Jezioro Dobre

“Zagubione” w leśnym gąszczu Puszczy Darzlubskiej jeziorko polodowcowe, o powierzchni lustra wody nieznacznie przekraczającej 20 hektarów. Jego fantastyczne położenie - właściwie ze wszystkich stron otoczone jest drzewami - czyni z Jeziora Dobrego niezwykłą enklawę natury, błogiej ciszy i spokoju.

Akwen ma maksymalnie ok. 890 metrów długości i 240 m szerokości. Jezioro Dobre bardzo często wymieniano w średniowiecznych dokumentach, przy określaniu granic włości żarnowieckiego klasztoru. Opowieści z tego okresu przedstawiają toń jako niebywale głęboką.

W rzeczywistości dno Jeziora Dobrego znajduje się góra 6 metrów pod powierzchnią wody. Generalnie jest zdecydowanie płytsze, jednak trzeba mieć na uwadze gwałtowne uskoki. Uwaga dotyczy tak amatorów pływania (niektórzy nie są w stanie oprzeć się wysepce na środku jeziora), jak i wędkarzy - na haczyk można tu złapać karpie, okonie, leszcze, płocie, węgorze i szczupaki. Przy północnym cyplu funkcjonuje pole namiotowe oraz wypożyczalnia rowerów wodnych.

Przy Jeziorze Dobrym zbiegają się dwa istotne na Pomorzu szlaki piesze: czarna trasa Grot Mechowskich z Krokowej do Pucka oraz zielona ścieżka Wejherowo-Krokowa.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Szczelnie otoczone Puszczą Darzlubską jezioro polodowcowe. Wprawdzie nie wyróżnia się zbytnio wielkością - niewiele ponad 20 ha powierzchni - za to urodą bije wiele kaszubskich zakątków na głowę. Leśna wyspa to dobry cel wycieczki na rowerze wodnym. Jezioro Dobre cieszy też dużym uznaniem wędkarzy, którzy mogą tu złowić m.in. szczupaki, karpie czy okonie.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy