Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Świątynia w pewnym stopniu może przypominać katedrę w Rotterdamie - i jest to efekt jak najbardziej zamierzony przez budowniczych. Neogotycki kościół powstał pod koniec I połowy XIX stulecia. Fundatorem i jednocześnie głównym projektantem przybytku był Karol Gustaw Adolf von Krockow - jeden z członków bodaj najpotężniejszej w tamtym czasie familii w regionie.

Kościół postawiono na planie krzyża o długości 21 i szerokości 12 metrów. Świątynia jest orientowana, tzn. z częścią prezbiterialną zwróconą dokładnie na wschód. Wejście główne po stronie zachodniej “osłaniają” charakterystyczne, przypominające zamkowe baszty dwie wieże. W świątyni wciąż znajduje się mauzoleum rodziny von Krockow.

Część wykorzystywanego do liturgii wyposażenia była starsza od świątynnych murów. Z XVIII wieku pochodziły m.in. procesyjny krucyfiks, chrzcielnica, ambona czy organy. Większość niestety splądrowano w trakcie i zaraz po zakończeniu walk II Wojny Światowej. Z nowszych elementów warto wyróżnić parawanowy ołtarz główny oraz towarzyszące mu obrazy, przedstawiające św. Wojciecha i św. Piusa X.

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej - a przed przejęciem przez katolików w 1946 r. pod wezwaniem Świętego Krzyża - postawiono w miejsce kamiennej świątyni z wieżą krytą gontem, wybudowanej 1498 r. Pierwszy chrześcijański przybytek w tym miejscu wzniesiono prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku z drewna.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Ślad Niderlandów, doskonale świadczący o skomplikowanej historii Pomorza - świątynia wzorowana (głównie w warstwie planu krzyża) na katedrze w Rotterdamie. Neogotycki kościół zaprojektował Karol G.A. von Krockow, sfinansowaną przez niego budowę ukończono w 1850r. Przybytek wyróżnia się m.in. dwiema wieżami obok wejścia i urodą obrazów przy ołtarzu głównym.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy