomorza, ale też skłonią do - mniej lub bardziej - głębokich przemyśleń. Do najciekawszych muzeów zaliczyć możemy:

 • Dom Uphagena,
 • Muzeum Historyczne Miasta Gdańska,
 • Muzeum Archeologiczne,
 • Ośrodek Kultury Morskiej,
 • Galerię Starych Zabawek.

Spacerując na północy tej części Śródmieścia, warto zajść aż do Starego Miasta. Tam na turystów czeka jeszcze więcej ciekawych budowli, jak np. Ratusz Starego Miasta, Wielki oraz Mały Młyn, a także Dworzec Gdańsk Główny. Warto również odwiedzić Muzeum Poczty Polskiej czy Muzeum II Wojny Światowej.


Jeśli chcecie na własne oczy przekonać się, jak wygląda panorama Gdańska, proponujemy wspinaczkę na wieżę Bazyliki Mariackiej lub przejażdżkę w wagoniku koła widokowego znajdującego się na Wyspie Spichrzów. Wieczorną porą warto natomiast wybrać się na przechadzkę nad Motławą, na której obserwować można pięknie i romantycznie oświetlony Gdańsk.

Po całodniowym zwiedzaniu - lub nawet w jego trakcie - na gdańskim Śródmieściu bez problemu znaleźć można restauracje, knajpy i kawiarnie, w których smacznie uzupełnicie zapasy zużytej na spacerze energii. Ważne jest także odpowiednie dobranie hotelu - my zdecydowaliśmy się na Hotel Długi Targ, który znakomicie spełnił nasze oczekiwania.

Westerplatte i Twierdza Wisłoujście

Będąc w Gdańsku, nie można nie odwiedzić miejsc, które zapisały się na kartach polskiej historii za sprawą bohaterstwa obrońców kraju. Półwysep Westerplatte i Twierdza Wisłoujście pomogły nadać naszej ojczyźnie obecny kształt i chociażby z tego względu koniecznie trzeba je zobaczyć. Miejsca te położone są w niewielkiej odległości od Śródmieścia - z łatwością zdążymy je odwiedzić tego samego dnia, w którym zaplanowaliśmy zwiedzanie Starego i Głównego Miasta.


Twierdza Wisłoujście jest miejscem, którego początki sięgają przełomu XIV i XV wieku. Pierwotnie jako wartownia, później w postaci latarni morskiej, a od kilkuset lat jako zespół fortyfikacji, twierdza wielokrotnie stawała się celem ataków najeźdźców. Do obecnych czasów zachowały się: cały fort carré z ceglanym wieńcem, brama, Szaniec Wschodni z kilkoma bastionami, oraz jeden rawelin.

Półwysep Westerplatte (niegdyś wyspa) to miejsce, które uważane jest za punkt na mapie, w którym rozpoczęły się bitwy II wojny światowej. Honor i poświęcenie walczących za sprawę ojczyzny upamiętniono 25-metrowym Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, któremu na terenie całego półwyspu towarzyszą: Cmentarzyk Poległych Obrońców Westerplatte, Wartownie, Placówki, i pozostałości koszar. Obiekty te pozwalają bliżej przyjrzeć się historii i chociaż na chwilę przenieść się w czasie do 1939 roku. Westerplatte każdy Polak powinien odwiedzić chociaż raz w życiu.

Podsumowanie

Możliwość spędzenia w Gdańsku tylko 1 dnia wcale nie musi oznaczać turystycznej bierności, a wręcz przeciwnie - może być bardzo intensywną wycieczką, która przybliży spory kawał polskiej historii. Mimo to zachęcamy do zatrzymania się w stolicy Pomorza na dłużej - w takim przypadku idealnym rozwiązaniem będzie nocleg w hotelu na gdańskim Śródmieściu.

Dodano: 2018-07-23 12:56:00

Komentarze (3)
Anonim
24.07.2018 08:28

Jak na jeden dzień w Gdańsku, to tych propozycji jest zdecydowanie zbyt dużo. Tydzień intensywnego zwiedzania to mogłoby być mało, żeby zobaczyć te wszystkie wymienione zabytki i muzea. A przecież i tak nie wszystkie ciekawe miejsca i atrakcje Gdańska zostały w artykule wspomniane.

Anonim
15.04.2019 09:24

Gdańsk to jedno z moich ulubionych miast w Polsce. Byłam niejednokrotnie i na pewno tam wrócę. Jadąc na jeden dzień wiadomo, zobaczymy mniej, jednak zawsze warto próbować zobaczyć jak najwięcej!

Gajdek
7.05.2022 17:56

Często odwiedzają mnie znajomi i staram się pokazać im najciekawsze miejsca w Gdańsku w ciągu 1 max 2 dni. Najczęściej odwiedzamy miejsca z tej listy: https://www.guideu.pl/post/gdańsk-naj Chyba, że to kolejna wizyta to szukamy czegoś bardziej alternatywnego.

Dodaj komentarz